Wytaczanie wykańczające bardzo dokładnego otworu

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Wytaczanie wykańczające bardzo dokładnego otworu

#11

Post napisał: jasiu... » 18 sty 2020, 14:53

Jeśli masz rzeczywiście bardzo dokładną produkcję, jakieś H5, czy coś podobnego, to warto zrobić trzy podobne przejścia. Tak, wiem, to trwa, ale masz pewność, że nie spieprzysz drogiego elementu.

Robisz otwór z naddatkiem 0.6 mm na stronę!

Przejeżdżasz wykańczakiem z naddatkiem o.4 mm na stronę (właśnie to dodane przejście)!

Mierzysz, korygujesz tak, żeby mieć naddatek 0,2 na stronę.

Mierzysz, czy masz, jak nie, to jeszcze ciut korygujesz.

Puszczasz na gotowo i się zgadza.

Największy błąd w takiej produkcji, to nie zapewnienie tych samych warunków w czasie przejścia pomiarowego i na gotowo i dlatego to przejście z naddatku 0.6 na 0.4 jest potrzebne. Czasem po zgrubnej masz różny naddatek i siły działające na płytkę, podczas przejścia pomiarowego i na gotowo, dlatego jest to trzecie przejście (z naddatkiem 0,4), żeby powierzchnię i wymiar wyrównać.

Oczywiście, że naroże 0.4. Czy można mniejszy naddatek - nie kombinuj, bo ci będzie trzeć, a nie skrawać. Czy można większy, jak musisz to możesz, szczególnie w miękkich materiałach 0.75, 0.5, 0.25. Nawet 3 dyszki na przejście jest akceptowalne, ale w drugą stronę się nie idzie. Czemu - poczytaj o naroście.

Jeszcze jedno, posuw nie mniejszy niż 0.1 na obrót, może być większy (kombinujesz, w zależności od materiału)! Bo ma powstawać wiór, a nie otarcia na materiale.




tomchlop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 184
Rejestracja: 22 wrz 2007, 00:58
Lokalizacja: Słupsk

Re: Wytaczanie wykańczające bardzo dokładnego otworu

#12

Post napisał: tomchlop » 20 sty 2020, 18:43

wojtek10916 pisze:
18 sty 2020, 14:34
tomchlop pisze:
18 sty 2020, 11:43
Najłatwiej zrobić przyrząd do ustawiania płytek w wytaczadle. Wtedy nawet mało ogarnięty operator sobie poradzi no i proces wymiany o wiele szybszy.
Chcialbym zobaczyc taki przyrzad
pawpolSP pisze:Do obróbki mam otwór fi 100 H6 z tolerancją 0,02 Ra1,25


Przy takiej tolerncji tak czy inaczej trzeba korygowac ustawienie
Żaden problem. Poniżej masz link do rozwiązań Mitsubishi. Kosztuje w pip, więc zrobiliśmy sobie kiedyś identyczne za grosze.
http://www.mitsubishicarbide.com/en/tec ... ng_fixture
Zapraszam na mój kanał YouTube :D : Garaż Tomka
Ciekawe projekty, remonty i modyfikacje.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wytaczanie wykańczające bardzo dokładnego otworu

#13

Post napisał: Steryd » 20 sty 2020, 21:19

To już chyba wygodniej ustawiać na mikroskopie.
Można?
Morzna!!!


wojtek10916
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 514
Rejestracja: 23 mar 2014, 22:21
Lokalizacja: East Midlands

Re: Wytaczanie wykańczające bardzo dokładnego otworu

#14

Post napisał: wojtek10916 » 20 sty 2020, 21:31

No tak nieźle przekombinowane, w sumie to nie wiem w czym problem żeby ustawić wytaczadło na maszynie po wymianie/obróceniu płytki.
Zreszta 0.02 mm pod łożyska osobiście w seryjnej produkcji robiłem frezem bez problemu.


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Wytaczanie wykańczające bardzo dokładnego otworu

#15

Post napisał: zibi » 21 sty 2020, 07:58

NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Wytaczanie wykańczające bardzo dokładnego otworu

#16

Post napisał: Majster70 » 21 sty 2020, 08:58

pawpolSP pisze:Potrzebuję ustawić produkcję seryjną na kilkaset sztuk i chciałbym żeby wytaczanie na gotowo było maksymalnie stabilne - operator nie będzie w stanie sobie nic korygować..

Gówno ci z tego wyjdzie przy takim podejściu. Moim zdaniem nie do zrobienia wytaczadłem za 1 ustawieniem kilkuset sztuk, bez żadnych korekcji itd. Konia z rzędem temu kto da radę wykonać to wytaczadłem tą ilość otworów w ten sposób z tą tolerancją.
Moim zdaniem jedynym słusznym rozwiązaniem jest rozwiertak i rozwiercanie przy takim podejściu. Rozwiertaki 100H7 widziałem, pewnie są dostępne i H6.
Dziękuję za uwagę.


wojtek10916
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 514
Rejestracja: 23 mar 2014, 22:21
Lokalizacja: East Midlands

Re: Wytaczanie wykańczające bardzo dokładnego otworu

#17

Post napisał: wojtek10916 » 21 sty 2020, 09:02

Zakladam ze nigdy nie pracowales z czyms takim, ja w 3 firmach mialem z tym stycznosc i moge zdecydowanie powiedziec ze o dokladnosci 2 setek na wytaczadle mozesz pomarzyc (moze jak sprzet jest nowy jest inaczej).
Tak samo jak bys na tokarce cnc bedziesz mierzyl narzedzia na sondzie i co wyjdzie ci z dokladnoscia co do setki otwor?
Wiec wyniki z google zachowaj dla siebie.


mheli
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 211
Rejestracja: 09 gru 2006, 01:12
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wytaczanie wykańczające bardzo dokładnego otworu

#18

Post napisał: mheli » 21 sty 2020, 10:41

wojtek10916 pisze:
21 sty 2020, 09:02
Zakladam ze nigdy nie pracowales z czyms takim, ja w 3 firmach mialem z tym stycznosc i moge zdecydowanie powiedziec ze o dokladnosci 2 setek na wytaczadle mozesz pomarzyc (moze jak sprzet jest nowy jest inaczej).
Tak samo jak bys na tokarce cnc bedziesz mierzyl narzedzia na sondzie i co wyjdzie ci z dokladnoscia co do setki otwor?
Wiec wyniki z google zachowaj dla siebie.

Nie zakładaj i nigdy nie mów nigdy....
Bez problemu można do setki zrobić wytaczadłem, pracowałem na d'andrea które nie jest jakąś wiodącą firmą i takie tolerancję wychodziły bez problemu.
Jeśli chodzi o konkretny mój przypadek to w większości stale na formy, przyrządy więc od 30 do 40 HRC, płytka z narożem 0.2, VC=50, fz=0.05.
To były parametry podane przez przedstawiciela który te narzędzia u nas wdrażał. Generalnie się sprawdzały. Zmniejszało się obroty przy długich wysięgach itp.
Do przygotowania otworu pod finalną obróbkę są wytaczadła dwuostrzowe tego samego producenta.
Z tym mierzeniem na sondzie natomiast całkowicie się zgadzam.
Choć z drugiej strony istnieją procesy gdzie sonda sprawdza wymiary po obróbce i w razie potrzeby powtarza program z odpowiednią korekcją.


wojtek10916
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 514
Rejestracja: 23 mar 2014, 22:21
Lokalizacja: East Midlands

Re: Wytaczanie wykańczające bardzo dokładnego otworu

#19

Post napisał: wojtek10916 » 21 sty 2020, 11:10

mheli pisze:
21 sty 2020, 10:41
wojtek10916 pisze:
21 sty 2020, 09:02
Zakladam ze nigdy nie pracowales z czyms takim, ja w 3 firmach mialem z tym stycznosc i moge zdecydowanie powiedziec ze o dokladnosci 2 setek na wytaczadle mozesz pomarzyc (moze jak sprzet jest nowy jest inaczej).
Tak samo jak bys na tokarce cnc bedziesz mierzyl narzedzia na sondzie i co wyjdzie ci z dokladnoscia co do setki otwor?
Wiec wyniki z google zachowaj dla siebie.

Nie zakładaj i nigdy nie mów nigdy....
Bez problemu można do setki zrobić wytaczadłem, pracowałem na d'andrea które nie jest jakąś wiodącą firmą i takie tolerancję wychodziły bez problemu.
Jeśli chodzi o konkretny mój przypadek to w większości stale na formy, przyrządy więc od 30 do 40 HRC, płytka z narożem 0.2, VC=50, fz=0.05.
To były parametry podane przez przedstawiciela który te narzędzia u nas wdrażał. Generalnie się sprawdzały. Zmniejszało się obroty przy długich wysięgach itp.
Do przygotowania otworu pod finalną obróbkę są wytaczadła dwuostrzowe tego samego producenta.
Z tym mierzeniem na sondzie natomiast całkowicie się zgadzam.
Choć z drugiej strony istnieją procesy gdzie sonda sprawdza wymiary po obróbce i w razie potrzeby powtarza program z odpowiednią korekcją.
Ale czy ja powiedzialem ze sie nieda??

Chodzilo o pomiar narzedzia na kamerze i o wymiar jaki bedzie na maszynie, pomiar jest nieadekwatny do tego co Ci na maszynie wyjdzie, moze faktycznie nie jasno to opisalem :D
Tak samo jak na tokarce mierzysz narzedzia na sondzie i ci nie wyjdzie otwor =/- 0.01


mheli
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 211
Rejestracja: 09 gru 2006, 01:12
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wytaczanie wykańczające bardzo dokładnego otworu

#20

Post napisał: mheli » 21 sty 2020, 11:51

Nawet zakładając poprawną kalibracji czy sondy czy pomiarówki, zawsze jest czynnik dodatkowy, czyli parametry obróbki, materiału obrabianego itd.
Samo założenie żeby operator nic nie dotykał oprócz materiału i przycisków "start" i "stop" jest bardzo trudne do realizacji.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”