Problem z CNC 3040T-DJ

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
kazuya997
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 27
Rejestracja: 18 sty 2008, 12:50
Lokalizacja: Rzeszow

"ekrany"

#11

Post napisał: kazuya997 » 26 kwie 2014, 12:07

Dzięki ezbig za podpowiedź, ale u mnie nie ma miedzianej płytki w sterowniku. To jest chińszczyzna, więc jedyna płytka jaka jest to stalowa cynkowana pod transformatorem. Zdjąłem więc folię aluminiową z kabla LPT i podłączyłem te ekrany do wspomnianej płytki. Nic to jednak nie dało. Z drugiej strony jaki sens miałby ekranowane kable jeśli kończyły by się na tych wtyczkach i nie byłyby podpięte do masy? Nie znam się na tym, ale myślę że ekrany wystarczyłyby do końca kabla skoro kable są ekranowane.
Mimo wszystko taki sposób nie zadziałał co widoczne jest po 5 minutach pracy.
Załączam zdjęcie jak podłączyłem te "ekrany". Jak nadal coś jest nie tak to daj znać ezbig.
Załączniki
IMAG0287.jpg




ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#12

Post napisał: ezbig » 26 kwie 2014, 12:46

kazuya997 pisze:Dzięki ezbig za podpowiedź, ale u mnie nie ma miedzianej płytki w sterowniku
:) miałem na myśli największy obszar miedzi na płytce ze sterownikami. Na jednym ze zdjęć masz płytkę drukowaną odwróconą od strony ścieżek. Ta największa powierzchnia to masa. Musisz zlokalizować gdzieś jakiś pad do niej podłączony i przylutuj przewód. Tylko sprawdź to 3 razy, bo błąd może drogo kosztować.
Obrazek

Z tego co widzę, to podłączyłeś się do jakiejś płytki pod transformatorem. To nie to miejsce.

[ Dodano: 2014-04-26, 12:51 ]
Sprawdzałeś może czy błędy powstają jak jest wyłączone wrzeciono? Masz tam silnik BLDC, czy indukcyjne zasilane falownikiem (zwane "mokrym chińczykiem")?


Autor tematu
kazuya997
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 27
Rejestracja: 18 sty 2008, 12:50
Lokalizacja: Rzeszow

hmmmm

#13

Post napisał: kazuya997 » 27 kwie 2014, 21:13

Heh, dzięki ezgib za wielką pomoc, ale spróbuję jeszcze czegoś innego zanim przekombinuję. Będę pamiętał o tej wskazówce, chociaż sprawdzę to jak już nie będzie innych pomysłów. W tej chwili wymienię jednak wspomniane wcześniej układy i zobaczę co się będzie działo. Mówił mi o tym już wcześniej dobry kolega, który zna się na rzeczy. Prywatnie mogę Ci napisać czym się zajmuje, ale możesz mi wierzyć że jest w tym dobry. Mimo wszystko chciałem wypróbować inne rozwiązania przed wymianą sprzętu. Łatwo jednak nigdy nie może być. Poza tym liczyłem na to, że ktoś miał podobne doświadczenia (może identyczną sprawę) i ma pewną, sprawdzoną metodę na taką dolegliwość.
Zapytam jeszcze na innym forum i jak ktoś podsunie podobne rozwiązanie jak Ty ezbig to być może je zastosuję, kiedy tylko nie pomoże wymiana elektroniki.
Póki co to wielkie dzięki i może jeszcze tu jeszcze wrócę z tym tematem, chociaż mam nadzieję że nie będę musiał :)


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#14

Post napisał: ezbig » 28 kwie 2014, 12:28

kazuya997 pisze:Będę pamiętał o tej wskazówce, chociaż sprawdzę to jak już nie będzie innych pomysłów.
Wiesz, ta wskazówka jest kluczowa, cały sens ekranowania polega na podłączeniu ekranu do masy. Uziemienie to nie masa. Napracowałeś się z tą folią i rezygnujesz w takim momencie, kiedy wystarczy podłączyć jeden przewód.

Walka z zakłóceniami polega na pracy metodycznej. Sprawdza się po kolei wszystkie możliwości. Zaczynamy od najprostszych: rozdzielenie i rozsunięcie wszystkich kabli - sprawdzamy, potem robimy ekran podłączony do masy sterownika - sprawdzamy czy pomogło. Jest ok - łączymy kable w wiązkę i sprawdzamy - sukces - kupujemy ekranowane kable. To jest najprostsza ewidentna przyczyna zakłóceń. Sterownik jest zintegrowany na jednej płytce i jeśli jest dobry to nie powinien stwarzać problemu. Nie jesteś elektronikiem, więc więcej nic doradzić nie mogę, bo nie masz przyrządów i wiedzy by rady zastosować.


leming
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 01 lis 2005, 14:58
Lokalizacja: Andrychów

#15

Post napisał: leming » 01 maja 2014, 19:59

Witam
trafiłem na post przypadkowo ale morze pomogę
przede wszystkim wyczyścił bym płytkę rozcieńczalnikiem widać na niej ślady po topniku,
po drugie prawdopodobnie impulsy z os XY przenikają do osi Z jeżeli jest możliwości to pozamieniał bym osie tj. zamienił os Z z X np i sprawdził opadanie tyle
pozdrawiam


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#16

Post napisał: ezbig » 02 maja 2014, 18:32

leming pisze:przede wszystkim wyczyścił bym płytkę rozcieńczalnikiem widać na niej ślady po topniku,
To faktycznie może pomóc :lol: :lol: :lol:

Zamiana osi, cóż może nie głupie, ale to tylko utwierdzi nas w przekonaniu co do wcześniejszych podejrzeń. Problemu raczej nie rozwiąże.


Autor tematu
kazuya997
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 27
Rejestracja: 18 sty 2008, 12:50
Lokalizacja: Rzeszow

:)

#17

Post napisał: kazuya997 » 03 maja 2014, 12:35

Póki co problem pozostaje nierozwiązany, ale jeśli chodzi o te ślady, to kolega poprawił mi wszystkie luty na płytce. Było to już po wystąpieniu usterki i przed wykonaniem zdjęcia, stąd być może widoczne poprawki. Poza tym ostatnio kolega zamienił mi jakieś tranzystorki z jednej osi na drugą i teraz to już jest większa lipa. Podejrzewa że nie dolutował tego jak trzeba.
W tej chwili jestem więc na etapie wymiany komponentów i w następnym tygodniu zastąpię płytę główną zintegrowaną nową płytą z innymi sterownikami silników krokowych. Będzie to spory koszt ale na pewno pomoże na długi czas, trudno.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#18

Post napisał: ezbig » 06 maja 2014, 00:54

W tych chińczykach często dają zasilacz impulsowy, ale u ciebie widzę zwykły transformator. W sumie nie wiem dlaczego od razu na to nie zwróciłem uwagi. Może ten zasilacz ci nie wyrabia? Widzę tam tylko jeden mały elektrolit przy prostowniku. Zasilacz pewnie zaprojektowany na styk i jak się dławi to mogą być problemy. Jak wszystkie silniki pracują jednocześnie może mu siadać napięcie. Może to przenosić się na spadki napięcia w części cyfrowej. Transoptory wejściowe przy zbyt niskim napięciu zasilania pracują na granicy zadziałania i może tym w Z-etce prądu nie styka (rozrzut technologiczny). Ekrany kabli choć przydatne, nie wiele poradzą w takim przypadku.

Doraźnie można dodać większą pojemność kondensatora filtrującego w zasilaczu dla silników (powinno pomóc skoro wcześniej maszyna pracowała dobrze). Można zasilić część cyfrową (5V) z niezależnego zasilacza (wtedy pozbywamy się w 100% zakłóceń wynikających z przeciążenia części zasilającej silniki). Najlepiej połączyć obie metody.

Trzebaby sprawdzić jaki zapas mocy ma ten zasilacz (czy w ogóle ma), bo może okazać się, że wypada w najbliższej przyszłości wymienić też transformator na mocniejszy.

Uwaga! Niezależne zasilanie 5V musi być podłączone razem pod ten sam włącznik zasilania co reszta sterowania. Włączenie 5V dopiero po załączeniu napięcia dla silników może uszkodzić sterownik.


TomaszWyc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 28 cze 2019, 17:51

Re: Problem z CNC 3040T-DJ

#19

Post napisał: TomaszWyc » 28 cze 2019, 18:06

Witam Szanowne Grono
Odkopię wątek z zaświatów z krótkim pytaniem dot. tego chińczyka.
Kupiłem go w sklepie w PL. Po pierwszej próbie wycinania mam taki efekt jakby oś x "nie wyrabiała się".

Tak to wygląda w Mach3
Obrazek

A taki efekt testowego wycinania, kwadrat nie jest kwadratem, koło nie jest kołem ...
(Te poszarpania, to folia pod spodem.)
Elementy mają wielkość 1-2cm
Obrazek

Podpowiecie czy coś z tym fantem można zrobić czy maszynkę pakować i odsyłać do sklepu na gwarancji?
Z góry dziękuję za każdą chęć pomocy!


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Problem z CNC 3040T-DJ

#20

Post napisał: ezbig » 28 cze 2019, 18:55

Przyczyn może być wiele. Od problemów z maszyną po brak doświadczenia u operatora. Może być też jedno i drugie. Jakbyś nagrał filmik z tego frezowania, wrzucił tu g-kod, napisał co to za materiał, jakie były ustawione obroty wrzeciona i jakim frezem to potraktowałeś, to możnaby coś analizować. Tak to mogę strzelać, że np. przesadziłeś z parametrami obróbki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”