Zakup pierwszej tokarki z naciskiem na gwintowanie

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
peewee1984
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 21 maja 2018, 22:41

Zakup pierwszej tokarki z naciskiem na gwintowanie

#1

Post napisał: peewee1984 » 21 maja 2018, 23:31

Witam wszystkich użytkowników forum.
Jak wskazuje na to tytuł tematu, stanąłem przed trudną decyzją wyboru swojej pierwszej tokarki. Z obróbką skrawaniem nie mam zbyt wiele doświadczenia, ale lubię majsterkowanie w warsztacie i ostatnio coraz częściej przy różnych remontach odczuwam niedobór tokarki. Moja pierwsza przygoda z toczeniem rozpoczęła się niedawno na małej maszynie TSB-20 i trochę mnie ten temat "wkręcił". Z racji tego, że wspomniana tokarka jest dość mocno zużyta, brakuje jej większości seryjnego osprzętu i zasób narzędzi jest mniej niż skąpy, to ciężko jej sprostać moim wymaganiom. Dlatego zależy mi aby moja maszyna posiadała:
- przelot wrzeciona powyżej 50mm
- długość toczenia ok 1000-1500mm
- sprzęgło i hamulec
- silnik max 7,5 kW
- możliwie dużą liczbę prędkości obrotowych i szybkości posuwów bez konieczności zmiany kół
- dobrą ergonomię i przyjazną obsługę dla początkującego.
Do czego zamierzam jej używać: dorobienie tulejek i sworzni do maszyn rolniczych, obróbka tłoczysk do siłowników hydraulicznych itp.
Z przeczytanych na tutejszym forum tematów wytypowałem kilka maszyn, które mogłyby się nadawać, ale z braku doświadczenia proszę o pomoc zgromadzonych tu fachowców. Moj wybór padł na:
- bułgarskie CU 401, CU-502, CU-580M
- Huichon 5, ale silnik 11kW...
- TUJ 50
- TUG 40
- Holzmann ED 1000,
Która maszyna waszym zdaniem będzie najlepszym wyborem i dlaczego? Może inne propozycje? Czy nowe tokarki made in china warto brać pod uwagę? Budżet na tą inwestycje to ok 15 tys PLN
Pozdrawiam




Autor tematu
peewee1984
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 21 maja 2018, 22:41

Re: Zakup pierwszej tokarki z naciskiem na gwintowanie

#2

Post napisał: peewee1984 » 01 sie 2019, 19:59

Witam ponownie. Udało mi się zakupić tokarkę CU 401x1500 i mam kilka pytań:
- posiada ktoś instrukcję/ DTR do tego modelu po polsku i skłonny byłby się podzielic?
- nie działa w niej posuw do gwintowania, poprzedni właściciel rozbierał ją do malowania i po złożeniu już nie chciał działać, śruba się kręci, ale nie można przestawić tej dźwigni na suporcie. Zwykłe posuwy działają
Pozdrawiam


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Zakup pierwszej tokarki z naciskiem na gwintowanie

#3

Post napisał: jasiu... » 01 sie 2019, 20:14

A nie wiesz, że z wyszukiwarki warto skorzystać: demontaz-wrzeciona-tokarki-cu-401-zmm-sofia-t64997.html

Może warto spytać kolegę, czy czegoś nie ma.


Autor tematu
peewee1984
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 21 maja 2018, 22:41

Re: Zakup pierwszej tokarki z naciskiem na gwintowanie

#4

Post napisał: peewee1984 » 07 sie 2019, 21:43

Przeczytałem chyba wszystkie tematy odnośnie tej maszyny na tym forum i rozesłałem sporo wiadomości, ale bez odzewu jak dotąd. Ostatnio pojawił sie nowy problem, po przywiezieniu maszyny do mnie przestały działać lewe obroty wrzeciona. Wcześniej jak sprawdzałem wszystko chodziło jak należy, a po rozładowaniu w warsztacie już nie. Nawet jak wyłącze wrzeciono na luz to się nie zatrzymuje, tylko powoli obraca. Gdzie szukać przyczyny? Coś sie mogło uszkodzić przy załadunku lub rozregulować w transporcie?
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”