Dobór silnika hydraulicznego

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
robson95
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2019, 20:37

Dobór silnika hydraulicznego

#1

Post napisał: robson95 » 09 lis 2019, 13:40

Chciałbym się dowiedzieć jak mam dobrać silnik hydrauliczny gdyż wiem, że muszę policzyć moment potrzebny do obrotu stołu z belą, następnie założyć czas, w jakim ma się owinąć bela, z tego wyliczyć prędkość silnika, ale nie wiem jak się to zabrać...
Podejrzewam, że będę musiał uwzględnić jakieś opory bela ma mieć max ciężar 500kg i potrzebuje dobrać silnik, który tym ruszy. Proszę o pomoc




StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Dobór silnika hydraulicznego

#2

Post napisał: StudentIB » 10 lis 2019, 17:36

Podstawowy wzór przy doborze silnika hydraulicznego obrotowego to ten, z którego wyznacza się moment na wale silnika:

M=(Δp_s * ε * q_s)/2π

gdzie: Δp_s - spadek ciśnienia w silniku (różnica ciśnień między wlotem a wylotem), ε - parametr nastawy silnika o zmiennej chłonności (0÷1) - dla silników o stałej chłonności równy 1, q_s - chłonność właściwa silnika (minimalna objętość czynnika w cm^3 jaką należy doprowadzić do silnika żeby wałek zrobił 1 obrót)

Natomiast wzór na moc to:

N=ε * q_s * n_s * Δp_s

gdzie: n_s - prędkość obrotowa wału

To przy założeniu idealnego silnika (bez strat objętościowych).

Więcej wzorów możesz znaleźć w książkach m.in. "Napędy i sterowania hydrauliczne i pneumatyczne" Tomasiaka oraz "Napęd hydrostatyczny tom 1-2" Stryczka.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”