struktura stali

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: struktura stali

#11

Post napisał: pitsa » 03 paź 2019, 23:08

Dokładnie to trawiłem odpadem technologicznym przed jego neutralizacją. Wiedziałem, że ma dobre właściwości trawiące więc go użyłem. Po prostu to miałem pod ręką. ;-)
"Dobierając mieszankę" miałem na myśli nie żyjącego już specjalistę od korozji stopów tytanu. Najbardziej utkwiły mi w pamięci jego badania migrację chloru w głąb stali kotłowych, pamiętam zgłady metalograficzne z jego prezentacji. Ekstra sprawa właściwie umieć zinterpretować wyniki badań. To był człowiek z klasą. Znałem też jego pracownika od przygotowania próbek. W zależności co trzeba było ujawnić w strukturze dobierał odpowiednie odczynniki i miał swoje metody. Dawne czasy.

Chyba najprościej byłoby spróbować trawić chlorkiem żelaza, unikając silnych kwasów... Może nawet roztwór zwykłej soli by wystarczył? Jest jednak istotna różnica między ujawnianiem różnych ziaren i "wypełniaczy" między ziarnowych w stopach metali - trawienie do metalografii to sztuka polerowania i doboru sposobu trawienia aby dało się zobaczyć próbkę pod mikroskopem, ja wywołałem tylko głęboką korozję trwającą kilka tygodni.


zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”