Kierunek obrotów wrzeciona

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
kamil97
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2020, 19:03

Kierunek obrotów wrzeciona

#1

Post napisał: kamil97 » 23 mar 2020, 18:24

Witam forumowiczów.

Mam kilka pytań z rodzaju tych podstawowych.

Czy zawsze kierunek obrotów wrzeciona tokarki CNC prawy (czyli funkcja M3) jest to kierunek obrotów przeciwny do ruchu wskazówek zegara patrząc od konika w stronę wrzeciona czyli zgodnie z regułą śruby prawoskrętnej ponieważ oś z jest skierowana od wrzeciona do konika ?
W internecie spotkałem się także z odwrotną wersją (obrazki) dlatego pytam. Czy jest ustalony jeden sposób określania kierunku czy spotykane są obie opcje ?
Obrazek
Obrazek

Po drugie które obroty (prawe czy lewe) są wykorzystywane częściej na obrabiarkach CNC ?
Z tego co wiem podstawowe obroty są lewe. Wiem jest to zależne od wykorzystywanego narzędzia, ale które są częściej stosowane w obrabiarkach i właściwie dlaczego?

Dodam że studiuje, jeszcze nie pracuje i nie jestem pewien co ma na myśli ktoś mówiący do mnie o toczeniu na lewych/prawych obrotach.

Dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość.
Pozdrawiam i dziękuję z góry za wszystkie odpowiedzi.



Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Kierunek obrotów wrzeciona

#2

Post napisał: bartuss1 » 23 mar 2020, 18:57

oczywiscie ze prawe są czescej uzywane, co ciekawe prawe patrząc od czoła na dole to w lewo, bo przeciwnie do wskazowek zegara. We wszelkich frezarkach masz frezy prawe, rzadziej lewe. W tokarce patrząc na wrzeciono od strony uchwytu też mamy lewe, ale patrząc od tyłu czyli niejakoz góry na wrzeciono sa to obroty prawe, tym bardziej że wrzeciono naciera nam na narzedzie i patrząc na wskazówki zegara są to obroty lewe. Ale na chłopski rozum, na lewych obrotach zwykły gwintownik wchodzi do wrzeciona, a na prawych wychodzi.
Uzywając noza gwintownika, również materiał ma nacierac nań, oczywiscie wszystko zalezy od której strony ów noż
podstawimy. cały dowcip tutaj wlasnie tkwi, czyli gdzie jest głowica czy tam imak nożowy.
zwyczajna nomenklatura zalezy od tego z której strony patrzymy na wrzeciono, i nie od strony chwytu a od tyłu.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


atlc
Posty w temacie: 1

Re: Kierunek obrotów wrzeciona

#3

Post napisał: atlc » 23 mar 2020, 19:35

Na tokarce używamy jako podstawowe takich obrotów, żeby do wiercenia nie trzeba było zatrzymywać i zmieniać kierunku obrotów wrzeciona.
To byłoby niepraktyczne i nieekonomiczne.
Przy imakach montowanych z tyłu często noże montuje się do góry nogami.

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kierunek obrotów wrzeciona

#4

Post napisał: TOP67 » 23 mar 2020, 19:51

kamil97 pisze:
23 mar 2020, 18:24
Czy zawsze kierunek obrotów wrzeciona tokarki CNC prawy (czyli funkcja M3) jest to kierunek obrotów przeciwny do ruchu wskazówek zegara patrząc od konika w stronę wrzeciona czyli zgodnie z regułą śruby prawoskrętnej ponieważ oś z jest skierowana od wrzeciona do konika ?
W internecie spotkałem się także z odwrotną wersją (obrazki) dlatego pytam. Czy jest ustalony jeden sposób określania kierunku czy spotykane są obie opcje ?
Obrazek
Obrazek
Na obydwu obrazkach jest tak samo. CW to obroty prawe. Zawsze od strony wrzeciona, w końcu to ono się kręci.
Zdecydowanie częściej używa się prawych obrotów. Lewe obroty, chyba najczęściej przy gwintowaniu (gwintownikiem i narzynką). ALe czasem ze względów technologicznych trzeba użyć lewych obrotów.
Nawet frezy lewoskrętne mogą być "prawoskrawające" (ale wymyśliłem słowo ;) ).

Komplet wierteł lewoskrętnych mam tylko do nawiercania zerwanych śrub.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 916
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

Re: Kierunek obrotów wrzeciona

#5

Post napisał: Pneumokok » 23 mar 2020, 20:04

Ja na tokarce cały czas używałem lewych obrotów i tylko do wiercenia i gwintowania nożami zmieniałem na prawe. To zależy jakie są narzędzia - jeśli lewe to lewe obroty, jeśli prawe narzędzia to prawe obroty.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kierunek obrotów wrzeciona

#6

Post napisał: TOP67 » 23 mar 2020, 20:13

Pneumokok pisze:
23 mar 2020, 20:04
Ja na tokarce cały czas używałem lewych obrotów
Na manualnej, czy CNC?
Noże montowane do góry nogami? Co prawda wióry idą w dół, ale gorzej widać co się skrawa.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 916
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

Re: Kierunek obrotów wrzeciona

#7

Post napisał: Pneumokok » 23 mar 2020, 20:17

@TOP67
Naturalnie, że CNC. Głowica była nad wrzecionem więc noże lewe montowane normalnie (płytką do góry). I rzeczywiście wióry przy spływaniu napotykają trzonek, ale za to doskonale widać co i jak się skrawa i jaki jest stan płytki. Można ją także szybko wymienić przy powrocie narzędzia na początek wałka. Żeby ułatwić spływ wióra przy obróbce zgrubnej, to używałem trzonków PCLNL i PVLNL gdzie płytka mocowana jest tylko dźwignią, bez docisku z góry.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”