3D taster

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: 3D taster

#11

Post napisał: grawer » 16 mar 2019, 23:31

Witam po przerwie w tym temacie.
Miałem trochę wolnego czasu i wróciłem do tematu tastera. Jak pisałem, był problem z mocowaniem go do wrzeciona frezarki. Taster jest do dużych frezarek, a ja chciałem go zastosować do mojej. Z racji tego że uchwyt tastera jest fi 20mm to pasowała by tulejka morsa zewnętrznie M4 z otworem fi 20. Przeszukałem internet ale takiej nie znalazłem.
Jeśli nie ma to trzeba zrobić. Założyłem od początku że tulejka będzie z duralu. Powinna być dobra gdyż nie będzie brać udział w obróbce a tylko do ustalenia krawędzi obrabianego materiału. Pasowanie z początku miałem zamiar robić we wrzecionie frezarki. Okazało się to nie wygodne. Znalazłem na OLX w pobliżu do sprzedania tulejkę 5/4 dość tanio.
Zakupiłem i przystąpiłem do prac. Po przycięciu odpowiedniego wałka, zamocowałem go w uchwycie tokarki i wywierciłem otwór fi 19,75mm.
Obrazek Obrazek

Otwór w wykonanej tuli rozwierciłem na 20H7. Zamocowałem pręt fi 20mm na plusie, do uchwytu tokarki i go przetoczyłem pod otwór w tulei. Tuleję nasunąłem na pręt i podparłem kłem. Czujnikiem ustawiłem najmniejsze bicie na kle.

Obrazek Obrazek

Następnie ustawiłem na oko kąt imaka z nożem by uzyskać stożek morsa w przybliżeniu. Zbierałem materiał małym wiórem i pasowałem do zakupionej tulei 5/4. Gdy już powierzchnie stożków zaczęły przylegać, to użyłem flamastra jako tuszu.

Obrazek Obrazek

Po stwierdzeniu że przyleganie jest wystarczające wygładziłem powierzchnię. Następnie rozwierciłem początek tulei rozwiertakiem 20H8. Po to by końcówka uchwytu była pasownie w otworze a drugi koniec ten przy obudowie czujnika miał delikatny luz. W tulei od przodu wywierciłem i nagwintowałem 3 otwory M5 i wkręciłem śruby do kalibracji.

Obrazek Obrazek

Zamocowałem taster w gnieździe wrzeciona frezarki a do końcówki przyłożyłem czujnik zegarowy. Pokręcając wrzecionem i dokręcając lub wykręcając śruby regulacyjne w tulei starałem się uzyskać najmniejsze bicie.
Po wielu próbach doszedłem do 0.02mm. Czyli 0.01mm na stronę.

Obrazek Obrazek

Poznaczyłem położenie tastera w stosunku do wrzeciona gdyż ma też małe bicie. Następnie sprawdziłem czy się zgadza wynik na tasterze z wynikiem na podziałce pokrętła stołu. I tu się pojawił błąd rzędu 0.5mm na stronę.
Ponieważ końcówkę tastera dorobiłem na widzi mi się. Ale na szczęście kulka była na plusie. Średnica 5mm. Przy tej długości końcówki i średnicy kulki wystarczyło zmniejszyć średnicę do 4mm. Zaś ostrożnie powoli zmniejszałem średnicę kulki do 4mm. I tu uzyskałem pokrywanie się wyników.

Obrazek Obrazek

By być pewnym zamocowałem w imadle maszynowym płytkę wzorcową 4mm i dosuwając końcówkę (kulkę) najpierw z jednej strony potem z drugiej uzyskałem zero na skali tastera. Moim zdaniem wynik uzyskałem dobry przy założeniu że sama frezarka nie jest bardzo dokładna, a to co na niej wykonuję to mieści się spokojnie w dzięsiętnych częściach milimetra. To by było tyle.

Obrazek Obrazek




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4143
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: 3D taster

#12

Post napisał: Steryd » 16 mar 2019, 23:46

Ale wiesz, że takie końcówki idzie kupić za jakieś 30 złotych?
Dodatkowo dla końcówek o niedopasowanej średnicy masz możliwość przestawinia tarczy czujnika.
Można?
Morzna!!!


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 754
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: 3D taster

#13

Post napisał: pavyan » 17 mar 2019, 00:49

Grawer, jakiś czas temu długo szukałem kilku rozmiarów tulei zaciskowych Morse'a MT4 - zresztą wtedy nawet pojawiło się trochę tego typu tulei na Allegro, polskich, tanich jak barszcz, ale były tylko max MT3.
Nie odpuściłem, i szukałem także na Aliex - ciężko dość było je wyłuskać, ale znalazłem; rozmiary 3÷25mm, koszt z przesyłką ~23$.
Może Cię taka tuleja nadal interesuje - wklejam link do "mojego" sklepu (mam nadzieję, że nie łamię regulaminu):
https://www.aliexpress.com/store/produc ... 44422.html
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: 3D taster

#14

Post napisał: grawer » 14 lis 2019, 21:08

Witam po przerwie.
Pochwalę się :lol: moim nowym nabytkiem.
Zakupiłem na All....s czujnik krawędzi elektroniczny. Wszystko ładnie tylko jak go zamocować do wrzeciona frezarki.
Jego średnica to 20mm. Szukałem w necie tulejki redukcyjnej z otworem fi 20mm. Nie znalazłem.
Trzeba było sobie jakoś poradzić. Zamówiłem zrobienie takiej tulejki na CNC. Gotową tulejkę owierciłem na obwodzie co 120 °. Nagwintowałem M4 i wkręciłem trzy wkręty do regulacji. Osadziłem tuleję we wrzecionie, do tulei włożyłem czujnik i delikatnie dokręciłem. Ustawiłem czujnik zegarowy na kulkę czujnika i obracając regulowałem by uzyskać minimalne bicie. Po różnych próbach uzyskałem bicie na poziomie 0.005mm. Zaznaczyłem trwale pozycję w której ma być montowany czujnik we wrzecionie. No niestety wykonanie tych frezarek jest jakie jest. Osadzając tuleję z czujnikiem we wrzecionie obróconą o 180 ° jest już bicie kilka setek. Teraz posiadam trzy narzędzia do ustawiania krawędzi.
Taster, czujnik krawędziowy mechaniczny i elektroniczny. Poniżej zdjęcia.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: 3D taster

#15

Post napisał: Petroholic » 14 lis 2019, 23:39

Jak sie sprawdza ten elektronik?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”