Obróbka styropianu XPS na tokarce

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Obróbka styropianu XPS na tokarce

#1

Post napisał: pioterek » 17 wrz 2019, 08:40

Witam wszystkich, Proszę o opis w jaki sposób przygotować się do obrabiania styropianu XPS na tokarce. XPS to dość twardy styropian, ale nie jest to tworzywo tak twarde jak plastik, w związku z tym mam obawy, na jakie problemy mogę natrafić i mam pytania jak mogę je rozwiązać. Mam nadzieje korzystając z doświadczenia licznych użytkowników forum uzyskać cenne informacje mogące pomóc mi w starciu z tym materiałem. Zacznijmy może od tego jak pewnie zamocować tego typu materiał w maszynie i w jakie narzędzia się zaopatrzyć, potem skupmy się na parametrach skrawania. Za odpowiedzi z góry serdecznie dziękuję.




rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Obróbka styropianu XPS na tokarce

#2

Post napisał: rdarek » 17 wrz 2019, 09:42

pioterek pisze:
17 wrz 2019, 08:40
XPS to dość twardy styropian, ale nie jest to tworzywo tak twarde jak plastik,......... Zacznijmy może od tego jak pewnie zamocować tego typu materiał w maszynie ...
Może podejdź do mocowania jego jak do mocowania drewna


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: Obróbka styropianu XPS na tokarce

#3

Post napisał: Blady » 17 wrz 2019, 11:02

Ja bym doklejał do wstępnie splanowanego np klocka drewnianego. Zdało by egzamin jeśli można detal z jednego zamocowania wykonać. Bo zaciskanie w uchwycie raczej nie zda egzaminu.
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obróbka styropianu XPS na tokarce

#4

Post napisał: strikexp » 19 wrz 2019, 18:30

Jak masz dużo elementów to możesz mocować w tulejce zaciskowej. Chociaż ja to bym chyba raczej próbował ten XPS ciąć gorącym drutem niż w jakikolwiek sposób skrawać. Ewentualnie nożem tzw do tapet. Ale tym się nie wgryziesz za bardzo w głąb. Chyba że ustawić w trójkąt.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Obróbka styropianu XPS na tokarce

#5

Post napisał: pioterek » 09 paź 2019, 10:42

Na dzisiaj to stwierdzam, że materiał wymaga usztywnienia go przez zamocowanie go na trzpieniu i w kieł konika, a nóż jaki do tego zastosować to osobny problem , nic nie wychodzi tak jak bym chciał.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”