Linux CNC do sterowania pila tasmową

Linux cnc do sterowania pila tasmowa

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
philips221
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 115
Rejestracja: 26 maja 2010, 21:25
Lokalizacja: świętokrzyskie

Linux CNC do sterowania pila tasmową

#1

Post napisał: philips221 » 19 mar 2020, 15:30

Witam, prosze o pomoc w ogarnieciu konfiguracji sterowania pily tasmowej Linuxem, pila jest polautomatyczna i posiada hydrauliczny zacisk imadla zamierzam dorobic drugie imadlo i praca pily w zalozeniu ma byc w pelni automatyczna. Oprocz ladowania materialu oczywiscie .
Zadanie Linuxa w skrocie to:
-po otwarciu/ zadzialaniu krancowki NC na pierwszym glownym imadle, drugie imadlo (ktore jest zacisniete na materiale i wczesniej bylo zbazowane, i znajduje sie w odpowiednim miejscu a os na ktorej jest zamocowane imadlo ruchome nr 2 to os Z) ma: dojechac w strone imadla glownego nr1 o wpisana wartosc np 20mm nastepnie imadlo nr 1 ma sie zamknac zamykajac krancowke z kolei ten sygnal ma dac sygnal na przekaznik ktory da sygnal do stycznika glownego silnika uruchamiajac opad ramienia i prace pily w dol z rownoczwsnym sygnalem do imadla nr 2 ze ma otworzyc szczeki w pelni i odjechac do tylu o 20mm i zacisnac sie.Ma czekac w tym polozeniu zacisniete az do momentu kiedy imadlo nr 1 znowu sie otworzy i krancowka znowu zostanie otwarta i zadanie ma byc powtorzone jeszcze raz .Reszta pracy bedzie wykonana przez przekazniki ktore juz w tym momencie czynia prace pily polautomatyczna po dolaczeniu linuxa i drugiegk imadla praca bedzie w pelbi automatyczna .Prosze o pomoc



Obrazek



Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Linux CNC do sterowania pila tasmową

#2

Post napisał: TOP67 » 19 mar 2020, 15:33

Ale po co do tego Linux z komputerem? Nie lepiej jakieś PLC?


Autor tematu
philips221
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 115
Rejestracja: 26 maja 2010, 21:25
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Linux CNC do sterowania pila tasmową

#3

Post napisał: philips221 » 19 mar 2020, 15:40

Mam w nie dalekiej przyszlosci w planach przerobke tej pily na gantry loader do tokarki wiec sterownik na 3 osie i tak bedzie podlaczony.Ale najpierw musze uporac sie z automatyzacja pily a potem doloze poprzeczke nad pila i tokarka po ktorej ma jezdzic ramie i zacisk pneumatyczny.Wolalbym na linuxie bo sterownik lezy nie uzywany i tak

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Linux CNC do sterowania pila tasmową

#4

Post napisał: adam Fx » 20 mar 2020, 04:16

philips221 pisze:Prosze o pomoc
jeszcze do niedawna taki proces zrealizował bym na Arduino bo tam było mi łatwiej napisać odpowiedni program a z samego Arduino wyprowadził tylko sygnał na Linux CNC który uruchamiał program za daną długością cięcia i ilością powtórzeń.
Teraz gdy trochę poznałem Classic ladder myślę że do takiego procesu śmiało użyłbym właśnie tego modułu który jest zaimplementowany w Linux CNC. Co prawda poradniki które nagrałem na ten temat dotyczyły głównie komunikacji modbus ale wydaje mi się że na podstawie nich analogicznie ogarniesz logikę swojej Piły.

Można też połączyć to właśnie za pomocą Modus i propozycji Kolegi z powyższego postu czyli jakiegoś PLC. Wszystko zależy od tego iloma wejściami i wyjściami dysponujesz
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
philips221
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 115
Rejestracja: 26 maja 2010, 21:25
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Linux CNC do sterowania pila tasmową

#5

Post napisał: philips221 » 20 mar 2020, 14:25

Dzięki za podpowiedź kolego Adam maszynotwór Tak właśnie podpowiadał mi też jeden kolega z forum żeby użyć Linux ladder ale nie bardzo wiem jak się za to zabrać bo dosyć zagmatwane to jest i nawet nie wiem od czego zaczac, wiec zaczolem szukac prostszych komend .Póki co po kolei wszystko rozpracowuje troche informacji juz zebralem, kilkanascie godzin czytania roznych przyklafow po polsku i angielsku w wiekszosci.Wiem na pewno że komenda M66 mi się przyda do tej krańcówki w imadle. A to 5 sekundowe opóźnienie w otwarciu lub zamknięciu imadła zrealizuję za pomocą G4 czyli postój na przykład 3 sekundy zanim oś z imadłem zacznie się poruszać. Oglądałem twoje filmy dużo pomogły aczkolwiek to już jest inny stopień zaawansowania i powoli się uczę

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Linux CNC do sterowania pila tasmową

#6

Post napisał: tuxcnc » 20 mar 2020, 15:15

philips221 pisze:
20 mar 2020, 14:25
żeby użyć Linux ladder ale nie bardzo wiem jak się za to zabrać bo dosyć zagmatwane to jest i nawet nie wiem od czego zaczac
Zasadniczo właśnie o to chodzi, że jak już się wszystkiego nauczysz, to się okaże że nie masz wolnych pinów na LPT żeby wszystko podłączyć ...
Natomiast używanie G4 do zastosowań nie związanych bezpośrednio z obróbką mija się z celem, bo dość szybko dojdziesz do sytuacji w której wszystko stoi, chociaż coś mogłoby się ruszać, ale jakiś podrzędny proces blokuje całą maszynę ...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”