Prosty sposób na pomiar prostopadłości osi 3 osiowej frezarki / plotera

W temacie przedstawiam mój prosty sposób na pomiar prostopadłosci osi w 3 osiowych frezarkach CNC

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1760
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Prosty sposób na pomiar prostopadłości osi 3 osiowej frezarki / plotera

#1

Post napisał: drzasiek90 » 28 lis 2019, 22:34

Witam,
Chciałbym wam przedstawić mój sposób (a może nie tylko ja go stosuję) na pomiar prostopadłości osi małej 3 osiowej maszyny za pomocą suwmiarki, bez konieczności frezowania. Może komuś się przyda, a może spowoduje dyskusję na temat wad/zalet tej metody.
Na początek należy na tokarce wykonać sobie kątownik walcowy.
Ja to zrobiłem w ten sposób, że wytoczyłem sobie krążek z poliamidu, wywierciłem w nim otwór centralny 3.5mm i następnie na tokarce wkręciłem w niego jeden ze zużytych frezów z chwytem 4mm (z odciętą częścią roboczą).
Obrazek
Obrazek
Następnie montuje kątownik w uchwycie wrzeciona maszyny którą chcę mierzyć
Obrazek
Obniżam do stołu i mocuję krążek do stołu. Zeruję w tym miejscu offsety maszyny.
Obrazek
Luzuję uchwyt, podnoszę i w uchwycie montuję inny frez 4mm "do góry nogami".
Obrazek
Teraz decyduję jaki zakres chcę mierzyć. Powiedzmy, że 100mmx1000mm w płaszczyźnie XY.
Ustawiam więc narzędzie na pozycji X50 Y-50. Za pomocą suwmiarki mierzę odległość między kątownikiem a narzędziem
Obrazek
Jak łatwo wyliczyć z trójkąta prostokątnego, odległość pomiędzy środkiem narzędzia a środkiem kątownika powinna wynosić ok 70.71mm. Do tego dochodzi promień kątownika + promień narzędzia a więc 74.71mm.
Ustawiam maszynę na pozycję X50 Y50 i mierzę odległość
Obrazek
Ustawiam maszynę na pozycję X-50 Y50 i mierzę odległość
Obrazek
Ustawiam maszynę na pozycję X-50 Y-50 i mierzę odległość
Obrazek
Jeśli odległości się powtarzały, osie X i Y są prostopadłe.
Ustawiam maszynę na pozycję X-50 Y0 i mierzę odległość na dole
Obrazek
Oraz mierzę odległość u góry
Obrazek
Jeśli odległości się powtórzyły, oś obrotu wrzeciona jest prostopadła do osi X.
Podnoszę narzędzie wyżej, tak aby jego dolny koniec był na wysokości górnego końca kątownika i mierzę odległość
Obrazek
Jeśli odległość się powtórzyła, oś Z maszyny jest prostopadła z osia X.
Ustawiam maszynę na pozycji X0 Y50 i mierzę odległość na dole
Obrazek
Oraz u góry
Obrazek
Jeśli odległości się powtórzyły, oś obrotu wrzeciona jest prostopadła z osią Y maszyny.
Podnoszę narzędzie wyżej, tak aby jego dolny koniec był na wysokości górnego końca kątownika i mierzę odległość
Obrazek
Jeśli odległość się powtórzyła to oś Y maszyny jest prostopadła z osią Z maszyny.

Oczywiście dla zwiększenia dokładności wypadałoby zwiększyć skalę kątownika i narzędzia.



Awatar użytkownika

maszynista1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 386
Rejestracja: 20 sie 2018, 20:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Prosty sposób na pomiar prostopadłości osi 3 osiowej frezarki / plotera

#2

Post napisał: maszynista1 » 28 lis 2019, 23:47

Nie wystarczy wcisną bolec w krążek z plastiku żeby powstał kątownik z kątem prostym, poza tym sposób pomiaru jakiś udziwniony. Ja znam metodę z czujnikiem zegarowym, np. diatest mocuje w tulejkę zaciskową zamiast freza, kątownik ślusarski ze stopką kładę na stół i przesuwając stół w osi Z i wszystko widać jak na dłoni.


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1760
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Prosty sposób na pomiar prostopadłości osi 3 osiowej frezarki / plotera

#3

Post napisał: drzasiek90 » 29 lis 2019, 07:09

maszynista1 pisze:
28 lis 2019, 23:47
Nie wystarczy wcisną bolec w krążek z plastiku żeby powstał kątownik z kątem prostym

A w jaki sposób ma powstać kat inny niż prosty?No chyba, że ktoś ma krzywą tokarkę. Poza tym łatwo to zweryfikować, wystarczy zamontować we wrzecionie za chwyt, czujnik zegarowy na dolną płaszczyznę krążka i obracać. Jeśli nie ma bicia to jest kąt prosty.
maszynista1 pisze:
28 lis 2019, 23:47
Ja znam metodę z czujnikiem zegarowym, np. diatest mocuje w tulejkę zaciskową zamiast freza, kątownik ślusarski ze stopką kładę na stół i przesuwając stół w osi Z i wszystko widać jak na dłoni.
A reszta metody? Tak sprawdzasz tylko prostopadłość prowadnic osi Z do płaszczyzny XY.


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: Prosty sposób na pomiar prostopadłości osi 3 osiowej frezarki / plotera

#4

Post napisał: Blady » 29 lis 2019, 07:47

Przekombinowane. Można to zrobić dużo prościej i dużo dokładniej. Ten pręcik w poliamidzie to możesz suwmiarką doginać do wymiaru jaki się podoba. Nie mówiąc już o zakresie błędu jaki serwuje przedstawiona przez Ciebie suwmiarka... To co pomierzyłeś to głupiego robota. Bo zegarówka i dobrej klasy kątownik to pewne pomiary.
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1760
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Prosty sposób na pomiar prostopadłości osi 3 osiowej frezarki / plotera

#5

Post napisał: drzasiek90 » 29 lis 2019, 08:04

Blady pisze:
29 lis 2019, 07:47
Przekombinowane. Można to zrobić dużo prościej i dużo dokładniej. Ten pręcik w poliamidzie to możesz suwmiarką doginać do wymiaru jaki się podoba. Nie mówiąc już o zakresie błędu jaki serwuje przedstawiona przez Ciebie suwmiarka... To co pomierzyłeś to głupiego robota. Bo zegarówka i dobrej klasy kątownik to pewne pomiary.
Dlatego napisałem, że dla zwiększenia dokładności należałoby zwiększyć skalę narzędzi. Dokładność użytego narzędzia nie poddaje dyskusji, ja użyłem suwmiarkę zastępcza tylko na czas zdjęć (właściwą jest chwilowo na wypożyczeniu). Oczywiście w zależności jakie narzędzie się użyje, takie ma się wyniki.

Dodane 2 minuty 35 sekundy:
Jak mierzycie psortopadlosc osi obrotowej wrzeciona do płaszczyzny XY?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11569
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Prosty sposób na pomiar prostopadłości osi 3 osiowej frezarki / plotera

#6

Post napisał: RomanJ4 » 29 lis 2019, 09:45

Nie dałbym głowy czy pręcika wciśniętego w krążek poliamidu nie da się nieco naciągnąć choćby i suwmiarką...
A wystarczy prostokątną lub kwadratową kostkę (albo nawet jeszcze prościej kątownik pomiarowy bez stopki MKSa położony na płasko na stole) ustawić wg czujnika zamocowanego we wrzecionie jednym bokiem(ramieniem kątownika) równolegle do osi (przesuwu) Y, potem pojechać zegarem wzdłuż prostopadłego boku(ramienia kątownika) po osi X, i już masz odpowiedź czy X i Y są prostopadłe (zegar nie powinien wskazać odchyłki w osi X). Dokładność takiego pomiaru zależy od dokładności(klasy) kątownika i zegara.

Obrazek
pozdrawiam,
Roman


abcdef
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 367
Rejestracja: 11 mar 2018, 10:39

Re: Prosty sposób na pomiar prostopadłości osi 3 osiowej frezarki / plotera

#7

Post napisał: abcdef » 29 lis 2019, 10:22



Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1760
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Prosty sposób na pomiar prostopadłości osi 3 osiowej frezarki / plotera

#8

Post napisał: drzasiek90 » 29 lis 2019, 11:39

Sposoby które panowie przedstawiacie są z pewnością dobre, lepsze... Warunkiem jest posiadanie dobrych, pewnych narzędzi o odpowiedniej klasie dokładności.
Jedyna wada jaką zauważam, to że nie każdy sposób jest wykonalny na mikro maszynach, ponieważ nie na każdym wrzecionie jest miejsce/sposobność aby zamontować zegar.
Nie mam zamiaru tutaj bronić swojego rozwiązania, chciałem je tylko pokazać i ewentualnie sprowokować dyskusję na temat pomiarów geometrii maszyn.


abcdef
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 367
Rejestracja: 11 mar 2018, 10:39

Re: Prosty sposób na pomiar prostopadłości osi 3 osiowej frezarki / plotera

#9

Post napisał: abcdef » 29 lis 2019, 11:54

Panowie często na forum jest mowa o sztywności danych obrabiarek. Zastanawiam się w jaki sposób w praktyce zmierzyć sztywność frezarki? Dojechać stołem do końca np. w x'sie i obciążyć + zegar w z'ecie? Co myślicie o tym filmiku? To jest sztywność? Przecież ta brama przy frezowaniu może się w diabli przemieścić?


WP Kamil
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 293
Rejestracja: 11 kwie 2014, 11:25
Lokalizacja: Polska

Re: Prosty sposób na pomiar prostopadłości osi 3 osiowej frezarki / plotera

#10

Post napisał: WP Kamil » 29 lis 2019, 12:08

Legendarny test monety. Kolega przeszuka wątki z przed ~5 lat -te gorące dyskusje na ten temat

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”