Saleae - - Jak sprawdzić tanio przebiegi LPT na LinuxCNC

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7882
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Saleae - - Jak sprawdzić tanio przebiegi LPT na LinuxCNC

#1

Post napisał: tuxcnc » 11 sty 2020, 15:33

Produkty firmy Saleae są drogie, ale na Aliexpress można kupić klon ośmiobitowej wersji za około 20 złotych.
Jak się można domyślić, klon udaje oryginał, więc współpracuje z firmowym oprogramowaniem.
Niestety licencja (CZYTAJ LICENCJE !!!) programu Saleae zezwala na korzystanie z niego wyłącznie z firmowymi urządzeniami. Czyli działa, ale jest to naruszenie prawa.
Mamy jednak także program Sigrok (https://sigrok.org/), który radzi sobie z klonem Saleae równie dobrze jak oprogramowanie firmowe.
U mnie (Xubuntu 18.04) wystarczy apt-get install sigrok .
Program sam rozpoznał urządzenie i ustawić musiałem wyłącznie częstotliwość próbkowania i ilość próbek. Jeżeli ma być dokładnie, to trzeba ustawić 24MHz i co najmniej 50M samples, co daje próbkowanie co 42 nS i długość próbki 2 sekundy. Program może działać z wyzwalaniem albo bez. Bez wyzwalania zaczyna pobierać próbki natychmiast po kliknięciu <start>, z wyzwalaniem czeka na pojawienie się na wybranym wejściu zbocza lub poziomu i dopiero wtedy zaczyna pobierać próbki.

Co to ma wspólnego z Linuxcnc ?
Wygląda to tak :
Obrazek
Jak widać zarówno wejście jak i wyjście analizatora jest podłączone do tego samego komputera, a sigrok i linuxcnc nie gryzą się ze sobą.
Pozwala to szybko ocenić czy przebiegi na porcie LPT są zgodne z oczekiwaniami.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




tomcat65
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1236
Rejestracja: 15 lis 2009, 02:46
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Saleae

#2

Post napisał: tomcat65 » 12 sty 2020, 18:36

Nie trzeba ściągać z Chin - dostępne w PL za 3- 4 dychy.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Saleae

#3

Post napisał: adam Fx » 12 sty 2020, 20:10

Mam takie pudełeczko (kiedyś kupiłem z myślą o mikro kontrolerach modbus itp) ale nie bardzo się w tym odnalazłem i w sumie nie wile testowałem (były inne priorytety) Ogromne dzięki za ten poradnik ;D
Ps. Przydał by się tytuł inny (bo prawie pominąłem ten temat tylko login autora mnie przyciągnął)
Może Saleae - Jak sprawdzić tanio przebiegi LPT na LinuxCNC
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7882
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Saleae

#4

Post napisał: tuxcnc » 14 sty 2020, 00:23

Nie wiem jak zmienić tytuł, więc zostanie jak jest.

A teraz do rzeczy.
Miałem problem z dobraniem karty PCIe->LPT do mojej nowiutkiej rakiety, czyli Ryzen5 3400G na Gigabyte A320M-S2H V2.
Tanie karty Sunix były co prawda poprawnie rozpoznawane, ale BIOS ich najwyraźniej nie lubi i były "disabled" czyli martwe. Żadna zmiana ustawień nie pomagała.
Ja wiem, że komputer za 1500 PLN do sterowania obrabiarki to średni pomysł, ale zawziąłem się SKOŃCZYĆ DEFINITYWNIE wszelkie dyskusje, że Linuxcnc na LPT to historia, bo nowy sprzęt nie obsługuje itd.
Dzisiaj przyszły zakupione na Aliexpress karty na chipsecie CH382L i okazało się że bingo.
Za dwie karty łącznie z wysyłką zapłaciłem 55 PLN, czyli tanio.
Ponieważ wcześniej nie miałem czasu, a teraz to już jest późno, więc zrobiłem tylko szybki test na kernelu rt-preempt 5.2.21-rt13.
Mam coraz poważniejsze podejrzenia, że ten cały latency-test to jest lipa, a tym co pokazuje nie należy się specjalnie sugerować. Według jego pomiarów powinienem ustawić base_period na co najmniej 50000, a testowy config na 10000 śmiga aż miło, żadnych błędów Axis nie wywala, a do przebiegów na LPT nie ma co się czepiać. Może i faktycznie krok jest kulawy, ale to przecież 100 kHz i żadna mechanika tego nie ma prawa nawet zauważyć ...
W ramach testów uruchomiłem też spiral.ngc ze standardowych przykładów. Na zrzutach jest moment gdy jedna oś zmienia kierunek czyli na chwilę się zatrzymuje, natomiast druga zasuwa z maksymalną prędkością.
Więcej tłumaczyć nie będę, bo na obrazkach wszystko widać.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”