Precyzyjna obróbka detalu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

abcdef
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 367
Rejestracja: 11 mar 2018, 10:39

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#11

Post napisał: abcdef » 15 sie 2019, 20:24

cylindry są honowane




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#12

Post napisał: jasiu... » 15 sie 2019, 20:33

StormSunny pisze:
15 sie 2019, 20:11
Jasiu, no jak to po co? Aby zarobić.
Obejrzyj sobie skecz "Ucz się Jasiu", żeby wiedzieć, co pan majster myśli o robocie, która pozwala zarobić.
StormSunny pisze:
15 sie 2019, 20:11
Podałem przykład CNC z jednego zamocowania, aby dokładność wykonania była taka jaka jest dokładność maszyny obrabiającej a nie dokładność człowieka, która, jak wiemy - jest ułomna.
No teraz to ja niestety nie rozumiem, o co ci chodzi. Albo ty jesteś wybitnym teoretykiem obróbki, który nigdy wiórem się nie skaleczył, albo ja swoją kilkudziesięcioletnią praktyką mogę sobie wytrzeć (wężykiem, wężykiem).

Może mi nie uwierzysz, ale na dokładność obróbki składa się dokładność obrabiarki, dokładność narzędzia i dokładność mocowania. Ewentualny błąd obsługanta jest tylko błędem i nie ma wpływu na dokładność.

Wytłumaczę ci na przykładzie szlifierki - nie ma znaczenia, czy mikron zostanie przekręcony kółkiem przez pana Wiesia, czy zrobi to silnik, tymże kółkiem kręcący. Ważne jest, żeby kółko przekręciło się dokładnie od kreseczki, do kreseczki. I tak jest na każdej obrabiarce. Jeśli masz tokarkę z odczytem cyfrowym, to nie ma znaczenia, czy wymiar na skali zmieni się, bo jakiś Franek przekręcił korbą, czy dlatego, że wcześniej napisał program, o ile silnik ma tym przekręcić.

Czy ty fachowców uważasz za idiotów, którzy nie potrafią dostrzec kresek na skali, czy cyferek na wyświetlaczu?

Tego elementu nie wykona się z jednego mocowania. Jeśli zdecydujesz się odrzucić nawtykaną wiedzę i pomyślisz, jakie to mocowanie ma być, to zrozumiesz dlaczego. No chyba, że ty o sprężystości i odpychaniu wiesz tyle samo, co o obróbce, czyli kilka frazesów.

Starowanie CNC wymyślono po to, gdybyś tych wałków potrzebował 17 tysięcy na dzień, żeby maszyny, które je wykonują mógł obsługiwać jakiś ktoś słabo rozgarnięty. Oczywiście, że się da wykonywać robotę jednostkową, tylko kto ma dzisiaj precyzyjną maszynę, która ci to zrobi i będzie mu się chciało na kilka sztuk przezbrajać? A i tak nie będzie to potrzebne, bo w końcu i tak przy tych chropowatościach bez szlifowania się nie obejdzie, to co za różnica, z jaką dokładnością się wytoczy.

Szlifierka CNC, są takie, tylko - jak wyżej - jak ktoś taką ma, to i robotą na nią jest zawalony i woli szlifować narzędzia, niż taki wałeczek.


Autor tematu
StormSunny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 18
Posty: 18
Rejestracja: 13 sie 2019, 01:36

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#13

Post napisał: StormSunny » 15 sie 2019, 21:21

To chyba pozostaje mi się pociąć i je***ć w łeb tym wałeczkiem. Za ten czas dyskusji to pan Józio już by ze dwa takie wałeczki wystrugał paląc przy tym kilka petów.

Teraz podam jeszcze jeden argument za CNC. Mam ten detal w pliku parasolid x_t. Czy przypadkiem SolidWorks nie wygeneruje kodu, który po drobnych poprawkach programisty będzie można użyć na 5-osiowym kombajnie? Wrzucam walec i wyjmuję detal.


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#14

Post napisał: Kazik_Wichura » 15 sie 2019, 22:26

Faktycznie nie masz pojęcia o obróbce. Za dużo się YouTube naoglądałeś, jeśli myślisz, że to takie proste jest.


Autor tematu
StormSunny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 18
Posty: 18
Rejestracja: 13 sie 2019, 01:36

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#15

Post napisał: StormSunny » 16 sie 2019, 00:10

Wkładam blok alu i wyjmuję kask:
https://youtu.be/RnIvhlKT7SY

Wkładam walec stalowy i wyjmuję moją pierdołę. Na pewno trzeba mieć pojęcie, ale statek kosmiczny to nie jest.


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#16

Post napisał: Kazik_Wichura » 16 sie 2019, 07:36

Przepraszam, ale nie ma sensu z Tobą dyskutować więcej.
Życzę powodzenia w szukaniu wykonawcy.


Autor tematu
StormSunny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 18
Posty: 18
Rejestracja: 13 sie 2019, 01:36

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#17

Post napisał: StormSunny » 16 sie 2019, 12:19



jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#18

Post napisał: jasiu... » 16 sie 2019, 14:26

Bardzo mi się podoba ta dyskusja. Faktycznie gość ma rację. Montujesz wałek na maszynie, wrzucasz program, jedzie i masz prawie gotowe.

Najlepiej gdyby to była maszyna typu EDM, taka która operuje elektrodami w postaci druta. Ta by się nadała całkiem nieźle:

Tutaj zaprogramowano ją do drążenia otworów o średnicy 0.2 mm, ale przecież ona (z uwagi na 5 osi) może tą elektrodą machać we wszystkich kierunkach, dlatego jest możliwość wykonania tego wałeczka z jednego mocowania i na dodatek z wykorzystaniem tego pliku w parasolidzie!

No tak, pytanie - kto ma wolne wejście na taką drążarkę i ile ten wałeczek będzie kosztował.

Dołożę jeszcze - a czemu nierdzewka?

Jeśli to ma mieć na sobie filtr olejowy, to może powinno być twarde, np. azotowane, żeby się nie wytarło? Przecież nierdzewka się wytrze, a azotować jej się raczej nie da. A jeśli już musi być nierdzewka, to raczej 1.4301 (X5CrNi18-10) czy lepsza byłaby 1.4401 (X5CrNiMo17-12-2) a może potrzebna jest 1.4016 (X6Cr17). Jeśli to ma kosztować, to może warto założyć konkretny materiał? Nie mam racji?

I proszę nie pisać, że może najlepszy byłby brąz krzemowy ;-)


Autor tematu
StormSunny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 18
Posty: 18
Rejestracja: 13 sie 2019, 01:36

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#19

Post napisał: StormSunny » 16 sie 2019, 14:52

Element będzie pracował w bloku aluminiowym. Dlaczego nierdzewka? Bo będzie miał styczność z dłońmi. Jednak jak już zaznaczyłem - może być dowolna stal.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Precyzyjna obróbka detalu

#20

Post napisał: WZÓR » 16 sie 2019, 15:08

StormSunny pisze:
15 sie 2019, 21:21
....
Teraz podam jeszcze jeden argument za CNC. Mam ten detal w pliku parasolid x_t. Czy przypadkiem SolidWorks nie wygeneruje kodu, który po drobnych poprawkach programisty będzie można użyć na 5-osiowym kombajnie? Wrzucam walec i wyjmuję detal.
Solid Works raczej nie wygeneruje kodu.
.....

StormSunny pisze:
15 sie 2019, 16:03

.... Chodzi mi o pojedyncze sztuki. Najlepiej jak detal byłby wykonany w pełni na CNC z jednego zamocowania. Dałem ogłoszenie w zleceniach CNC, ale nikt za bardzo się nie kwapi. Czy to czarna magia? Chciałbym poznać Wasze opinie na temat trudności wykonania tego detalu.
...
Żadna czarna magia.
Ten kto posiada maszyny do wykonania takiego detalu nie przestawi produkcji na pojedyńcze sztuki.
..... , a jeśli już , to wystawi Ci taką ofertę , że spadniesz z fotela.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”