Instrukcja instalacji LinuxCNC, dawniej zwanego EMC2

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 22
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Instrukcja instalacji LinuxCNC, dawniej zwanego EMC2

#151

Post napisał: adam Fx » 19 lis 2019, 20:48

zbysob pisze:bo trochę wolno się porusza a przy ustawieniu większych prędkościach gubi kroki)
może tu problem https://youtu.be/RQtu7wOmk0Q
słano znam macha ale on chyba nie bardo lubi się z nowszymi Windowsami ;/


sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Tagi:


zbysob
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 68
Rejestracja: 26 lip 2017, 15:04
Lokalizacja: Szczecin

Re: Instrukcja instalacji LinuxCNC, dawniej zwanego EMC2

#152

Post napisał: zbysob » 20 lis 2019, 07:44

ok linuxcnc zainstalowany - apt-get update i upgrade działa , mc bez problemów zainstalowany zatem dzisiaj komp dostanie dostęp do frezarki i zobaczę jak w praktyce się zachowa.
Faktycznie mach i win7 jakoś się nie lubią ale na razie nie mają wyboru. Mam wrażenie że wszystko chodzi wolniej w win7 - jak będzie to prawda to wrócę do XP. Na napięcie zasilania zwrócę uwagę (silnik na filmie pędzi jak szalony - u mnie tylko się obraca choć zasilacz 48 volt a sterownik ustawiony na 2 A - połączenie szeregowe - muszę wypróbować równoległe i zasilanie 4A - ale to już kosmetyka jak maszyna będzie działać to wtedy zajmę się tuningiem). Na razie bolesne początki , co rusz czegoś nowego trzeba się uczyć a w moim wieku połącznia między neuronami tworzą się już bardzo niechętnie. No ale jak się coś uda to frajda spora :)

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Instrukcja instalacji LinuxCNC, dawniej zwanego EMC2

#153

Post napisał: senio » 20 lis 2019, 10:27

zbysob pisze:
20 lis 2019, 07:44
Faktycznie mach i win7 jakoś się nie lubią ale na razie nie mają wyboru.
A po co Ci ten windows i mach jak masz linuxa ?. Pójdź za ciosem. Doinstaluj ngcgui, masz trochę subów Kamara na frezarkę, trochę z cama narysujesz i życie staje się proste. Linuxa jak już skonfigurujesz to robisz backup maszyn i koniec. To chodzi latami i nic się z tym nie dzieje. W razie czego wrzucasz maszyny (5 minut roboty) w nową instalację i działasz.


zbysob
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 68
Rejestracja: 26 lip 2017, 15:04
Lokalizacja: Szczecin

Re: Instrukcja instalacji LinuxCNC, dawniej zwanego EMC2

#154

Post napisał: zbysob » 20 lis 2019, 20:57

Bo lubię sobie komplikować życie :). A całkiem poważnie to zacząłem od macha i zadziałało - czuję się w nim w miarę swobodnie - do tego mam masę sprzętu starego który chodzi na sterownikach XP w nowszych sprzęt systemach sprzęt ten uważany jest za wymarły np plotery HP450C A0 i A1 (kupione z tuszami po 10 euro) i podłączone jako sieciowe no i trochę drukarek jak kolorowa laserówka Lexmarka optra sc1275 oraz inne. Szukam sterowników do linux'a i staram się coś tam modernizować ale naczelna zasada "jak działa to nie grzebać" :)
Generalnie cały stary sprzęt pamiętający Kajzera Wilhelma ale sprawne, chodzi i zwyczajnie pochodzi jeszcze wiele lat. Dodatkowo używam Autocada a to trochę wymusza Windows (jakiekolwiek) bo w 3d rysuje tylko w autocadzie i też w nim robiłem pliki dla drukarki 3D (tez posiadam dla zabawy ).
Wracając do tematu maszyna działa na linux'e(znaczy frezarka po drobnych modyfikacjach pliku konfiguracyjnego) i teraz eksperymentów ciąg dalszy . Na drugim (szybszym ) kompie mam WinXP i zainstaluje Linuxcnc wheezy i podmienię pliki w apcie no i zobaczę co się będzie działo . A potem pewnie zdecyduję która wersja będzie jako wiodąca. W sumie nie cel ale droga się liczy. Ostatnio żona zapytała "a co będziesz na tej frezarce frezował?" - no i miałem problem - sam tego jeszcze nie wiem może dlatego odwlekam ten moment. Samo budowanie też jest fajne

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Instrukcja instalacji LinuxCNC, dawniej zwanego EMC2

#155

Post napisał: senio » 20 lis 2019, 22:21

@zbysob

Do lunuxa używamy oddzielnych kompów, ale każdy tam robi po swojemu. Generalnie do sterowania maszyny kupuje się jakiś kadłubek Dell-a za 50 zeta , wkłada mu się SSD 16 GB za kolejne grosze i zostawia to tylko do maszyny. Nie instaluje się niczego ponad to co potrzebne. Latają takie kadłubki szybko i bezawaryjnie.


hecza
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 403
Rejestracja: 06 mar 2012, 13:25
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Instrukcja instalacji LinuxCNC, dawniej zwanego EMC2

#156

Post napisał: hecza » 21 lis 2019, 08:43

Skoro już zainstalowałeś Debiana Stretch i głównie chcesz budować, to zaktualizuj lepiej do LinuxCNC 2.8
Od tej wersji wchodzi zmiana w plikach konfiguracyjnych (nie będziesz się musiał na nowo przyzwyczajać) i wiele innych mozliwości.


zbysob
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 68
Rejestracja: 26 lip 2017, 15:04
Lokalizacja: Szczecin

Re: Instrukcja instalacji LinuxCNC, dawniej zwanego EMC2

#157

Post napisał: zbysob » 24 lis 2019, 12:41

Docelowo ma być osobny komputer w wersji ekonomicznej (tanio i możliwie bezawaryjnie - mam dwie płyty intel atom 230 (identyczne) mini ITX z portami lpt i będzie tylko płyta ,zasilacz i dysk - pomyślę nad ssd bo mam sporo hd ale stare więc pewnie jak już jakiś wybiorę to się wykrzaczy za jakiś czas. Na razie eksperymentuje i uczę się coraz to nowych rzeczy. Instaluję linuxcnc na optiplexie gx620 i zacznę planować stól teowy i przerabiać oś y i z - to co mam robione na kolanie . Dzięki za sugestie i pomoc


zbysob
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 68
Rejestracja: 26 lip 2017, 15:04
Lokalizacja: Szczecin

Re: Instrukcja instalacji LinuxCNC, dawniej zwanego EMC2

#158

Post napisał: zbysob » 03 sty 2020, 06:57

No cóż zacząłem walkę z linux'em cnc - jak na razie on wygrywa :) Udało mi się uruchomić w wersji mikro czyli brak sterowania obrotami wrzeciona , chłodziwo z "ręki" itd ale coś tam chodzi , coś tam frezuje, włączanie maszyny to trochę tajemne misterium ale ogólnie jest ok.
Uznałem że trzeba spalić okręty i wywaliłem windowsa całkiem coby nie korciło. Szukałem jakiegoś poradnika do linux'a (bardziej chodzi mi o składnię poleceń niż samą instalację ) bo jak napisałem program do frezowania prostokątnego otworu z zaokrąglonymi kątami i wymyśliłem sobie że zarówno boki jak kąty oraz średnicę freza będę miał jako zmienne (czyli niby uniwersalna procedura) to załapałem się na błędy w co drugiej linii. No ale to efekt braku wiedzy i ślepoty :)
Pisałem kilka razy to upraszczając to komplikując coby wreszcie poszło no i wreszcie się udało , błędy wyeliminowane i nawet efekt końcowy zgodny z założeniem . Jednego nie kapuję i proszę o wyjaśnienie. Założyłem sobie dla wygody że na początku programu wpisuję wartości np
#<sred_freza> = 5 potem jest pętla której "licznikiem" jest głębokość i stamtąd wywołanie podprogramu o nazwie <frezowanie> który sobie ten zaokrąglony prostokąt frezuje. Za każdym razem dostawałem błąd braku zadeklarowania kolejnej zmiennej (zadeklarowanej na początku) . Dopiero wpisanie tych deklaracji do podprogramu spowodowało że zaczął pracować. Czy to ja coś namieszałem czy podprogram trzeba wywołać z argumentami a nie zadeklarować je na początku programu ?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 22
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Instrukcja instalacji LinuxCNC, dawniej zwanego EMC2

#159

Post napisał: adam Fx » 03 sty 2020, 16:00

zbysob pisze:#<sred_freza> = 5
podręcznik mówi że to zmienna lokalna (globalna ma twardą spacje )

http://linuxcnc.org/docs/html/gcode/overview.html
3.3. Named Parameters
Named parameters work like numbered parameters but are easier to read. All parameter names are converted to lower case and have spaces and tabs removed, so <param> and <P a R am > refer to the same parameter. Named parameters must be enclosed with < > marks.

#<named parameter> is a local named parameter. By default, a named parameter is local to the scope in which it is assigned. You can’t access a local parameter outside of its subroutine. This means that two subroutines can use the same parameter names without fear of one subroutine overwriting the values in another.

#<_global named parameter> is a global named parameter. They are accessible from within called subroutines and may set values within subroutines that are accessible to the caller. As far as scope is concerned, they act just like regular numeric parameters. They are not stored in files.

# <nazwany parametr> to lokalny nazwany parametr. Domyślnie nazwany parametr jest lokalny dla zakresu, w którym jest przypisany. Nie można uzyskać dostępu do parametru lokalnego poza jego podprogramem. Oznacza to, że dwa podprogramy mogą używać tych samych nazw parametrów bez obawy, że jeden podprogram zastąpi wartości w innym.

# <_globalny parametr o nazwie> to globalny parametr o nazwie. Są one dostępne z poziomu wywoływanych podprogramów i mogą ustawiać wartości w ramach podprogramów, które są dostępne dla dzwoniącego. Jeśli chodzi o zakres, działają one tak jak zwykłe parametry numeryczne. Nie są przechowywane w plikach.



Examples:

Declaration of named global variable
#<_endmill_dia> = 0.049
Reference to previously declared global variable
#<_endmill_rad> = [#<_endmill_dia>/2.0]
Mixed literal and named parameters
o100 call [0.0] [0.0] [#<_inside_cutout>-#<_endmill_dia>] [#<_Zcut>] [#<_feedrate>]
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


zbysob
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 68
Rejestracja: 26 lip 2017, 15:04
Lokalizacja: Szczecin

Re: Instrukcja instalacji LinuxCNC, dawniej zwanego EMC2

#160

Post napisał: zbysob » 05 sty 2020, 08:06

Bardzo dziękuję , teraz mi się rozjaśniło :) . Po korektach program działa bez zarzutu czyli muszę dalej eksperymentować i pytać.
Niestety jestem już w tym wieku, że więcej zapominam niż się nowego uczę zatem proces to bolesny :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”