Koszt i czas ogrzania warsztatu.

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 754
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Koszt i czas ogrzania warsztatu.

#41

Post napisał: pavyan » 20 lis 2019, 09:22

Tak jest, działa ta koza u Ciebie jako "rakietowa" z powodu bardzo dobrego ciągu.
Z tą nadstawką z grubej rury na paliwo powstaje piecyk zbliżony do typu "dolnego spalania".

Bo to nie jest typowa budowa pieca rakietowego, który ma w zasadzie dwie komory: spalania i wyrzucania spalin oraz komorę podawania paliwa. Popielnik, regulacje, radiatory to już dodatki - będzie działać również bez nich, ale warto je zaimplementować dla wygody i zwiększenia efektywności.
Według mnie, np. bardzo przydaje się możliwość 1. zamykania klapą wlotu komory paliwa i regulacja ilości powietrza do spalania (w tej klapie lub jako dodatkowy wlot z regulacją oraz 2. nawrót gazów spalinowych w dół; to ostatnie daje zdecydowanie lepszy odzysk ciepła, m. in. poprzez zwiększenie powierzchni promieniowania.
Tak jest skonstruowany piecyk z filmiku powyżej, w nim także zastosowano skośne kierownice gazów spalinowych do uzyskania ich wirowania (vortex, efekt na filmie pokazany w 9:50) - często stosowane w ciekawszych konstrukcjach "angielskojęzycznych".


Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


MacGregor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 254
Rejestracja: 12 wrz 2006, 20:14
Lokalizacja: Białystok

Re: Koszt i czas ogrzania warsztatu.

#42

Post napisał: MacGregor » 20 lis 2019, 11:42

Taka historia z grzaniem warsztatu w roli głównej.
Żona mojego znajomego, budzi się rano w niedzielę i męża nie ma w łóżku.
Myśli sobie tego to już porąbało do reszty, spał tak krótko czy nie wrócił z warsztatu i tam spał?
Udała się do warsztatu, a tam ....... mąż leży na podłodze, niestety bez życia. Sekcja, zatrucie tlenkiem węgla.
W warsztacie miał kozę od ponad 20 lat, zawsze doglądana, zawsze sprawna, cały czas czyszczona.
Co się stało?
Dochodzenie nic podejrzanego nie wykazało.
Było to kilka lat temu, czujniki tlenku nie były jeszcze tak rozpowszechnione. Co prawda słyszałem, że też nie zawsze są aż tak skuteczne jak się je chwali.

Po tej tragedii nikt mnie nie namówi na żaden piec czy kominek, w tym samym pomieszczeniu w którym przebywam.

Gazowe ogrzewanie bez wentylacji, jest bez sensu bo po ścianach z blachy będzie spływała woda.

Najlepiej z rozmysłem zaizolować dobrze budynek i grzanie elektryczne.
POZDRAWIAM


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Koszt i czas ogrzania warsztatu.

#43

Post napisał: strikexp » 20 lis 2019, 12:53

Gazowe ogrzewanie jest właśnie bardziej narażone na tlenek węgla niż jakaś koza. Jest ogrom przypadków że ludzie się podusili.
Generalnie tlenek węgla powstaje prawdopodobnie gdy nie ma wystarczająco tlenu dla powstawania dwutlenku węgla. Czyli de facto pokazuje to że najsensowniej jest palić w obiegu zewnętrznym, gdzie świeże powietrze tylko przelatuje przez piec. A nie są jakieś wymiany z zamkniętym pomieszczeniem.


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: Koszt i czas ogrzania warsztatu.

#44

Post napisał: dasza77 » 20 lis 2019, 13:02

Jeżeli izolacja budynku, to tylko zewnętrzna ma sens, bo wtedy punkt rosy (czyli temp. 0 st.) znajduje się po zewnętrznej stronie gdy patrzymy na przekrój ściany i żadna woda się nie skrapla wewnątrz pomieszczenia. Ocieplanie od wewnątrz powoduje , że przejście przez 0 st. ( rosa) jest od wewnętrznej strony muru (ściany) i kap, kap, kap,..... proszę o tym pamiętać - to podstawa!

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4690
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Koszt i czas ogrzania warsztatu.

#45

Post napisał: pitsa » 20 lis 2019, 17:26

MacGregor pisze:niestety bez życia. Sekcja, zatrucie tlenkiem węgla

Bardzo przepraszam ale pokazałem niekompletną instalację ogrzewania kozą.
Mam jeszcze w warsztacie czerpnię powietrza zrobioną z rury kanalizacyjnej:
Obrazek
Wylot tej rury jest około 30cm nad podłogą zgodnie z zasadami wentylowania kotłowni.

Obrazek
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Koszt i czas ogrzania warsztatu.

#46

Post napisał: Duszczyk_K » 21 lis 2019, 07:54

MacGregor pisze:
20 lis 2019, 11:42
W warsztacie miał kozę od ponad 20 lat, zawsze doglądana, zawsze sprawna, cały czas czyszczona.
MacGregor z czystej ciekawości, palił węglem czy drewnem? Wiem, że czad jest wynikiem spalania paliwa mówiąc ogólnie, ale osobiście nie słyszałem, żeby ktoś się zaczadził piecykiem "na drewno". Ale może mało słyszałem, stąd moje pytanie.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11569
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Koszt i czas ogrzania warsztatu.

#47

Post napisał: RomanJ4 » 21 lis 2019, 08:25

Przecież drewno to też głownie węgiel, tyle, że nie prasowany pod ogromnym ciśnieniem przez miliony lat, i chyba głównie tlenek węgla powstający w wyniku pirolizy jest przy tym spalany (niebieskawy płomień z rozżarzonych żagwi po fazie dymowej), a więc i tym można się zatruć. Z tym, że temperatura spalania drewna jest nieco niższa bo drewno mniej "magazynuje" ciepło zwiększające temperaturę żaru (jak w węglu), więc i jakby mniej to widać...
pozdrawiam,
Roman


MacGregor
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 254
Rejestracja: 12 wrz 2006, 20:14
Lokalizacja: Białystok

Re: Koszt i czas ogrzania warsztatu.

#48

Post napisał: MacGregor » 21 lis 2019, 11:41

Duszczyk_K pisze:
21 lis 2019, 07:54
MacGregor pisze:
20 lis 2019, 11:42
W warsztacie miał kozę od ponad 20 lat, zawsze doglądana, zawsze sprawna, cały czas czyszczona.
MacGregor z czystej ciekawości, palił węglem czy drewnem? Wiem, że czad jest wynikiem spalania paliwa mówiąc ogólnie, ale osobiście nie słyszałem, żeby ktoś się zaczadził piecykiem "na drewno". Ale może mało słyszałem, stąd moje pytanie.
Przepraszam, po co to pytanie? Minęło kilka ładnych lat. Nie będziemy tu nic udowadniać.
Odszedł człowiek i nic Go nie wróci.
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11569
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Koszt i czas ogrzania warsztatu.

#49

Post napisał: RomanJ4 » 21 lis 2019, 11:48

Poza tym teraz są tanie czujniki czadu...
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4690
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Koszt i czas ogrzania warsztatu.

#50

Post napisał: pitsa » 21 lis 2019, 11:51

No tak, drewno daje więcej czadu.
Myślę, że poza niewłaściwą wentylacją pomieszczeń ryzykowny jest brak podawania powietrza wtórnego w piecyku (np. gdy producent zaleca w instrukcji jak regulować dopływ powietrza przez drzwiczki zasypowe) i dławienie przepływu spalin przez komin. Ludzie duszą żar aby dłużej było ciepło, a potem mogiła.

Tak na prawdę to bardzo skomplikowana sprawa. Przy spalaniu liczy się współczynnik lambda czyli nadmiar powietrza. Reguluje się to w różnych strefach kotłów. Robiłem kiedyś przy modernizacjacg dużych kotłów. Stosuje się tam dysze OFA, SOFA.. itp.. Polega to na tym, że ponad częścią gdzie spalane są grubsze cząstki paliwa dozowane jest powietrze z nadmiarem (np. lambda coś koło 1,2) przez dysze dopalające. W małych kotłach funkcję tą pełnić może coś takiego:
Obrazek
https://czysteogrzewanie.pl/rozwoj/drob ... ia-kotlow/
Nie polecam używania takich zabawek bez zrozumienia co się dzieje w kotle...
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”