Frezarka problem

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Ryanpl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 10 lut 2020, 21:30

Frezarka problem

#1

Post napisał: Ryanpl » 10 lut 2020, 21:32

Witam
Planuję budowę małej frezarki cnc. Konstrukcja ma być częściowo na profilach aluminiowych A częściowo metalowa. Posiadam już prowadnice liniowe podparte, łożyska,sruby trapezowe, profile aluminiowe itp lecz nie wiem jakie dobrać do tego silniki krokowe czy takie o mocy 2 Nm były by dobre i jakie do tego sterowanie i zasilanie by to w miarę jeździło.
Pole robocze na wynosić około 400x400x150.

I jak jest lepiej by brama była zamocowania na stałe cy aby jeździła i czy można ją zamontować na stałe na samym środku osi bo wtedy będzie miała większe pole do obróbki.



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Frezarka problem

#2

Post napisał: tuxcnc » 10 lut 2020, 21:51

Ryanpl pisze:
10 lut 2020, 21:32
jakie dobrać do tego silniki krokowe czy takie o mocy 2 Nm były by dobre i jakie do tego sterowanie i zasilanie by to w miarę jeździło.
Silniki 2 Nm są wystarczające do takiej maszyny.
Natomiast sterowniki to już kwestia budżetu.
Silnik 2A napędzisz stepstickiem za kilka PLN, ale będzie to jeździło z tragiczną prędkością.
Do szybkich silników potrzeba już droższych sterowników i droższych zasilaczy.
Jest tu też taki problem że Chińczycy sami siebie zaczęli podrabiać i można się nieźle naciąć.


Autor tematu
Ryanpl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 10 lut 2020, 21:30

Re: Frezarka problem

#3

Post napisał: Ryanpl » 10 lut 2020, 22:08

Myślałem o czymś takim Sterownik silnika krokowego TB6600 CNC MACH było by dobre czy coś innego proponujesz

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Frezarka problem

#4

Post napisał: tuxcnc » 10 lut 2020, 22:35

TB6600 to dobry wybór, tylko że te właśnie sterowniki są masowo podrabiane, a w środku jest co się trafi.
Do tego silniki 3-4 ampery i zasilacz co najmniej 10A 36V.


Autor tematu
Ryanpl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 10 lut 2020, 21:30

Re: Frezarka problem

#5

Post napisał: Ryanpl » 11 lut 2020, 11:05

Właśnie myślałem o takim zasilaczu lecz nie wiedziałem czy będzie dobry do tego.Mam nadzieję że uda się kupić w jakimś sklepie taki sterownik dobry a nie podróbkę a tak z ciekawości ile cenowy taki sterownik powinien kosztować oryginalny żeby nie dali mi jakiejś podróbki czasem.

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

Re: Frezarka problem

#6

Post napisał: kwarc » 11 lut 2020, 21:01

jesli myslisz o jakiej produkcji w drewnie i tp.materialach to lepiej ustaw sie na frezowanie typowych elementow do mebli niz frezowanie cnc ....czyli na cnc polegniesz i nic z tego nie wyjdzie .zmarnujesz czas i pieniadze .
Dziwna ale prawdziwa porada .

Dodane 9 minuty 14 sekundy:
A ...masz jakies zlecenia na taka frezarke jaka chcesz zrobic?Jesli niemasz to olej to .

Dodane 3 minuty 11 sekundy:
PS ,jesli bys nie olał to ....stracisz czas kase i checi :)

Dodane 1 minuta 39 sekundy:
Nie musisz mi dziekować za to ze tobie pomoglem.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Frezarka problem

#7

Post napisał: tuxcnc » 11 lut 2020, 21:30

Ryanpl pisze:
11 lut 2020, 11:05
ile cenowy taki sterownik powinien kosztować oryginalny żeby nie dali mi jakiejś podróbki czasem.
Powinien kosztować w okolicach 50 PLN, oczywiście zależy od dostawcy. Jak Ci ktoś będzie proponował taniej, to zapewne nie będziesz zadowolony.
Dobry wygląda tak :
Obrazek


Autor tematu
Ryanpl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 10 lut 2020, 21:30

Re: Frezarka problem

#8

Post napisał: Ryanpl » 11 lut 2020, 22:44

tuxcnc pisze:
11 lut 2020, 21:30
Ryanpl pisze:
11 lut 2020, 11:05
ile cenowy taki sterownik powinien kosztować oryginalny żeby nie dali mi jakiejś podróbki czasem.
Powinien kosztować w okolicach 50 PLN, oczywiście zależy od dostawcy. Jak Ci ktoś będzie proponował taniej, to zapewne nie będziesz zadowolony.
Dobry wygląda tak :
Obrazek
Dzięki na pewno mi to pomoże w wyborze.

Nie traktuje tego jako sprzęt do zarobku, lecz bardziej do zabawy własnej po prostu .


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Frezarka problem

#9

Post napisał: maciek95k » 12 lut 2020, 13:35

Jeśli zamierzasz sterować po LPT i z Mach3 to kup sobie Zelrpa. Za 300zł masz sterownik który uruchomisz w ciągu godziny a jakość też jest ok. Jak planujesz wodotryski, linuxcnc, więcej osi itd. no to wtedy osobne sterowniki do krokówek ;)

Awatar użytkownika

kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

Re: Frezarka problem

#10

Post napisał: kwarc » 20 lut 2020, 19:15

Ok .jesli traKTUJESZ to jako etap zdobywania wiedzy to OK .
Zastosuj sprawdzony układ mechaniczny konstrukcji ,czyli brama na stale przytwierdzona do podstawy .
Czyli na podstawie jezdzi jedna os ........ od podstawy wychodzi brama zespolona na stale z podstawą ,na tej bramie jezdzi druga podstawowoa os .A na niej jest zaiwszona trzecia os . Nic lepszego nie wymyslisz....i bedzie dzialac .

Dodane 4 minuty 43 sekundy:
Zeby nie bylo watpliwosci zapodaje taki filmik o tej posdawowej konstrucji ktora jest bardzo uniwersalna i mocna .
Filmik wyjaśnia wszystko.Znaczy wydaje mi sie ze wyjasnia . Chce pomóc a nie kierowac osobe na manowce ..



Dodane 5 minuty 32 sekundy:
Co do stterowniów silników to zupelnie inna kwestia ,którą zawsze można zmodyfikować ,zmienic na lepsze a zaczać od najtanszych .Poprostu to są odzielne kwestie ,sama konstrukcja urządzenia a napedy ,najważniejsza jest konstrukcja fizyczna szkieletu frazarki i prowadnice ,napedy mozna wymienic .Frezarka zadziala nawet z najtanszymi silnikami i sterownikami tylko bedzie wolno ale bedzie dzialac

Dodane 35 minuty 38 sekundy:
PS na poprawnie skonstruowanej frezarce na tym układzie bedzie mozna frezować nie tylko materiały drewno pochodne ale nawet stalowe .......
Z tym że ,jesli frezarka ma być do materiałów drewnopochodnych to warto zastosować inne przełorzenia obrotów . Czyli olać materiały twarde i ustawić przełorzenia pod laminaty i drewnopochodne ale to jasne powinno byc .

Dodane 3 minuty 21 sekundy:
PS ,nie jestem znawcą budowy frazarek i nie zamieżam im tu na forum być . Poprostu znam pewne podstawy ..

Dodane 2 minuty 30 sekundy:
Ktoś sie niezgadza z moimi propozycjami dla pytajacego sie to orac mnie ostro.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”