Poręba TPK 90 cnc

Przeróbka sterowania

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
JanuszDVC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 29 lis 2019, 06:39

Poręba TPK 90 cnc

#1

Post napisał: JanuszDVC » 12 gru 2019, 18:26

Czołem Panowie,

Prowadzę warsztat na małą skalę ale często wykonujemy dość duże elementy. W związku z tym że chciał bym poszerzyć możliwości myślę o zakupie większej tokarki (obecnie mam 630 nad łożem). Jak wiadomo takie tokarki są bardzo drogie nie stać mnie więc szukam tańszej alternatywy. Pomyślałem żeby kupić tytułową Porębę TPK90 cnc z lat '80/90' i wsadzić jej nowe sterowanie może rewolwer fajnie by było mieć możliwość wiercenia i frezowana poza osią. Była by to moja pierwsza maszyna cnc w warsztacie no poza wypalarką do blach.

I tu jest moje pytanie doradźcie czy to jest w ogóle dobry trop? Z jakimi kosztami/problemami muszę się liczyć przy takiej modernizacji na pewno musiał bym to komuś zlecić bo sam nie potrafię tego zrobić może któryś z Was robi takie rzeczy i mógł by mi doradzić a po zakupie przerobić? Jakiej ewentualnie innej maszyny mógł bym szukać? Będę wdzięczny za każdą myśl i wskazówkę wiem że pytania są dyletanckie ale jak wspominałem zaczynam w tym temacie..

Pozdrawiam
Janusz



Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16237
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Poręba TPK 90 cnc

#2

Post napisał: kamar » 12 gru 2019, 21:10



ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Poręba TPK 90 cnc

#3

Post napisał: ak47 » 12 gru 2019, 21:40

Przeróbka jest krok po kroku w temacie kolegi.
Co do maszyn to podpowiem radzieckie tokarki 1M64 (800 nad łożem)
1m65 (1000 nad łożem). Nieco głośnawe jak dla mnie ale niezniszczalne i bardzo sztywne (ta mniejsza waży ponad 12 ton).


Autor tematu
JanuszDVC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 29 lis 2019, 06:39

Re: Poręba TPK 90 cnc

#4

Post napisał: JanuszDVC » 12 gru 2019, 23:38

Widziałem ten temat dzięki. Ja nie chcę przerabiać manuala na cnc tylko chcę kupić stare cnc i zmodernizować na jakimś nowoczesnym sterowaniu np Sinumarik z Shopturnem. Pisząc że mnie nie stać miałem na myśli że nie mam 800 tyś na tą obrabiarkę tylko tak lekko powyżej 100 tyś zł ;)

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Poręba TPK 90 cnc

#5

Post napisał: Petroholic » 13 gru 2019, 09:06

Tokarka pokroju TPK90CNC plus sterowanie Sina = raczej nie wyrobisz sie w budzecie lekko ponad 100k... Mowie o zakupie maszyny, zakupie sterowania, napedow i calej masy drobnostek oraz robociznie... Przy sterowaniu chinskim bardziej zblizone do 100k... Mamy taka maszynke do zrobienia na tapecie w przyszlym roku :)

Narzedzia napedzane w takiej maszynie to nie problem bo jest wystarczajaco miejsca zeby przykrecic WS-15 do suportu :D Co do rewolweru to nie najlepszy pomysl... Takie sprzety w 90% robi sie jako tokarki cyklowe z szybkim mocowaniem narzedzia czyli najwiekszy multifix lub customowy imak... Zdecydowanie polecam custom. Mozna zrobic na duze noze jesli zamierzasz daleko wystawiac... Rewolwer nie bardzo ma sens... Te sprzety nie robia serii z preta :)


Autor tematu
JanuszDVC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 29 lis 2019, 06:39

Re: Poręba TPK 90 cnc

#6

Post napisał: JanuszDVC » 14 gru 2019, 13:22

Pertoholic dziękuję za rady.

Czyli rewolwer odpada tym lepiej bo jest drogi a myślałem o nim tylko w kontekście napędzanych narzędzi i jeżeli można to rozwiązać w inny sposób to nie ma tematu. Mógł byś mi jeszcze wyjaśnić jak wygląda ten customowy imak?

Jak dla mnie może być i chiński sterownik chodzi mi o to żeby był nowoczesny i niezawodny żebym mógł toczyć wszystko gwinty itd bez obawy wiadomo przy dużych detalach pomyłki są drogie.

Jak wygląda sprawa pozycjonowania wrzeciona? Czy to jest jakiś problem/duży koszt żeby to dorobić? Chciał bym mieć możliwość robienia np wpustów, wiercenia pozycjonowanych otworów ogólnie możliwość obracania wrzecionem z programu o zadany kąt.

I jeszcze jedno bo te maszyny to mają zazwyczaj 3 drzwiową szafę elektryczną czy przy przebudowie wszystko zamknie się w jakiejś mniejszej szafce? Pytam bo mam trochę maszyn i nie za dużą halę.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Poręba TPK 90 cnc

#7

Post napisał: Petroholic » 14 gru 2019, 15:24

Cale sterowanie od chinczyka upchniesz w jednej oryginalnej szafie obnizonej o polowe :)

Pozycjonowanie wrzeciona to juz zalezy... Jesli zastosujesz do napedu zwykly silnik 3f to niestety pozycji nie bedzie (poza zatrzymaniem w zerze a i to slaba dokladnosc). Zrobienie pozycjonowania z programu wymaga zastosowania serwa do napedu i osi C... Jak najbardziej wykonalne bo serwo do samej pozycji nie musi byc makabrycznie duze i moze byc odlaczane na czas pracy silnika glownego...

Pod nazwa "customowy imak" kryje sie nic innego jak imak szybkozmienny typu kostka lub multifix tylko przeskalowany do najwiekszego rozmiaru jaki wejdzie na suport i zrobiony samemu :) W duzej mierze od niego i od wiezyczki pod imakiem zalezy sztywnosc ukladu i to kiedy noz finalnie zadrzy :)

Daj tutaj lub na PW jesli wolisz przyklady detali "do zrobienia" to bedzie latwiej cos wymyslec konkretnie... Troche od tego zalezy wybor maszyny... Np do toczenia bebnow linowych raczej potrzebujesz tokarki z suportem bocznym bo osiowy zabiera wymiar z walu itd...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”