Lozyskowanie piasty traktorka

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 417
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lozyskowanie piasty traktorka

#1

Post napisał: bogus105 » 13 wrz 2019, 23:59

Czesc,

buduje (powoli) maly pojazd/traktorek o napedzie hydrstatycznym - sterowanie ja w czolgu - lewa/prawa strona niezaleznie. Mam zamiar zastosowac silniki hydrostatyczne serii BMR. Pytanie do Was dotyczy ulozyskowania, ktore nie bedzie drogie i skomplikowane, ale wystarczajace.
Silnik (kolo niebieski) ma walek zdawczy o srednicy 25mm, silnik ma byc przykrecony do elementu podwozia (kolo czarny) a jego walek na wchodzic w tuleje jak ta z alledrogo: tuleja-spawalna-na-walek-25mm-do-silnika-pompy-7398594260
zespawana z piasta. Piasta to dysk ciety plazma z stalowej plyty i zespawany z owa tulejka (kolor czerwony). Do piast wiadomo przykrecone kolo (kolor szary). Sprzeg realizowany klinem miedzy walkiem silnika a tulejka.
Problem mam z ogarnieciem lozyskowania. Nie musi byc pancerne jak w czolgu (traktorek bedzie wazyl pewnie z 300kg). Wymyslilem taki uklad jak na rysunku. Lozysko to 4209 2RS (albo 5209) (kolor zielony:):)) zabezpieczone segerami - zarowno z zewnatrz jak i na walku. Przy srednicy lozyska 80mm segery sa wydaje mi sie porzadne i nie ma szans, zeby sie to rozlecialo. Pytanie tylko czy takie dwurzedowe lozysko da rady przeniesc obciazenia i kolo nie bedzie latac w kazda strone z uwagi na luz.
Nie chce sie pakowac w lozyska skosne i kasowanie luzu itp be to sporo wiecej pracy i bardziej skomplikowana konstrukcja.
Taka konstrukcja ma odciazyc ulozyskowanie samej pompy hydrostatycznej. Wiem, ze mozna zastosowac pompy tzw. jezdne, ktore maja w korpusie porzadne ulozyskowanie i mozna do nich przykrecic kolo bezposrednio, ale sa one znacznie drozsze:/

Prosze powiedzcie, czy takie cos jak na rysunku ma sens. Macie inne pomysly?
Traktorek bedzie sluzyl bardziej zabawie niz tyraniu na budowie. Obrazek
Pozdrawiam




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Lozyskowanie piasty traktorka

#2

Post napisał: Steryd » 14 wrz 2019, 00:07

Nie prościej wziąć gotowe rozwiązanie?
Tylne piasty z malucha kupisz za całe 150 PLN. Na szrocie z jakiegoś 4x4 pewnie równie tanio...
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 417
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Lozyskowanie piasty traktorka

#3

Post napisał: bogus105 » 14 wrz 2019, 00:57

myslalem o gotowcach, ale problem bede mial z polaczeniem z silnikiem hydrostatycznym no i chce, zeby to bylo kompaktowe. To co wymyslilem jest waskie i przyspawane do rury prostokatnej bedacej podwoziem.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Lozyskowanie piasty traktorka

#4

Post napisał: RomanJ4 » 14 wrz 2019, 10:11

Większość prostych piast(także od Malucha) do małych obrotów ma przeciwstawnie ustawione łożyska stożkowe(jak wrzeciona tokarek) różnych wielkości.
https://www.e-autonaprawa.pl/artykuly/1 ... anych.html
https://zssplus.pl/publikacje/publikacje09.htm
Obrazek Obrazek
https://www.google.com/search?q=%C5%82o ... caM:&vet=1
przenosi to jednocześnie obciążenia wzdłużne i poprzeczne, i zarazem łatwo wyregulować luz nakrętką na osi.
Łożyska skośne są bardziej wymagające i delikatne ale dokładniejsze, i zazwyczaj stosowane na większe obroty.

gotowe piasty, można podebrać..
https://www.google.com/search?q=piasta+ ... rc=_&vet=1
pozdrawiam,
Roman


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Lozyskowanie piasty traktorka

#5

Post napisał: Steryd » 14 wrz 2019, 11:09

Do piasty napędowej wystarczy dobrać kawałek półosi I dorobić mocowanie do silnika. W takim Freelanderze np. w piastach masz łożyska dwurzedowe. Nie wiem, czy znajdziesz coś równie kompaktowego.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 417
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Lozyskowanie piasty traktorka

#6

Post napisał: bogus105 » 15 wrz 2019, 03:17

dziekuje za odpowiedzi. Pomysl z piastami mnie przekonuje. Musi to byc piasta napedowa. Problem w tym, ze walek silnika ma fi 25 + klin. Zeby to polaczyc z piasta napedowa trzeba by bylo znalezc przegub i odciac koncowke w wielowypustem a nastepnie ten kawalek wytoczyc na fi 25 i zrobic rowek pod klina. Nie wiem jak jest ten element utwardzany - pewnie tylko powierzchownie i moze sie da go wytoczyc. Obawiam sie jednak ze rozmiar nie pusci - taki wielowypust musialy miec z 35-40 mm srednicy aby bylo wystarczajaco miesa, zeby wjachac tam walkiem zdawczym silnika hydraulicznego;/
Dodatkowo ta odcieta koncowka z wielowypustem musiala by byc lacznie z powierzchnia oporowa aby mozna bylo nakretka scisnac bieznie wewnetrzne lozyska co by skasowac luz. Jezeli z uwagni na zbyt male wymiary wielowypustu nie uda sie 'schowac' w nim walka zdawczego silnika wraz z klinem to pozostaje dospawac ten kawalek wielowypustu to wspomnianej gotowej tulei spawalnej, ale to juz bedzie baaaardzo nie kompaktowe. Odleglosc powierzchni montazowej silnika hydraulicznego do powierzchni kole to tylko kilka centymetrow!:/

Wracaja do poczatkowego pytania: te lozyska skosne dwurzedowe uszczelnione - rozumiem, ze maja one jakies naprezenie wstepne wiec moga przenosic obciazenia we wszystkich kierunkach?

Dodane 34 minuty 14 sekundy:
wg tego:

https://www.skf.com/pl/products/bearing ... index.html

wyglada jakbym mogl takie skosne dwurzedowe zastosowac.


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

Re: Lozyskowanie piasty traktorka

#7

Post napisał: Areo84 » 18 wrz 2019, 20:46

jak ma być kompaktowo to może takie łożysko z dostawczaka:

ŁOŻYSKO KOŁA PRZÓD IVECO DAILY III 01-06
to zespolone podwójne łożysko stożkowe, może trochę aż nadto jak na tak lekki wehikuł, ale jego średnica wewnętrzna pozwoli na taką konstrukcje piasty jak narysowałeś przy tej średnicy ośki (25mm). Są niedrogie , a przy tak małej predkości i masie to pewnie i jakaś taniocha wystarczy .

Obrazek
Średnica zewnętrzna 88 mm
Średnica wewnętrzna 45mm
Szerokość 55 mm
Obrazek

Dodane 43 minuty 52 sekundy:
bogus105 pisze:Traktorek bedzie sluzyl bardziej zabawie niz tyraniu na budowie


sorry, tego nie doczytałem :mrgreen: Więc moja propozycja chyba trochę za pancerna :mrgreen:


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Lozyskowanie piasty traktorka

#8

Post napisał: Duszczyk_K » 19 wrz 2019, 08:01

Areo84 pisze:
18 wrz 2019, 20:46


Dodane 43 minuty 52 sekundy:
bogus105 pisze:Traktorek bedzie sluzyl bardziej zabawie niz tyraniu na budowie


sorry, tego nie doczytałem :mrgreen: Więc moja propozycja chyba trochę za pancerna :mrgreen:
Ja myślę, że nie ma co oszczędzać, bo jak już będzie maszyna to się okaże, że można by zaorać działkę albo pociągnąć przyczepkę....
a podwójne stożkowe jednak będzie mocniejsze niż dwurzędowe kulkowe.
No i jeszcze cena, te samochodowe rozwiązania są deko droższe niż 2 łożyska stożkowe montowane na wałku, ale też praktycznie odpada Ci konstruowanie piasty.

Taki film jako inspiracje widziałeś? na wejściu mostu można dać jeden silnik hydrauliczny i sterować zaciskami na tarczach hamulcowych


Autor tematu
bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 417
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Lozyskowanie piasty traktorka

#9

Post napisał: bogus105 » 20 wrz 2019, 17:48

konstrukcja ciekawa:) Lozysko z dzielona bieznia wewnetrzna to jest fajny pomysl. Chyba nawet widzialem jeszcze mniejsze, ktore wewnatrz mialo rowniez 45mm. Ogolnie zauwazylem, ze spora ilosc lozysk w piastach samochodowych ma srednice wewnetrzna wlasnie 45mm. Tulejka spawalna, ktora chce wykorzystac (zeby sie nie bawic w dlutowanie rowka pod klin) ma wlasnie 45mm zewnetrznej wiec podchodzi, dlugosc 70mm wiec zostaje tylko 15mm na dospawanie piasty z jednej strony i zrobienie gwintu do nakretki sciaskajacej bieznie lozyska:/ Nie wyrobie. Trza bedzie chyba jednak sie pobawic w dlutowanie rowka.


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

Re: Lozyskowanie piasty traktorka

#10

Post napisał: Areo84 » 20 wrz 2019, 19:34

Z jakiejś osobówki pewnie się trafią węższe łożyska niż te 55mm ale będą delikatniejsze -kulkowe, choć i te tu raczej wystarczą.

Ale jak już chcesz dospawywać gotowe tulejek z rowkiem do piast to nie lepiej zdobyć gdzieś na szrocie od jakiejś osobówki kompletne piasty z osi napędowej ( te z wieloklinem) z łożyskami i półosie i dospawać te tulejki do skróconych półosi?
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”