Problem z dokładnością gwintu

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

Problem z dokładnością gwintu

#1

Post napisał: blasterpl » 25 wrz 2019, 14:48

Problem z dokładnością gwintu . Na rysunku który dostałem od zleceniodawcy mam gwint opisany "M12" bez żadnych tolerancji. Gwint jest zrobiony wygniatakiem i jest dość luźny , sprawdzian nieprzechodni 6H wkręca się od pol obrotu do nawet 2-3 obrotów. Czy zleceniodawca może odrzucić takie detale ? Jaka tolerancje ma taki gwint bez żadnej tolerancji :D (masło maślane :lol: )




Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 916
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

Re: Problem z dokładnością gwintu

#2

Post napisał: Pneumokok » 25 wrz 2019, 15:10

Może odrzucić. Z tego co pamiętam to sprawdzian nieprzechodni może wchodzić na max. 1-1.5 obrotu w otwór. Może wiertło rozbija i otwór przed gwintowaniem jest za duży?
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1442
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Problem z dokładnością gwintu

#3

Post napisał: lepi » 25 wrz 2019, 15:22

Jeśli sprawdzian się nie wkręca do końca to nie odrzuci, generalnie dopuszczalne jest nawet całkowite wkręcenie ale z wyraźnym oporem. Mówię to z doświadczenia a życie pokaże :)


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

Re: Problem z dokładnością gwintu

#4

Post napisał: blasterpl » 25 wrz 2019, 18:45

Sęk w tym , ze zrobili zwrot . Wiertło nieco rozbija bo gwint ma głębokość 30mm a sprawdzian wkręca się max na ≈ 3mm i dalej nie idzie. A są sprawdziany gwintów nie tolerowanych :?:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Problem z dokładnością gwintu

#5

Post napisał: jasiu... » 25 wrz 2019, 19:44

Nie wiem, ale może klient korzysta z norm DIN. Zobacz tutaj: https://www.lima-lier.be/files/cms/data ... draden.pdf

Strona 490 tytuł Toleranzfeldlage
Grenzmaße für Innen- und Außengewinde

(Pole tolerancji, wymiary graniczne dla wewnętrznych i zewnętrznych gwintów).

Tam to jest uzależnione od skoku (Steigung)

Dla M12 masz skok 1.75. Dla Innengewinde, czyli gwintu wewnętrznego o takim skoku masz odchyłki +34 i 0 (w mikronach).

W następnej tabeli (Toleranzen für Kern- und Außendurchmesser) masz tolerancje - i tu masz powiązane z klasami gwintu dla poszczególnych skoków. Tylko że Toleranzen für den Kerndurchmesser des Innengewindes trzeba przetłumaczyć, jako tolerancje dla średnicy rdzenia gwintu wewnętrznego i tu przy skoku 1.75 masz w klasie 4: 212, a w ósmej 530 mikrometrów.

Rozumiesz, wynika z tego, że klasy dotyczą średnic, a nie tolerancji gwintu, która zawsze jest stała i niewielka. Gdyby ci wiertło rozbiło, ale gwintownik wykonał gwint o zarysie mieszczącym się w tych 34 mikronach wszystko byłoby w porządku.

Kawałek dalej masz tolerancje Flankendurchmesser czyli średnicy podziałowej. Tu znowu masz uzależnienie od klasy gwintu. Ale nie tylko od skoku, ale też od średnicy zewnętrznej.

Mnie się wydaje, że klient mógł zmierzyć zarys gwintu i doszedł do wniosku, że przekracza tolerancję zawartą w normie (tą ze strony 490), która od klasy nie zależy! Tak bym tłumaczył zwrot.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”