monitor do cad'a i domu

wymiana sprzętu pomóżcie w typowaniu

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

monitor do cad'a i domu

#1

Post napisał: piromarek » 01 sty 2019, 13:36

Cześć.

Przyszedł moment na wymianę sprzętu komputerowego w domu i przy okazji też monitora.

Oczywiście chciałbym pożenić wszystkie zachcianki ale jak zwykle się nie da. :-)

Też siedzę przed netem już jakiś czas i coraz bardziej głupieję. Myślałem, że się nie da ale jednak :-)

Właściwie dylemat dotyczy grafiki i monitora/ów.
Mam MOBO, Procek I5 i pamięci - tyle zebrałem.
Muszę całą resztę dobrać. Jakoś sobie poradzę z dyskami i całą resztą ale grafa i monitory ?
Grafikę coś do 700 zł zaplanowałem. Zobaczymy. Jeszcze nie wiem co. ( może jakieś sugestie ?)

Nie gram już właściwie, ale się nie odcinam.
Może jakieś filmy jak mnie napadnie.
Głównie obecnie YT i CAD, Fusion360.

Zadaję sobie sprawę, że im mocniejszy sprzęt tym lepiej ale na razie pozostańmy przy monitorach.

Pracuję w firmie na dwu 27 cali fullHD Dell. Sprawdza się dobrze. Trochę czasem wadzi, że nie są połączone, ale znowu łatwo ogarnąć dokumenty wyjściowe na jednym i środowisko ACad na drugim.
Jakiś czas temu podejrzałem na TITANSCNC, że gostek pracuje na chyba 34" pojedynczym monitorze i wkradły się wątpliwości.
Czy decydować się na dwa monitory 27 czy może jednak jeden szerszy ?
Wiem o jakichś problemach z paskiem Windows i skalowanie czcionek na 4K. Pytanie czy taka grafika za 700 to uciągnie.
Kusi duże pojedyncze pole widzenia jednego projektu.
Ale znowu wygodnie podzielić dwa dokumentu pomiędzy dwa monitory.
Jeśli zastosowanie w domu to pewnie fajniej zagrać i oglądać film na jednym dużym.

Macie jakieś przemyślenia w tym temacie ?
Może od razu model ? Oczywiście odpada acer z 5K. Myślę że 3K za monitor/y to ostateczna granica, a i tutaj wolałbym taniej OFC.
Jakieś IIyamy 27 koło 1000 widziałem też. Podpowiecie coś ?

pozdrawiam




eeemil
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 27 gru 2010, 13:10
Lokalizacja: wrocław

Re: monitor do cad'a i domu

#2

Post napisał: eeemil » 01 sty 2019, 15:18

Mam Phillips BDM4037UW (40" 4k) i do pracy jest w sam raz, Ale ma dosyć niską reakcję pixeli na ciemnym, i smuży przy ciemniejszych scenach w grach i filmach.
Starszy model BDM4350UC (43" 4k) tej wady nie posiada.

Win10 z 4k radzi sobie bez problemu, nie ma żadnych problemów ze skalowaniem, przy bardziej wymagających grach dobrze działa interpolacja monitora (Komputer renderuje w 1080, a monitor wyświetla w 4K).

W sumie to w Windowsie przydała by się funkcja ustawiania okna na ćwiartkę/połówkę ekranu, zamiast od razu na cały, bo inaczej trzeba okna ręcznie skalować.

Monitor tych rozmiarów lepiej mocować na uchwycie ściennym nad biurkiem, fabryczne podstawy są spore (zabierają miejsce na biurku) i mają ograniczoną możliwość regulacji.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: monitor do cad'a i domu

#3

Post napisał: dance1 » 01 sty 2019, 17:06

ja się przesiadłem z 40" Philipsa (modelu nie pamiętam) na Philips BDM3490UC, lepiej mi się pracuje na mniejszym modelu ale coś więcej po dłuższym czasie użytkowania można dopiero napisać.
I don't like principles, I prefer prejudices


bdgr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 111
Rejestracja: 16 paź 2017, 15:21
Lokalizacja: Poznań

Re: monitor do cad'a i domu

#4

Post napisał: bdgr » 01 sty 2019, 17:22

eeemil pisze:
01 sty 2019, 15:18
w Windowsie przydała by się funkcja ustawiania okna na ćwiartkę/połówkę ekranu, zamiast od razu na cały, bo inaczej trzeba okna ręcznie skalować.
Wybierz okienko do przeskalowania, przytrzymaj na klawiaturze Start (klawisz z logiem Windows) i wduś strzałkę w prawo/lewo


Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: monitor do cad'a i domu

#5

Post napisał: piromarek » 01 sty 2019, 19:40

No fajny te 43 cale ale wydaje mi się lekko za duży.
Chyba miałbym kłopot z objęciem wzrokiem projektu z bliskości biurka.
Nie wiem nie miałem okazji pracować.
Tak patrzę na mój 42 cale tv dla porównania. Zresztą raczej nie zmieszczę pod szafką na biurku a szafka nie do przewieszenia.

Dodane 3 minuty 35 sekundy:
Kurcze, ale tak jeszcze myślę, że dwa w pracy to jak najbardziej ok. Ale jakby to też do domowego użytku, to chyba lepiej jeden jednak.
Bo oprócz prac i cada, nada się jeszcze do innych rzeczy . A takie dwa w domu raczej nie do odzyskania powierzchnia. No chyba że żona ogląda co innego i ja co innego. Albo jakby znajomym coś pokazać równocześnie z obsługa z biurka.
Yyyy ... nie wiem :-)


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: monitor do cad'a i domu

#6

Post napisał: dance1 » 02 sty 2019, 00:23

piromarek pisze:
01 sty 2019, 19:40
Chyba miałbym kłopot z objęciem wzrokiem projektu z bliskości biurka.
Właśnie z tego powodu przesiadłem się na 34 cale, 40" mnie męczył przy dłuższym użytkowaniu. Musiałbyś u kogoś przysiąść i sprawdzić jak Tobie to "leży".
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: monitor do cad'a i domu

#7

Post napisał: piromarek » 29 cze 2019, 08:03

Cześć.

Małe podsumowanie :-)
Grafika w końcu kosztowała 1700 a nie 700 :-)
Monitor Philips 34 cale 3440x1440 zagięty. Też nie mało :-)

Ale wiecie jak to się lawinowo dzieje.
Z narzędziami mam podobnie. Najpierw spawarka za 1500 a potem kredyt hipoteczny :-)

Po czasie stwierdzić mogę:
1. Grafika GTX1070 - można było poczekać wchodzą RTXy i ceny spadły a i można by jakiegoś RTX może - no ale sprzęt padł całkiem i byłem bez kompa - karta daje radę w cad działa ale I5 w tym zestawie przycina mi Fusion360 ale tylko w obliczeniach.
W pracy działam na I7 oraz na grafie quadro - jest różnica ale miało być uniwersalnie - żeby pograć się dało .

2. Monitor - mała poświata przy oglądaniu z kąta jest w kilku miejscach przy ramce - na wprost nie widać i nie przeszkadza - mogłem oddać i dalej szukać ale nie mam zdrowia - tak mi pasuje.

Natomiast samo zagięcie, myślałem że mniej mi będzie przeszkadzać a bardziej pomagać. Moim zdaniem i w moim odczuciu, może do multimediów jest ok. ale przy CAD mi osobiście przeszkadza. Ktoś tam mówił że można się przyzwyczaić. Owszem można, ale ja ciągle zauważam, że linie proste nie są proste i trochę to irytuje momentami.
Akurat w tym monitorze jest genialne mocowanie do stopki. Można pochylać monitor w dużym zakresie oraz przesuwać równolegle do góry nawet dosyć wysoko. Tak że jak się poprawiam w krześle albo osuwam z brodą przy blacie, da się całkiem szybko poprawić położenie .

Mały mankament to świecenie znaczka philips w "stendbaju". Sie nie da wyłączyć.

pozdrawiam


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: monitor do cad'a i domu

#8

Post napisał: dance1 » 29 cze 2019, 10:24

czytając początek że zakupiłeś wygięty monitor bardzo się zdziwiłem, słabo nadaje się do aplikacji cad, ale to już zauważyłeś. :wink:
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: monitor do cad'a i domu

#9

Post napisał: RomanJ4 » 29 cze 2019, 11:18

Ktoś tam mówił że można się przyzwyczaić. Owszem można, ale ja ciągle zauważam, że linie proste nie są proste i trochę to irytuje momentami.
Z tego powodu wywaliłem okulary progresywne, i używam w warsztacie dwóch par- do czytania osobne, a dla dali osobne, po prostu się nie da ich używać do obróbki bo sferyczność dolnego obszaru(do czytania z bliska) bardzo przeszkadza zwłaszcza w ustawianiu detali na maszynach. Chociaż w przypadku komputerów prosta na ekranie na pewno jest prosta, tylko my ją widzimy "krzywo"... Obrazek
pozdrawiam,
Roman


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: monitor do cad'a i domu

#10

Post napisał: jasiu... » 29 cze 2019, 13:47

RomanJ4 pisze:
29 cze 2019, 11:18

Z tego powodu wywaliłem okulary progresywne, i używam w warsztacie dwóch par-
Mam progresywne i z własnego doświadczenia ci powiem, że przyzwyczajasz się do nich tak naprawdę dopiero gdzieś po pół roku. Jeszcze jedna ważna rzecz. Okulary progresywne muszą kosztować. Moje kosztowały naprawdę sporo, ale jestem zadowolony. Nie wróciłbym do dwóch par.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”