Wzmacniacze audio.

Wzmacniacze audio, wzmacniacze mocy, elektroakustyka.

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 754
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Wzmacniacze audio.

#221

Post napisał: pavyan » 03 gru 2019, 22:25

Tutaj ciekawy wywiad z doświadczonym konstruktorem wzmacniaczy D, a na wstępie krótkie wprowadzenie w temat:
https://www.avtest.pl/artykuly/technika ... je-klasa-d


Pomogłem? Kliknij, proszę :-)

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

Re: Wzmacniacze audio.

#222

Post napisał: markcomp77 » 04 gru 2019, 11:33

zachęcające...
Zachęcające informacje/wnioski na temat zalet głębokich sprzężeń zwrotnych.. ale
Pozostaje jednak obawa, że głębokie sprzężenie skutkuje TIM... (TIM <- przesterowanie wstępnych obwodów, bo sygnał z sprzężenia zwrotnego jest zbyt późno odjęty od dużego sygnału na wejściu).
Pewnie leży w tym tajemnica - jak...
Przy analogowych wzmacniaczu tranzystorowym TIMa unikamy/minimalizujemy linnearyzując każdy stopień lokalnie małym sprzężeniem... a pełne/całościowe sprzężeniu jest płytkie (jak w lampowym).

Artykuł prowokuje do drążenia tematu...

Dodane 30 minuty 32 sekundy:
The F-word
or, why there is no such thing as too much feedback
https://linearaudio.net/sites/linearaud ... ume1bp.pdf

zabieramy się za czytanie :)

może tutaj są opisane tajemnicze głębokie sprzężenia bez wad
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 754
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Wzmacniacze audio.

#223

Post napisał: pavyan » 04 gru 2019, 12:31

Ze swej strony mogę powiedzieć, że nie zauważyłem na razie obecności ŻADNYCH zniekształceń pochodzących od tego wzmacniaczyka. Oczywiście jest to czysto subiektywne i "analogowe" odczucie, bez żadnych pomiarów - jedynie na słuch.
A słuch mam już stary i zdegradowany, choć tego nie podejrzewałem i byłem bardzo zaskoczony (w sensie pasma) kiedy to do mnie dotarło po kilku testach na niezłych słuchawkach.
Na poprzednim chińskim analogowym brzęczku wiele nagrań (o wyższym poziomie głośności pliku MP3) przesterowywało go bardzo wyraźnie - myślałem nawet, że trzeba koniecznie skorygować "głośne" pliki programikiem przeznaczonym do tego celu.
Ale, co było dla mnie uderzające, obecnie te same "głośne" utwory puszczane przez M-160E nie dają słyszalnych zniekształceń* - wygląda mi więc na to, że obwody wejściowe "cyfrówki" mają duży zapas amplitudy sygnału wejściowego, trudno je przesterować - co uważam za bardzo istotne. Czy w tym dodatkowo gra ważną rolę sprzężenie zwrotne, nie wiem z oczywistych powodów :wink:

*Zniekształceń pochodzących od wzmacniacza, ponieważ w stosunku do kolumn ma on wielki zapas mocy - 80W:30W, bo taki jest stosunek ich mocy nominalnych.
Głośniki niskośredniotonowe mają liniowe wychylenie ±2mm (a więc dość mało); gdy dam ostro czadu widać że z pewnością wychylają się do ±3 lub nawet ±4mm - jednak nadal nie słyszę nic złego w sensie jakości dźwięku, czyli zauważalnych zniekształceń.
Jestem naprawdę zadziwiony i bardzo zadowolony nowym zestawem - jak jednak podkreśliłem, są to odczucia wyłącznie subiektywne, nie poparte żadnymi pomiarami.
Mam znajomego audiofila, obsłuchał mnóstwo sprzętu wysokiej klasy - może gdy będzie już cieplej umówię się i zawiozę "sprzęt" (słowo wielkie, graty maleńkie) do oceny.
Sam jestem bardzo ciekaw jego reakcji, szczególnie odnośnie kolumienek MTL (bo to moje autorskie "dzieło" :D ) - a mam nadzieję że gdyby "sesja" doszła do skutku, to podłączymy je także do innych, już "rasowych" wzmacniaczy, również do lampowców.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


emsc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 48
Posty: 630
Rejestracja: 13 wrz 2018, 02:19
Lokalizacja: Pisdecka Republika Ludowa, ***** ***

Re: Wzmacniacze audio.

#224

Post napisał: emsc » 04 gru 2019, 14:05

Ciekawe co by wyszło na przyrządach ;) Jakby co, to kieeedyś w wolnej chwili mogę Ci to pomierzyć.

Problem zniekształceń przy przesterowaniu nie wynika ze stopni wejściowych lecz ze stopnia mocy wraz z jego sterowaniem. To z kolei wiąże się ściśle z napięciem zasilania stopnia mocy oraz ze zdolnością wykorzystania tego napięcia przez stopień mocy.
We wzmacniaczach analogowych jest z tym problem. We wzmacniaczach klasy D problemu praktycznie nie ma i można wykorzystać niemalże całe dostępne napięcie zasilające.
W odróżnieniu od wzmacniaczy analogowych, te "cyfrowe" mają jeszcze taką cechę, że są wręcz stworzone do techniki scalonej. W układach monolitycznych wykorzystuje się częstotliwości przełączania kluczy prądowych co najmniej rząd wielkości większe niż w układach dyskretnych. Dlatego, przynajmniej dla wzmacniaczy o domowej mocy wyjściowej, przyszłość konstrukcji należy zdecydowanie do gotowych układów scalonych mocy. Co innego urządzenia estradowe, gdzie potrzebne są kilowaty i tylko z racji powierzchni potrzebnego krzemu nie da się tego zrobić na scalakach.
Zniekształcenia TIM eliminuje się najprościej przez ograniczenie pasma na wejściu. Nie ma sensu robić nic więcej (w dobrych wzmacniaczach), bo jednobiegunowy filtr jest optymalny da przyjemności odsłuchu. W strukturze całego wzmacniacza należy tylko zadbać o dostateczny margines stabilności wzmacniacza oraz układu wzmacniacz-głośnik.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Wzmacniacze audio.

#225

Post napisał: Andrzej 40 » 12 gru 2019, 02:25

pavyan pisze:
04 gru 2019, 12:31
*Zniekształceń pochodzących od wzmacniacza, ponieważ w stosunku do kolumn ma on wielki zapas mocy - 80W:30W, bo taki jest stosunek ich mocy nominalnych.
Wskazana jest odwrotna konfiguracja - większa moc nominalna głośników niż wzmacniacza. Żeby zmniejszyć zniekształcenia głośniki powinny pracować z ułamkiem mocy nominalnej. Łatwiej wykonać wzmacniacz o małych zniekształceniach niż głośnik.
Przy okazji - większość ludzi nie wyczuwa zniekształceń mniejszych od 10%.
Dawno nie zdejmowałem charakterystyk słuchawek - ma ktoś takie zachwalanych modeli zdjęte na sztucznym uchu ?
Bo to by pozwoliło na obiektywną ocenę jakości.

Awatar użytkownika

Autor tematu
kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 92
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

Re: Wzmacniacze audio.

#226

Post napisał: kwarc » 12 gru 2019, 20:09

Witam . Widze że rozmawiacie . Fajnie .
Do mnie powrócił temat wzmacniacza ale słuchawkowego po tym jak niedawno zakupiłem przenośny odtwarzacz plików muzycznych .tak zwaną MP3 ale wykonaną pod pliki z wysoką jakościa ,tak zwane bezstratne .
Mam to coś drugi tydzień i choć mam uwagi różne co do np. funkcjonalności to jeśli chodzi o jakość dzwieku jest dobrze .Jest bardzo dobrze .Ale jest problem . NP. pod "stacjonarnymi" słuchawkami wymagającymi wiekszej mocy jest cicho .Mam takie słuchawki wysokiej jakości ale one potrzebują troche mocy i bezpośrednio pod tym "grajkiem" jest za cicho .
Rozważam budowe nowego wzmacniacza albo Reaktywacje wzmacniacza sluchawkowego który mam od kilku lat i leży sobie nie dokonczony ,jest to wzmacniacz Knutt H .Wzmacniacz który polutowałem ,uruchomiłem i leży od wielu lat i czeka .

Dodane 3 minuty 9 sekundy:
PS ,nie przeszkadajcie sobie w tych rozmowach z powodu tego ze ja cos tam pisze :)

Dodane 10 minuty 21 sekundy:
Wklejam schemat tego wzmacniacza z autorskiej strony projektu.
Obrazek

Dodane 1 minuta 43 sekundy:
Tak sobie myśle że ....Jeśli mam taki projekt złożony to powinienem go dokończyć ,uruchomić na 100% i sprawdzić .

Dodane 1 minuta 44 sekundy:
Bo .... owszem polutowałem Go i sprawdziłem że działa ale nigdy nie przetestowałem jak działa ,nigdy nie "osłuchałem".

Dodane 2 minuty 27 sekundy:
Link do autorskiej strony projektu .
http://home.kpn.nl/a.van.waarde/HPamp.htm
Tu mała uwaga , jest to wzmacniacz tak zwany HiEnd .
Cokolwiek ta nazwa znaczy ,ma być fulll dobrze.

Dodane 2 minuty 25 sekundy:
Zaryzykuje dowcip ......co jest HiEndem w swiecie CNC ? Nie 5 setek a 5 mikronów .


emsc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 48
Posty: 630
Rejestracja: 13 wrz 2018, 02:19
Lokalizacja: Pisdecka Republika Ludowa, ***** ***

Re: Wzmacniacze audio.

#227

Post napisał: emsc » 12 gru 2019, 23:21

Andrzej 40 pisze:
12 gru 2019, 02:25
Przy okazji - większość ludzi nie wyczuwa zniekształceń mniejszych od 10%.
Większość ludzi... zadowala się byle brzęczało, byle świeciło, nie odróżnia fikcji od rzeczywistości, nie rozumie treści pisanego tekstu wykraczającego poza mowę potoczną :)
Niektóre rodzaje zniekształceń już poniżej 1% słychać i słyszy je każdy kto ma dobry słuch i wytłumaczy mu się o co chodzi. Bo procentowość zniekształceń to konkretna miara matematyczna i nie uwzględnia ona właściwości ludzkiego słuchu. Nawiasem mówiąc, dlatego ludzie tak się zachwycają wzmacniaczami lampowymi, rzekomo znakomitymi.

Kwarc, ten schemat narysował jakiś elektroniczny grafoman chory na audiofilię :) To jest wzmacniacz jednostopniowy. Nie mam pojęcia jak z tego komuś wyszły parametry HiEnd. Chyba na oscyloskopie :)
Oczywiście że wystarczy i że będzie grało jak trzeba. Vide "większość ludzi...". Ale pojęcie HiEnd zarezerwowane jest dla sprzętu o bezkompromisowych parametrach a nie tego czegoś. Nie wystarczy zrobić mahoniowego pudełka i dać chromowaną gałkę.

P.S. Nie ma czegoś takiego jak bezstratne MP3. Z definicji MP3.

P.S.2 5 mikronów to może być high end, ale dla krokowca z M542 ;)


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Wzmacniacze audio.

#228

Post napisał: Andrzej 40 » 13 gru 2019, 21:40

emsc pisze:
12 gru 2019, 23:21
Andrzej 40 pisze:
12 gru 2019, 02:25
Przy okazji - większość ludzi nie wyczuwa zniekształceń mniejszych od 10%.
Większość ludzi... zadowala się byle brzęczało, byle świeciło, nie odróżnia fikcji od rzeczywistości, nie rozumie treści pisanego tekstu wykraczającego poza mowę potoczną :)
Niektóre rodzaje zniekształceń już poniżej 1% słychać i słyszy je każdy kto ma dobry słuch i wytłumaczy mu się o co chodzi.
Można prosić o informację jaki konkretnie typ zniekształceń poniżej 1% słyszy każdy, kto ma dobry słuch ? Jaka jest definicja dobrego słuchu ?


emsc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 48
Posty: 630
Rejestracja: 13 wrz 2018, 02:19
Lokalizacja: Pisdecka Republika Ludowa, ***** ***

Re: Wzmacniacze audio.

#229

Post napisał: emsc » 14 gru 2019, 00:50

Np zniekształcenia TIM o tak małych wartościach dobrze słychać. I inne nienazywalne, dające mały wynik na mierniku harmonicznych też są często dobrze słyszalne.
Dobry słuch - mam na myśli osoby z pewnym wyrobieniem muzycznym (ale nie zawodowców którzy słyszą dużo więcej) albo obeznane z techniką audio w sensie umiejętności rozpoznawania zjawisk akustycznych. Czyli takich które wiedzą, że jakiś efekt audio coś konkretnego oznacza. Bo przecież podstawą jest wiedza o tym czego się doświadcza. Ktoś ze znakomitym słuchem, ale nie wiedzący o co chodzi, nie będzie potrafił wyłowić zjawiska.
Z drugiej strony, ktoś znający temat ale ze słuchem przytępionym wiekiem albo używaniem słuchawek, po prostu nie usłyszy już pewnych rzeczy albo tylko śladowo.

Awatar użytkownika

Autor tematu
kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 92
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

Re: Wzmacniacze audio.

#230

Post napisał: kwarc » 15 gru 2019, 22:43

[/quote]
emsc pisze:Kwarc, ten schemat narysował jakiś elektroniczny grafoman chory na audiofilię :) To jest wzmacniacz jednostopniowy. Nie mam pojęcia jak z tego komuś wyszły parametry HiEnd. Chyba na oscyloskopie :)

Ten wzmacniacz posiada bogatą baze pomiarów i analiz na stronie autora której nie kwestionują Konstruktorzy układów audio z całego świata .Jest to układ wzmacniacza słuchawkowego wysokiej mocy spełniający parametrami oczekiwania HiEndu .Został wykonany Przez wielu ludzi na świecie i nikt sie na tej konstrukcji nie zawiódł co do brzmienia a TY tak łatwo napisałeś te słowa ......I tu uwaga do Ciebie .Jest to sprawdzona ,bardzo dobra konstrukcja .Nie pisz takich tekstów bo każdy co zna sie troche na elektronice zweryfikuje Ciebie

Dodane 18 minuty 15 sekundy:
emsc pisze:P.S. Nie ma czegoś takiego jak bezstratne MP3. Z definicji MP3.

Wyobraż sobie że istnieją Mptrójki które obsługują bezstratne formaty muzyczne .Takie to trudne ?
Właśnie taką niedawno sobie kupiłem ,niema sie czym chwalić oczywiście poza tym że "gra "tak dobrze że wspomniałem o tym .i że myśle o wzmacniaczu do niej .
A do do twojej wiedzy ,to coś gra formatami 24 bit ,190 khz i obsługuje pamieci do 2 tera.
Weż czasem pomyśl i zastanów sie czy jesteś jedyną inteligentną osobą w cosmosie .

Dodane 1 minuta 41 sekundy:
Generalnie ,pozdrawiam .

Dodane 12 minuty 59 sekundy:
PS . Dlaczego przenośne odtwarzacze muzyczne nazywamy Mptrójkami ? To tradycyjna nazwa wzięta od Formatu danych pierwszych odtwarzaczy opartych o pamieć zawartą nie na taśmie a w układzie scalonym.
emsc - kliknij przycisk Pomógł .

Dodane 24 minuty 9 sekundy:
AAAA co do mojego dowcipu o HiEndzie w CNC i do tego co napisał w odpowiedzi jeden kolega ........
Wez wykonaj jakiś detal w tolerancji +/- 0.00001metra

Dodane 1 minuta 45 sekundy:
I niech to nie bedzie zwykle szlifowanie walca .....

Dodane 4 minuty 7 sekundy:
===============
emsc , fajnie że tu jesteś ,piszesz ale ...... weż poprawki zrób .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”