Pomoc w wyborze układu konstrukcji.

dwa przykłady konstrukcji zespołu oś X+Z

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
peezeet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 155
Rejestracja: 07 lut 2013, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

Pomoc w wyborze układu konstrukcji.

#1

Post napisał: peezeet » 10 lip 2019, 17:08

Witam szanownych kolegów, przystępując do konstrukcji nowej frezarki/plotera proszę o poradę dot. układu zespołu osi Z i X.
W większości przypadków Waszych konstrukcji zauważyłem że szyny liniowe i wózki czyli cały zespół napędowy umieszczone są po jednej stronie belki nośnej. A czy sensownym rozwiązaniem było by przybliżyć nieco wrzeciono do osi belki zmniejszając tym samym długość ramienia dźwigni, która powstaje między wrzecionem a belką? Czy warto w tym celu umieścić wózki osi X na i pod belką a śrubę za nią?
Czy to miało by sens? Czy może tak się nie robi bo...?

Załączam mały bazgroł odręczny może będzie łatwiej mnie zrozumieć ;)

Obrazek




Autor tematu
peezeet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 155
Rejestracja: 07 lut 2013, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze układu konstrukcji.

#2

Post napisał: peezeet » 10 lip 2019, 21:24

Panowie naprawdę nie ma tu nikogo kto mógł by coś powiedzieć? Czy może za głupie pytanie zadałem i dlatego jest ignorowane?


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Pomoc w wyborze układu konstrukcji.

#3

Post napisał: Avalyah » 10 lip 2019, 21:33

Według mnie interesujące pytanie i jestem bardzo ciekaw odpowiedzi doświadczonych Kolegów.

Awatar użytkownika

MiziAir
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 31 gru 2018, 13:20
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Pomoc w wyborze układu konstrukcji.

#4

Post napisał: MiziAir » 10 lip 2019, 21:48

Jak dobrze poradzisz sobie z wyprowadzeniem geometrii w takim układzie, to nie widzę przeciwwskazań.


Autor tematu
peezeet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 155
Rejestracja: 07 lut 2013, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze układu konstrukcji.

#5

Post napisał: peezeet » 10 lip 2019, 21:51

Acha i jeszcze jedno mam pytanie: zauważyłem w którymś z sąsiednich wątków że ktoś zwrócił uwagę innemu koledze że wózków nie montuje się na "Z" tylko prowadnice i jestem ciekaw dlaczego.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Pomoc w wyborze układu konstrukcji.

#6

Post napisał: Avalyah » 10 lip 2019, 21:52

A co z faktem, że prowadnice będą naciskane w kierunku z boku a nie z góry? Zdaje się Kolega @adam Fx coś wspominał, że to nieoptymalne rozwiązanie, ale tam chyba chodziło o wałki liniowe, czy tak samo byłoby na wózkach nie wiem.

Dodane 1 minuta 10 sekundy:
peezeet pisze:Acha i jeszcze jedno mam pytanie: zauważyłem w którymś z sąsiednich wątków że ktoś zwrócił uwagę innemu koledze że wózków nie montuje się na "Z" tylko prowadnice i jestem ciekaw dlaczego.

Ze względu na sztywność, prowadnice dodatkowo usztywniają płytę pod wrzeciono. Ale nie wiem na ile to się w realu przekłada i czy nie można inaczej usztywnić. Mi się zawsze bardziej podobało rozwiązanie z prowadnicami na krzyżaku, bo wtedy silnik nie musi jeździć z całą zetką. No ale co się podoba to jedno, a praktyka to drugie :P


Autor tematu
peezeet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 155
Rejestracja: 07 lut 2013, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze układu konstrukcji.

#7

Post napisał: peezeet » 10 lip 2019, 22:06

MiziAir pisze:
10 lip 2019, 21:48
Jak dobrze poradzisz sobie z wyprowadzeniem geometrii w takim układzie, to nie widzę przeciwwskazań.
Dzięki. z tym nie powinno być problemu. Mnie się wydaje też że ten układ ma kilka zalet. Pierwsza główna - skrócenie dźwigni zwiększa sztywność.

Dodane 10 minuty 51 sekundy:
Avalyah pisze:A co z faktem, że prowadnice będą naciskane w kierunku z boku a nie z góry? Zdaje się Kolega @adam Fx coś wspominał, że to nieoptymalne rozwiązanie, ale tam chyba chodziło o wałki liniowe, czy tak samo byłoby na wózkach nie wiem.

No właśnie nie wiem jak jest dokładnie zbudowany wózek i w jakich kierunkach najlepiej przenosi obciążenia. A z drugiej strony to co mówisz
chyba tak do końca nie występuje również w konwencjonalnym układzie bo w zależności od kierunku frezowania to raz większe obciążenie jest na jedną a raz na drugą prowadnicę i za pewne wektor tego obciążenia nie jest idealnie prostopadły do prowadnicy czy wózka?
A jeszcze jak się frezuje wzdłuż osi X to podobne boczne obciążenie nie występuje na prowadnice osi Y?
Ostatnio zmieniony 10 lip 2019, 22:12 przez peezeet, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

mihaz
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 54
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:47
Lokalizacja: LLB/LPU

Re: Pomoc w wyborze układu konstrukcji.

#8

Post napisał: mihaz » 10 lip 2019, 22:08

Moim zdaniem dystans "r" powinien być mierzony od wózków do osi wrzeciona a nie od osi belki do wrzeciona.


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc w wyborze układu konstrukcji.

#9

Post napisał: maciek95k » 10 lip 2019, 22:13

Rozwiązanie takie faktycznie jest ze względu na sztywność ale nie chodzi tutaj o to że prowadnica usztywnia a o to, że jeśli dasz prowadnice na krzyżak to wtedy wrzeciono jest wiotkie (niezależnie od aktualnej pozycji). W przypadku prowadnic na zetce im wyżej podniesione wrzeciono tym sztywność jest większa bo mniejsza jest odległość między frezem a wózkiem. To rozwiązanie jest po prostu optymalniejsze.


Autor tematu
peezeet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 155
Rejestracja: 07 lut 2013, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze układu konstrukcji.

#10

Post napisał: peezeet » 10 lip 2019, 22:15

mihaz pisze:
10 lip 2019, 22:08
Moim zdaniem dystans "r" powinien być mierzony od wózków do osi wrzeciona a nie od osi belki do wrzeciona.
Ale tu chodzi o sztywność belki. Im dłuższe "r" tym łatwiej ulega skręcaniu ...prawda?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”