Nieosiowość wytaczanego otworu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
browar31
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 05 sie 2019, 07:26

Nieosiowość wytaczanego otworu

#1

Post napisał: browar31 » 05 sie 2019, 07:52

Cześć !

Od ostatniej partii mam problem z osiowością wytaczanego otworu na tokarce AFM venus 200 ( roczny sprzęt). Czoło detalu ok 4 cm od wrzeciona, materiał mosiądz. Pręt chwytany jest w tulejkę automatową kwadratową 20x20mm. Co może powodować przesunięcia nieschematyczne ok. 0,10-0,4mm głównie w poziomie? Głowica wydaje się być w porządku, oprawki sprawdzane i zakładane od nowa, przy innej tulejce sześciokątnej problem też występuje.


Obrazek

wiercenie i wytaczanie Obrazek.

Przyszła mi do głowy jeszcze kwestia materiału, ale wolałbym się zapytać w tej kwestii kogoś doświadczonego, co warto jeszcze sprawdzić?



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Nieosiowość wytaczanego otworu

#2

Post napisał: RomanJ4 » 05 sie 2019, 10:47

Nieosiowe przesunięcie otworu w materiale świadczy o tym, że problem leży po stronie mocowania materiału a nie pozycjonowania narzędzia(wtedy byłyby problemy z wymiarem otworu). Jeśli sama tulejka, jej gniazdo(zadry, bruzdy, wytarcia czy zatarcia stożka) są sprawdzone, to sprawdź jeszcze łożyskowanie wrzeciona czy nie ma nadmiernego luzu(test pod czujnikiem z ciągniętym na boki nieobracającym się zaciśniętym drążkiem), może tu są luzy ujawniające się pod działaniem narzędzia?
Wystawienie 40mm pręta 20x20 nie powinno powodować aż takiego jego ugięcia, ale mieliśmy kiedyś taki przypadek na automacie, że długi cienki (sześciokąt10) materiał w dość dużej średnicy donośniku tak się pod wpływem dużych obrotów wyginał, że pomimo zaciśnięcia trzymające go wąskie powierzchnie szczęk tulejki nie były w stanie utrzymać wystającej do obróbki krótkiej końcówki materiału w osi. Musieliśmy wepchnąć w donośnik plastikową rurę(PP) redukującą średnicę która bardziej "centrowała" materiał...
Włóż krótki kawałek materiału i sprawdź czy będzie tak samo... jeśli tak to jest problem albo z trzymaniem przez tulejkę(plastyczność materiału pod może zbyt wąskim zaciskiem?), albo wiotkością samego wystawionego materiału...
Nic innego nie przychodzi mi do głowy...
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
browar31
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 05 sie 2019, 07:26

Re: Nieosiowość wytaczanego otworu

#3

Post napisał: browar31 » 05 sie 2019, 11:20

Dziękuję :) ! Sprawdzę zaraz wrzeciono i dokładniej tuleję, w międzyczasie na mierzonych detalach wyszło że odchył występuje tylko w jedną stronę w poziomie. Wrzeciono ma na całej długości tuleję redukcyjną do tego pręta.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”