Kurs

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Nowy25
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 13
Rejestracja: 02 wrz 2019, 09:38

Re: Kurs

#21

Post napisał: Nowy25 » 09 wrz 2019, 16:44

Ja nie myślę być programistą za pół roku... ale za 5 lat. Chce się rozwijać i uczyć, o to mi chodziło.. wiem że jeżeli wejdę w ten temat to przede mną dużo nauki.



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kurs

#22

Post napisał: adam Fx » 09 wrz 2019, 18:07

WZÓR pisze:Znam wiele osob po studiach , ale do programisty Im jeszcze daleko.
Potwierdzam ja też a tym gorzej ze znam kilku zawodowych programistów i niejednokrotnie hobbyści z tego forum bija ich na głowie .. więc tym bym się nie przejmował .
aj jak się pojawią roboty w zakładzie to od razu przytul temat i zostań programistą ustawiaczem robotów :)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Kurs

#23

Post napisał: Majster70 » 10 wrz 2019, 07:02

Świat idzie w kierunku automatyzacji, a przyczyna jest prozaiczna - rosną koszty pracy, ludzie chcą coraz więcej zarabiać oraz nie chcą się przy tym ubrudzić. Do fabryk na zachodzie Europy ciężko jest znaleźć ludzi do pracy poza biurkiem, do technicznych szkół zawodowych na każdym poziomie, również wyższym, nie pchają się tłumy. Dzieciaki garną się do marketingu, zawodów z zacięciem artystycznym, jeżeli chcą coś produkować, to "wartość dodaną". Ostatecznie mogą się jeszcze realizować i inwestować w siebie, najlepiej za pieniądze rodziców. Dzięki temu kraje takie jak Polska zostały produkcyjnym zapleczem naszego kontynentu.
Z 2 strony, czas wielopokoleniowych zawodów minął i nie wróci - sytuacja gdy 1 wyuczony zawód wykonujesz do końca życia to raczej wyjątek. Oczywiście na solidnej edukacji zajedziesz daleko, ale nawet jeśli uda ci się dobić w wyuczonym zawodzie do emerytury będziesz musiał ciągle się dokształcać. Na studiach nauczyć możesz się czegoś bezcennego: szybkiego uczenia się. Oczywiście pewne podstawy są ważne, ale sama technologia zmienia się bardzo szybko.
Dlatego nie zastanawiaj się zbytnio czy zastąpią cie roboty czy nie w branży CNC przy seriach czy pracach jednostkowych, a rozróżnij planowanie strategiczne na całe życie od decyzji średnio i krótkookresowych. Na pewne wydarzenia i trendy nie masz wpływu i nie rozwódź się nad nimi, bo to bez sensu. Podoba ci się praca, da się z niej żyć, to ok, ale nie musisz pracować w tej branży do grobowej deski. Ważniejsze jest chyba rozpoznać i wykorzystywać nadarzające się od czasu do czasu okazje, np tego typu jak z programowaniem robotów opisał Adam Fx.

Ściśle o kursach CNC: moja opinia w dużej mierze jest taka sama jak poprzedników. Kursy mają sens, jeśli uczysz się obsługi dokładnie takich obrabiarek i sterowań czy oprogramowania na jakich za chwilę będziesz pracował. Inaczej ich przydatność jest bardzo ograniczona.

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kurs

#24

Post napisał: Butler » 10 wrz 2019, 10:39

Ja to bym sobie takie kurs chętnie przeszedł na Heidenhain'ie, tak dla odświeżenia.
Dekadę temu biegle się posługiwałem iTNC530, TNC430, TNC355, ale jak się nie używa czegoś to się zapomina.
Jakby się jakaś dobra oferta pracy trafiła to było by mi na pewno lżej się przestawić z badziewnego Fanuca.


Laki_88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 118
Rejestracja: 20 sty 2013, 19:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Kurs

#25

Post napisał: Laki_88 » 20 wrz 2019, 07:49

Właśnie wróciłem z EMO Hannover. Roboty wszędzie i do wszystkiego. Oczywiście tak jak wyżej wspomniano nie w każdym zakładzie pracy da się roboty zastosować, ale przy odrobinie chęci (i funduszy) można automatyzować przynajmniej część procesu.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7968
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Kurs

#26

Post napisał: WZÓR » 20 wrz 2019, 15:20

Laki_88 pisze:
20 wrz 2019, 07:49
Właśnie wróciłem z EMO Hannover. Roboty wszędzie i do wszystkiego. Oczywiście tak jak wyżej wspomniano nie w każdym zakładzie pracy da się roboty zastosować, ale przy odrobinie chęci (i funduszy) można automatyzować przynajmniej część procesu.
Widziałem takiego robota przy tokarce.
Całą noc detale w maszynie wymieniał , ale w jednym nożu nie potrafił płytki zmienić bo pękła.
..... cała produkcja poszła do kosza.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: Kurs

#27

Post napisał: dance1 » 20 wrz 2019, 15:44

....to nie wina robota tylko programisty który zapomniał o pomiarze narzędzia co ileś sztuk..... :D
I don't like principles, I prefer prejudices


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Kurs

#28

Post napisał: jasiu... » 20 wrz 2019, 15:57

Albo o pomiarze gotowego elementu. Co to za sztuka dla robota pomierzyć sondami? Na EMO sporo takich rozwiązań można było zaobserwować, koledzy wrócili i opowiadali.


Autor tematu
Nowy25
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 13
Rejestracja: 02 wrz 2019, 09:38

Re: Kurs

#29

Post napisał: Nowy25 » 21 wrz 2019, 19:00

Czyli co, dzisiaj praca operatora cnc powoli jest na wymarciu ? (w ciągu kolejnych 10 lat) zostaną tylko programiści i serwisanci tych maszyn? Mam ofertę pracy jako operator CNC oraz Monter Lotniczy, operatorów cnc potrzebują w Europie wielu, a dla monterów znalazłem tylko 3 oferty i to w Niemczech. Nie powiem praca montera lotniczego podoba mi się bardziej, ale wydaje mi się że jest to praca jeszcze bardziej podatna na automatyzację niż CNC.

Taki jest zakres obowiązków -> https://www.pracuj.pl/praca/monter-stru ... ta,7083683

Gdyby nie strach przed tym że za 5-10 lat takich monterów nikt nie będzie potrzebował, to uderzał bym w to już teraz bo podoba mi się ta praca. No i dziwię się że mało jest ofert w Europie na to stanowisko.


Autor tematu
Nowy25
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 13
Rejestracja: 02 wrz 2019, 09:38

Re: Kurs

#30

Post napisał: Nowy25 » 22 wrz 2019, 12:10

Panowie mam jeszcze jedno pytanie, często w ogłoszeniach o pracę na stanowisko operatora cnc jest wpisane "Znajomość technologii obróbki skrawaniem oraz materiałoznawstwa" jest gdzieś literatura dla takiego laika jak ja, w której mógłbym zgłębić trochę wiedzy na ten temat? czy to po prostu przyjdzie z czasem w pracy?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”