frezarka cnc

stół robocz

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
DariuszPalica
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 25 mar 2019, 21:12

frezarka cnc

#1

Post napisał: DariuszPalica » 25 paź 2019, 12:29

Witam jestem na etapie skladania cnc,mam juz potrzebne rzeczy. Sterowniki zasilacz silniki wszelkie prowadnice wraz se srubami .I tu takie pytanko jaki jest dobry stol roboczy staly czy ruchomy?Dzieki z a wszelkie podpowiedz




oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: frezarka cnc

#2

Post napisał: oprawcafotografii » 25 paź 2019, 13:44

Byle nie okrągły ;)

Ten temat był już walcowany z setkę razy - najpier odpowiedz sobie co będziesz frezował.
Za poza tym, jak już masz "wszystkie materiały" to chyba jakiś projekt też masz?

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: frezarka cnc

#3

Post napisał: kubus838 » 24 paź 2020, 11:23

Witam

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Maszyna ze stałym stołem zajmuje tyle miejsca ile jej podstawa - podczas obróbki nad stołem jeździ brama. Maszyna z ruchomym stołem zajmuje więcej miejsca niż jej podstawa - stół podczas obróbki wyjeżdża po za podstawę. I to jest najprostsze wytłumaczenie. Oczywiście wszystko jest zależne od projektu. Który rodzaj maszyn jest lepszy? W tej sprawie zdania są podzielone i nikomu nie udało się wydać wyroku.

robert


OlmerPL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 162
Rejestracja: 29 gru 2016, 19:50
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: frezarka cnc

#4

Post napisał: OlmerPL » 24 paź 2020, 12:11

To też zależy od projektu ale chyba łatwiej uzyskuje się większą sztywność całości z ruchomym stołem niż z ruchomą bramą.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: frezarka cnc

#5

Post napisał: kubus838 » 24 paź 2020, 12:32

OlmerPL pisze:
24 paź 2020, 12:11
To też zależy od projektu ale chyba łatwiej uzyskuje się większą sztywność całości z ruchomym stołem niż z ruchomą bramą.
Tu też są zdania podzielone. Nieraz na forum pojawiały się konstrukcje z bramą wykonaną z tego samego co podstawa i przyspawaną do niej, a stół "wisiał" na czterech podpartych prowadnicach.
Ale tez pojawiła się maszyna w której ruchoma brama wisiała na sześciu podpartych prowadnicach. Prowadnice zamontowane były tak aby brama na nie naciskała. Czyli po dwie na belki pionowe oraz po jednej w górnych narożnikach.

Nie bronię żadnego z tych rozwiązań bo pracowałem na obydwu. I jakieś specjalnej różnicy nie zauważyłem, a frezowałem stal i metale miękkie.

robert


OlmerPL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 162
Rejestracja: 29 gru 2016, 19:50
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: frezarka cnc

#6

Post napisał: OlmerPL » 26 paź 2020, 09:53

kubus838 pisze:
24 paź 2020, 12:32
Tu też są zdania podzielone. Nieraz na forum pojawiały się konstrukcje z bramą wykonaną z tego samego co podstawa i przyspawaną do niej, a stół "wisiał" na czterech podpartych prowadnicach.
Ale tez pojawiła się maszyna w której ruchoma brama wisiała na sześciu podpartych prowadnicach. Prowadnice zamontowane były tak aby brama na nie naciskała. Czyli po dwie na belki pionowe oraz po jednej w górnych narożnikach.

Nie bronię żadnego z tych rozwiązań bo pracowałem na obydwu. I jakieś specjalnej różnicy nie zauważyłem, a frezowałem stal i metale miękkie.
Ja to tak widzę, czy właściwie, to nie jestem pewien :lol: ale w przypadku ruchomej bramy to brama (oś Y) musi poruszać konstrukcją osi X i Z plus oczywiście siły działające w czasie obróbki. Przy stałej bramie na oś Y działają tylko siły z obróbki. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Również nie bronie rozwiązania :) Uważam że wszystko zależy od tego do czego ma służyć konstrukcja.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: frezarka cnc

#7

Post napisał: adam Fx » 26 paź 2020, 11:09

DariuszPalica pisze:I tu takie pytanko jaki jest dobry stol roboczy staly czy ruchomy?Dzieki z a wszelkie podpowiedz
jesteś zbyt tajemniczy by jednoznacznie odp. mała maszyn stała brama duża mazanina ruchoma brama i 2 śruby
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: frezarka cnc

#8

Post napisał: kubus838 » 26 paź 2020, 11:30

[quote=OlmerPL post_id=749321 time=1603702407 user_id=64016

Ja to tak widzę, czy właściwie, to nie jestem pewien :lol: ale w przypadku ruchomej bramy to brama (oś Y) musi poruszać konstrukcją osi X i Z plus oczywiście siły działające w czasie obróbki. Przy stałej bramie na oś Y działają tylko siły z obróbki. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Również nie bronie rozwiązania :) Uważam że wszystko zależy od tego do czego ma służyć konstrukcja.
[/quote]

Tu nie ma co poprawiać. Przy ruchomej bramie siły działają na bramę. Przy ruchomym stole siły działają na stół oraz na bramę - mówiąc w dużym skrócie.
A mnie się wydaję, że to wszystko zależy od konstrukcji maszyny. Jeżeli maszyna będzie złożona prawidłowo czyli bez żadnych luzów czy ugięć to w obróbce nie będzie widać różnicy czy to ruchoma brama czy jeżdżący stół. Są inne aspekty które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu maszyny. No ale tego to my już nie rozwiążemy.

robert


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: frezarka cnc

#9

Post napisał: Steryd » 26 paź 2020, 12:15

Siły działają zawsze i na bramę i na stół.
Różnica jest w tym, że połączenie prowadnica- prowadnik jest mało sztywnym elementem konstrukcji. Jak jest to szeroko rozstawione to jest lepiej - vide ruchomy stół, ale z drugiej strony taki stół musi ,,nosić na plecach" przesmiot obrabiany.
Jak się nie obrócisz d*pa z tyłu.
Można?
Morzna!!!


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: frezarka cnc

#10

Post napisał: kubus838 » 26 paź 2020, 13:55

Jakby nie patrzeć to kol. Steryd ma rację - nawet z tą d..pą z tyłu.

Ale biorąc pod uwagę to, że stół jest zamocowany dość mocno do podstawy to wtedy te siły nie mają tak dużego wpływy na stół. Za to te siły mają wpływ na działanie ruchomej bramy. I analogicznie to samo odnosi się do nie ruchomej bramy.

Dlatego moim zdaniem a takim przypadku ważny jest projekt.

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”