Gięcie sklejki

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Krystianpietrucha
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 09 cze 2019, 20:30

Gięcie sklejki

#1

Post napisał: Krystianpietrucha » 12 sie 2019, 21:57

Witam wszystkich ! Potrzebuję zasięgnąć wiedzy ekspertów tej kwestii gdyż sam jestem dopiero początkujący. Mianowicie chodzi mi o to czy istnieje rozwiązanie do tego aby np. 3mm sklejkę uczynić elastyczną na tyle żeby nie wracała do swojego pierwotnego kształtu. Dokładanie chodzi mi o coś takiego, że mam np wycięty element o wymiarach 20cm x 20cm i chcę go zgiąć tak żeby złożył się jak książka. Próbowałem nacięć na środku i efekt jest bardzo zbliżony do pożądanego. Brakuje jednak kilku cm gdyż da się ją zginać lecz wraca do pierwotnego ułożenia. Nie oczekuję, ze uda się pozbawić jej całkiem sprężystości lecz chcę zrobić to najbardziej jak się da. Jeśli ktoś zna jakiś sposób lub ma jakieś pomysły to bardzo prosiłbym o przedstawienie ich. Pozdrawiam.



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Gięcie sklejki

#2

Post napisał: koala.g » 12 sie 2019, 22:02

Żeby był kształt zachowany to technika laminacji forniru.


Można też zrobić nacięcia na sklejce.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 sie 2019, 22:04 przez koala.g, łącznie zmieniany 1 raz.


WP Kamil
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 293
Rejestracja: 11 kwie 2014, 11:25
Lokalizacja: Polska

Re: Gięcie sklejki

#3

Post napisał: WP Kamil » 12 sie 2019, 22:03

Widziałem na filmikach jak klejono forniry np 1mm na kopycie warstwa po warstwie i w ten sposób uzyskiwano sklejki o zadanym kształcie.


Autor tematu
Krystianpietrucha
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 09 cze 2019, 20:30

Re: Gięcie sklejki

#4

Post napisał: Krystianpietrucha » 12 sie 2019, 22:10

Chyba nie sprecyzowałem swojego pytania za co przepraszam. Chodzi mi dokładnie o to, że mam np element i chcę uzyskać taki efekt, że będę go mógł swobodnie zginać i rozkładać. Tak jakbyśmy złożyli kartkę papieru. Przy sklejce problemem jest to, że sprężynuje. Nie uda się chyba uzyskać efektu swobodnego spadku aż do kąta 0 stopni ale chodzi mi o jak najbardziej zbliżony. Pozdrawiam.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Gięcie sklejki

#5

Post napisał: koala.g » 12 sie 2019, 22:19

A to live hinge pattern

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Autor tematu
Krystianpietrucha
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 09 cze 2019, 20:30

Re: Gięcie sklejki

#6

Post napisał: Krystianpietrucha » 12 sie 2019, 22:39

Dziękuję za naprowadzenie mnie na temat. Pozdrawiam.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2778
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Gięcie sklejki

#7

Post napisał: atom1477 » 04 maja 2023, 05:51

Jak chodzi o gięcie już zalaminowanej sklejki, to można spróbować gotowania we wrzątku (albo nadmuchiwania parą). Potem będzie chciała wracać do swojego kształtu, ale może da się jakoś zatrzymać ten proces (zalakierować czy coś).
Inna metoda pozwalająca bardzo mocno giąć drewno (i to trwale, czyli bez powrotu do pierwotnego kształtu) to użycie amoniaku:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11568
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Gięcie sklejki

#8

Post napisał: RomanJ4 » 04 maja 2023, 09:44

Dokładanie chodzi mi o coś takiego, że mam np wycięty element o wymiarach 20cm x 20cm i chcę go zgiąć tak żeby złożył się jak książka. Próbowałem nacięć na środku i efekt jest bardzo zbliżony do pożądanego. Brakuje jednak kilku cm gdyż da się ją zginać lecz wraca do pierwotnego ułożenia. Nie oczekuję, ze uda się pozbawić jej całkiem sprężystości lecz chcę zrobić to najbardziej jak się da.
atom1477 pisze:ak chodzi o gięcie już zalaminowanej sklejki, to można spróbować gotowania we wrzątku (albo nadmuchiwania parą). Potem będzie chciała wracać do swojego kształtu, ale może da się jakoś zatrzymać ten proces (zalakierować czy coś).

Jeśli element niewielki to po zgięciu jak piszesz można użyć do dogięcia grzbietu ciśnieniowej parownicy do czyszczenia/sprzątania(najlepiej daje parę lekko przegrzaną o wyższej niż 100°C temperaturze)
Obrazek
lub zwykły czajnik + zamykana skrzynka/pojemnik albo bez, a nawet żelazko ze stałym dopływem pary przy cieńszych arkuszach, ale po zgięciu jeszcze mokrą sklejkę trzeba umocować na kopycie pożądanego kształtu lub przycisnąć na czymś płaskim jeśli ma być złożona jak książka, by w czasie schnięcia nie zwichrowała/odkształciła się. Po wyschnięciu na nim kształt będzie trwały. Podobnie postępujemy z litym drewnem.
w necie znajdziesz niejeden film o tym procesie.
https://pl.frolleindanz.com/jak-wygiac- ... a-ksztaltu
https://www.dombal.com.pl/blog/giecie-s ... -materialu
https://peskiadmin.ru/pl/kak-sognut-fan ... osoby.html
pozdrawiam,
Roman


kaleb12
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 19 maja 2023, 20:11

Re: Gięcie sklejki

#9

Post napisał: kaleb12 » 19 maja 2023, 20:20

atom1477 pisze:
04 maja 2023, 05:51
Jak chodzi o gięcie już zalaminowanej sklejki, to można spróbować gotowania we wrzątku (albo nadmuchiwania parą). Potem będzie chciała wracać do swojego kształtu, ale może da się jakoś zatrzymać ten proces (zalakierować czy coś).
Inna metoda pozwalająca bardzo mocno giąć drewno (i to trwale, czyli bez powrotu do pierwotnego kształtu) to użycie amoniaku:
Nie wiedziałem o tym. Dziękuję bardzo fnf

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”