Wiertarka stołowa wymiana uchwytu

Wiertarka stołowa wymiana uchwytu

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
czarnieski
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 14
Posty: 35
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:28
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Wiertarka stołowa wymiana uchwytu

#21

Post napisał: czarnieski » 07 sty 2020, 15:50

Witam. Czy jest jakiś sposób na wypadający stożek z pinoli wiertarki (chyba tak to się fachowo nazywa). Posiadam wiertarkę stołową taką jak poniżej: Obrazek
Zawodowo nie zajmuję się mechaniką tak że jak coś nie fachowo nazwie to przepraszam. W wiertarce z jednej strony jest stożek na którym jest uchwyt wiertarski i tu jest wszystko ok. Natomiast z drugiej też jest stożek który podczas wiercenia lubi wypaść z pinoli nie chce się jakby "zaciąć" w gnieździe.
Takiej części już raczej nie dostanę na wymianę.




pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Wiertarka stołowa wymiana uchwytu

#22

Post napisał: pavyan » 07 sty 2020, 16:32

Obejrzyj stożek zewnętrzny - powinieneś znajdziesz jakieś skaleczenia, stuknięcia, wypływki od uderzeń, rdzę.
One podpierają punktowo i obie części nie przylegają całą powierzchnią - trzeba to zlikwidować, ale delikatnie: pilnikiem zwykłym, może diamentowym, może papierem ściernym na twardej podkładce.
Obmacaj stożek wewnętrzny - także może mieć występy, może "kępki" rdzy - to trzeba także zlikwidować.
Można lekko ręcznie przeczyścić rozwiertakiem-wykończakiem Morse (lekko, bo najprawdopodobniej stożek jest hartowany powierzchniowo lub w objętości), można też przeczyścić papierem ściernym na obrotach (tylko palca sobie nie ukręć, lepiej papier umieścić na jakimś wałeczku drewnianym, a idealnie na stożku drewnianym o zbieżności ok. 3°).
Jeżeli stożek zewnętrzny jest skrzywiony - to tylko wymiana; są takie dostępne w handlu: z jednej strony stożek Morse'a odpowiedni do Twojego wrzeciona, z drugiej stożek skrócony typu B (odpowiedni do uchwytu).
Istnieją różne kombinacje.
PS: Żeby stabilnie obsadzić stożek w otworze wrzeciona, skręć szczęki tak by nie wystawały z uchwytu, podłóż na podstawę maszyny jakiś prostopadły klocek metalowy i mocno kilka razy dociśnij wajchą uchwyt do tego klocka (może byś lekkie stuknięcie).
Takie działanie z reguły dobrze zaciska stożek w gnieździe.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
czarnieski
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 14
Posty: 35
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:28
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Wiertarka stołowa wymiana uchwytu

#23

Post napisał: czarnieski » 07 sty 2020, 16:47

Dzięki spróbuję to poczyścić. Już próbowałem na zimno gorąco czyli wałek ze stożkiem do lodówki i podgrzałem pinole i od dołu uderzyłem młotkiem ale i tak za którymś wierceniem wypadł. Tam jest taki długi wałek od samego uchwytu wiertarskiego przez całą długość pinoli i wychodzi górą widać go na zdjęciu (przenosi napęd na uchwyt).
A myślałem jeszcze o takiej metodzie żeby ewentualnie migomatem go od dołu punktowo przyłapać. Głupi pomysł czy może się sprawdzić?


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Wiertarka stołowa wymiana uchwytu

#24

Post napisał: pavyan » 07 sty 2020, 17:05

Spawanie uchwytu? Oj, lepiej przemilczę...
A ten otwór we wrzecionie i w nim wałek to jest cenna rzecz, czyli chyba* tzw. ściągacz - pozwala na pewne posadowienie uchwytu i jest stosowany we wszystkich frezarkach godnych tej nazwy.
Powód jest prosty: w wiertarce zasadniczo na uchwycie występuje (a raczej powinna) tylko siła osiowa, wciskająca stożek w gniazdo, natomiast przy frezowaniu większość sił to siły promieniowe.
Jeśli dobrze dedukuję, możesz właśnie ten wałek (ściągacz) wykorzystać do zamocowania wypadającego uchwytu - ale potrzebujesz stożka z nagwintowanym otworem (a nie typowego dla wiertarki, czyli z płetwą) pasującym rozmiarem do gwintu na pręcie ściagacza.
Może trzeba elementy lekko przerobić czy uzdatnić, ale to jest idealny sposób na wypadający uchwyt.

Najprostsze działanie to wykonanie w płetwie stożka otworu gwintowanego i dostosowanie do niego gwintu na pręcie.

* Ale to może być rzeczywiście wałek wielowypustowy, przenoszący napęd - tak jak piszesz. Niestety, nie widać tego na zdjęciu.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wiertarka stołowa wymiana uchwytu

#25

Post napisał: adam Fx » 07 sty 2020, 17:12

Osobiście wkleiłem uchwyt B16 na klej do połączeń współosiowych
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Wiertarka stołowa wymiana uchwytu

#26

Post napisał: pavyan » 07 sty 2020, 17:51

Też miałem napisać o klejeniu, ale nie napisałem: na przykład dla mnie to jest wykluczone - mam jedną wiertarkę pionową, a czasem muszę założyć wiertło ze stożkiem.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
czarnieski
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 14
Posty: 35
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:28
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Wiertarka stołowa wymiana uchwytu

#27

Post napisał: czarnieski » 07 sty 2020, 19:32

Niestety zdjęcia z tematu wygasły a była tam fotka tego trzpienia. Wiertarkę mam na garażu i jak będę to zrobię ponownie zdjęcie. Tak ten trzpień nie jest gładki tylko ma wyfrezowania.
Adam Fx możesz podać jaki to był dokładnie klej.
Ja tam nic nie chcę zmieniać byle by nie wypadał ten trzpień z pinoli w czasie wiercenia.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wiertarka stołowa wymiana uchwytu

#28

Post napisał: adam Fx » 07 sty 2020, 20:44

czarnieski pisze:Adam Fx możesz podać jaki to był dokładnie klej.
Loctite 603
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
czarnieski
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 14
Posty: 35
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:28
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Wiertarka stołowa wymiana uchwytu

#29

Post napisał: czarnieski » 02 lut 2020, 10:23

Tak wygląda trzpień i sam stożek. Gniazdo w pinoli sprawdzając palcem nie wyczułem jakichś uszkodzeń.
Obrazek
Na trzpieniu jest takie wyszczerbienie.
Obrazek
Obrazek


Autor tematu
czarnieski
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 14
Posty: 35
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:28
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Wiertarka stołowa wymiana uchwytu

#30

Post napisał: czarnieski » 24 lut 2020, 12:57

Zakupiłem loctite 603. Co do montażu to posmarować stożek tym klejem i ręką wepchnąć trzpień do pinoli, czy może jakieś dodatkowe operacje?
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”