Zestaw noży do minitokarki

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających
Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

Zestaw noży do minitokarki

#1

Post napisał: blue_17 » 11 lip 2019, 13:23

Witam

Chciałbym zapytać fachowców jakie zestaw noży nabyć do mini tokarki.

Nie znam się na toczeniu a chciałbym od czasu do czasu zrobić sobie coś prostego w drewnie lub w aluminium.

noże mają wymiar 10x10mm

Rozważam zestaw z ali

http://pl.aliexpress.com/item/330176278 ... 60a402097f

lub w polsce

https://mar-pol.sklep.pl/pl/p/ZESTAW-NO ... 1SZT./1816

Nie chcę aby to było zbyt drogie bo zdaję sobie sprawę że mogę uszkodzić narzędzie.

Pozdrawiam


"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


Majstarek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 107
Rejestracja: 18 lis 2016, 18:22
Lokalizacja: Łęczyca łódzkie

Re: Zestaw noży do minitokarki

#2

Post napisał: Majstarek » 11 lip 2019, 13:35

a jaka to minitokarka?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Zestaw noży do minitokarki

#3

Post napisał: RomanJ4 » 11 lip 2019, 14:44

Dołączam do pytania.
Musisz wiedzieć, że te noże bardziej nadają się do stali, i tak naprawdę to surówki do przeszlifowania(wyprowadzenia geometrii). W drewnie lub aluminium z lepszym skutkiem możesz toczyć zaszlifowanymi (jeśli sam nie potrafisz tego zrobić - tu masz poradnik https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... Pf9uh6j_bK ) już stalkami HSS które zwłaszcza do drewna są lepszą opcją niż surowe płytki węglikowe.
Obrazek (https://www.ceneo.pl/1245325 to tylko przykład, poszukaj w necie, może znajdziesz taniej u Chińczyków)

W razie pytań czy wątpliwości służymy radą..
Radziłbym Ci na początek kupić kilka surowych stalek 10x10(jeśli nie gotowce) i popróbować szlifowania prostych kształtów(wg poradnika czy netu gdzie masz full filmów), Prędzej czy później i tak będziesz musiał sobie przyswoić tę sztukę, a na prawdę nie jest to żadna czarna magia, tylko do sukcesu wymaga nieco wprawy, którą zdobędziesz nie inaczej tylko szlifując... Geometria noża poza niuansami jest praktycznie identyczna i dla HSS, i dla lutowanych WHM (węgliki), więc z pewnością umiejętność ostrzenia się przyda.

Dodane 30 minuty 19 sekundy:
https://www.google.com/search?client=fi ... zU0R_634JE
pozdrawiam,
Roman


Rober74
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 130
Rejestracja: 02 gru 2016, 09:14
Lokalizacja: Legionowo

Re: Zestaw noży do minitokarki

#4

Post napisał: Rober74 » 11 lip 2019, 15:05

Nie toczę ani w aluminium, ani w drewnie, także nie mam nic mądrego do powiedzenia. Jedynie mogę Cię ostrzec przed tymi nożami, czy to z Chin, czy z Polski. Szkoda kasy, czasu i nerwów na ten shit. Mogę polecieć np. taki zestaw:
https://www.banggood.com/5pcs-10mm-Shan ... rehouse=CN
Plus dodatkowe płytki na zaś. Różnica jest kolosalna i w wykonaniu i przy skrawaniu.

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2262
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Zestaw noży do minitokarki

#5

Post napisał: rc36 » 11 lip 2019, 17:33

Używam czasem noży lutowanych z tych zestawów i nie są wcale takie złe, ale muszą być ostrzone przed pierwszym użyciem. Najstarszy wytaczak, akurat 8x8 używam już 5 lat, farba z niego już zlazła, ale skrawa tak jak powinien.


staneley
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 123
Rejestracja: 16 paź 2018, 22:00

Re: Zestaw noży do minitokarki

#6

Post napisał: staneley » 11 lip 2019, 19:51

To ja się podłączę do pytania i zapytam o nóż do kół pasowych . Czy są noże z płytką o zarysie paska klinowego? Muszę zrobić koło pasowe pięcio stopniowe do chińskiej wiertarki bo oryginalnie ma zbyt wysokie obroty. No i nóż na trzonku max 16x16 bo mam tytana 520.

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2262
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Zestaw noży do minitokarki

#7

Post napisał: rc36 » 11 lip 2019, 19:54

Taki nóż o zarysie paska klinowego robi się ze stalki, a wzornikiem jest jakieś inne koło pasowe na odpowiedni pasek.


staneley
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 123
Rejestracja: 16 paź 2018, 22:00

Re: Zestaw noży do minitokarki

#8

Post napisał: staneley » 11 lip 2019, 21:20

No to mnie zmartwiłeś. Widziałem u mnie w firmie u chłopaków na tokarkach takie mocno szpiczaste płytki do aluminium. Myślałem że kupię taki nóż od chińczyków za 5 dyszek , wytoczę koło, a nóż zostanie mi do innych robót w aluminium. Nie mam dostępu do ostrzałki narzędziowej, wiec będę kombinować ze skrętem sanek.

Dodane 1 godzina 6 minuty 56 sekundy:
Chodzi mi o taką płytkę, kąt wierzchołkowy 35 st. Pytanie tylko czy tak mała tokarka poradzi sobie przy skrawaniu niemal całą krawędzią płytki. Obrazek


tokarzmaly
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 134
Rejestracja: 22 gru 2014, 22:19
Lokalizacja: Radomsko

Re: Zestaw noży do minitokarki

#9

Post napisał: tokarzmaly » 11 lip 2019, 21:20

Skoro dyskusja jest w temacie "... mini tokarki" to warto pomyśleć czy taka maszyna "pociągnie" nóż do paska klinowego - toż to długa linia skrawania.
Myślę, że w takiej sytuacji lepszym wyjściem jest wykorzystanie np. noża do odcinania, ustawienie go za pomocą suportu narzędziowego pod wymaganym kątem i toczenie jednej płaszczyzny współpracy z paskiem. Następnie przestawiamy kąt na drugą płaszczyznę i toczymy. W między czasie wybieramy środek. Tym sposobem, małym wiorkiem, małym obciążeniem, bez drżeń. Jeden nóż kształtowy nie załatwi sprawy dla różnych pasków - bo mają różne kąty. Tym sposobem - bez problemu.
Rozwiązanie oczywiście dla jednostkowej roboty/zabawy.

kąty kół/pasków do wyszukania w normach. Od biedy mierzone w naturze.


Grzegorz53
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 570
Rejestracja: 30 gru 2009, 23:21
Lokalizacja: W-wa

Re: Zestaw noży do minitokarki

#10

Post napisał: Grzegorz53 » 11 lip 2019, 21:54

Kolega tokarzmały dobrze radzi. Można jechać przecinakiem od zewnątrz do środka lub po zrobieniu rowka lub zarysy zgrubnego, toczyć nożem szpiczastym od środka na zewnątrz. W tym drugim przypadku potrzebne są 2 noże - prawy i lewy zaszlifowane ze stalek.
Tą płytką V też zrobisz rowek 35° na każdej tokarce, nawet stołowej, tylko metodą skrawania samym wierzchołkiem. Nóż musi być prosty. Wchodzisz wierzchołkiem na 0,5 mm w materiał i jedziesz na boki na szerokość rowka, drugie i kolejne wejścia w materiał tak samo i dochodzisz do boku rowka. Nóż dalej nie wejdzie bez użycia dużej siły. W ten sposób wchodzisz tak głęboko jak potrzeba i masz gotowy rowek. Metoda bardzo szybka, kątów suportu nie trzeba ustawiać. Jedyny mankament, że kąt tylko 35°.
Płytka z narożem 0,4mm lub 0,2mm dla małej tokarki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”