Operator krawedziarki- pierwsze kroki

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Tirel
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 30 lip 2014, 19:11
Lokalizacja: Poznań

Operator krawedziarki- pierwsze kroki

#1

Post napisał: Tirel » 30 lip 2014, 19:22

Witam, chciałbym sie nauczyć obsługi prasy krawedziowej jednak nie mam pojęcia od czego zacząć, jak sie do tego zabrać. Chciałbym sie dowiedzieć czy sa w Polsce(najlepiej Poznań) jakies kursy, może być osoba prywatna. Jestem kompletnie zielony, od czego polecicie mi zacząć żeby znalezc jakaś prace jako operator i dalej sie rozwijać? W najbliższym czasie kupie sobię jakaś ksiazke do nauki rys. Technicznego, ale co dalej?




wujek_11
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 91
Rejestracja: 04 lip 2013, 21:41
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: wujek_11 » 30 lip 2014, 20:15

Przyjmij się jako pomocnik i to wystarcza.

[ Dodano: 2014-07-30, 20:31 ]
Przyjmij się jako pomocnik operatora. Zaczniesz od przezbrajania maszyny, przy okazji będziesz uczył się progamowac i liczyc rozwinięcia. Następnie będziesz giął kątowniki , ceówki , omegi dojdziesz do elementów po łuku itp. Rysunek będziesz poznawał na bierząco. Nie mam zbytnio doświadczenia ale po mojemu to wystarczy.

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#3

Post napisał: clubber84 » 30 lip 2014, 21:22

wujek_11 pisze:Przyjmij się jako pomocnik i to wystarcza.

[ Dodano: 2014-07-30, 20:31 ]
Przyjmij się jako pomocnik operatora. Zaczniesz od przezbrajania maszyny, przy okazji będziesz uczył się progamowac i liczyc rozwinięcia. Następnie będziesz giął kątowniki , ceówki , omegi dojdziesz do elementów po łuku itp. Rysunek będziesz poznawał na bierząco. Nie mam zbytnio doświadczenia ale po mojemu to wystarczy.
Niestety, ale nie wystarcza.
W Polsce nie ma już takiej instytucji, jak pomocnik operatora krawędziarki (przynajmniej ja o tym nie słyszałem, ani nie widziałem, znajomi giętacze też o tym nie słyszeli, ani nie widzieli od dawna).

Żeby pracować na krawędziarce, najpierw należy znać dobrze rysunek techniczny - to jest absolutna podstawa.
A jeśli chodzi o kursy, to nie ma takich (są organizowane szkolenia, po których dostaje się certyfikat, ale robią to przedstawiciele producenta danej maszyny, bądź maszyn).
Pracę na krawędziarce dostaje się z marszu, najczęściej jeśli ma się co najmniej dwa lata doświadczenia.
Wcale nie jest powiedziane, że trzeba mieć doświadczenie (w gięciu blach, rur, prętów, płaskowników, czy profili), ale pracę na prasach krawędziowych dostaje się, jeśli przepracuje się kilka miesięcy w danej firmie, po to, aby pracodawca wiedział, że potrafisz czytać rysunek techniczny.
Nie rzadko pracę na krawędziarkach dostają ślusarze, czy monterzy, którzy przepracowali kilka miesięcy w danej firmie na wiertarkach, szlifierkach, czy na montażu podzespołów.

Mnie na przykład (na początku kariery zawodowej) do pracy na krawędziarkach dali dopiero po trzech miesiącach pracy na ślusarni (z powodu dokupienia kolejnej maszyny i braku operatora), a wcześniej nie miałem z tymi maszynami nic wspólnego - z tym, że polubiłem ten zawód (i to bardzo), więc podnosiłem swoje kwalifikacje i doświadczenie, aby w późniejszych latach to doświadczenie przyniosło wymierne korzyści. :wink:

Więc rada dla autora jest taka - niech kolega zatrudni się w firmie, gdzie mają dział obróbki plastycznej, na którym są prasy krawędziowe.
Niekoniecznie od razu na prasy, bo nie przyjmą kolegi bez doświadczenia. Najlepiej zatrudnić się właśnie na montażowni, czy ślusarni, w międzyczasie podpytywać operatora o to i owo, wykazywać zainteresowanie, a praca na krawędziarkach sama przyjdzie - warunek jest tylko jeden - dobrze czytać rysunek techniczny (czy to w rzutach europejskich czy w amerykańskich). :smile:


wujek_11
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 91
Rejestracja: 04 lip 2013, 21:41
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: wujek_11 » 30 lip 2014, 21:56

W sumie zwracam honor. Napisałem "pomocnik" bo u nas dwóch ludzi to była podstawa, a czasami elementy 5-6 metrowe gięte były z pomocą suwnicy. Tak jak mówi clubber84 przyjmij się do zakładu, zacznij od innych maszyn i ucz się rysunku. Pozdrawiam!

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#5

Post napisał: clubber84 » 31 lip 2014, 19:45

Przy produkcji detali wielkogabarytowych to tak, zgodzę się że potrzebny jest "pomocnik" przy maszynie, ale początkujących w tej branży raczej do takich prac nie dają, więc należy szukać etatu w "mniejszej skali" produkcji. :wink:


Lasicogenny
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 20 lut 2019, 20:34

Re: Operator krawedziarki- pierwsze kroki

#6

Post napisał: Lasicogenny » 22 lip 2019, 19:08

Hmmm ja parę lat pracowałem czy cięciu stali po czym uznałem że chce się rozwijać w tym kierunku zmieniłem pracodawcę a ten dał mi szansę spróbowania na dziale obróbek gdzie znajduje się gietarka 8 metrowa oraz prasa krawedziowa 6 metrowa wraz ze stanowiskiem zrobotyzowanym i jak to zobaczyłem to zaswiecily mi się oczy pierwsze pół roku było dopytywaniem się co jak i wgl przezbrajanie prasy na początek tak jak tu piszą daje dużo swobody do nauki i uczy Cię co tak na prawdę będziesz robił teraz na tym stanowisku pracuje samodzielnie i przyznam że zabawa z tymi maszynami jest opłacalna i daje dużo radości oraz poczucia że robi się coś na prawdę konkretnego ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”