Projekt CNC - ocena, porady przed wykonaniem

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
comasz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 01 mar 2019, 20:45

Projekt CNC - ocena, porady przed wykonaniem

#1

Post napisał: comasz » 01 mar 2019, 21:58

Witam serdecznie!

Od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie wykonanie frezarki CNC z gratów które mam pod ręką. Przegrzebałem forum, popatrzyłem jakie maszynki już powstały spod rąk forumowiczów i zechciałem zrobić sobie własną. Narysowałem wstępnie frezarkę o polu ~300x300x50. Uprzejmie proszę o opinie, podpowiedzi, konstruktywną krytykę ponieważ w CNC nie mam zbyt mocnego doświadczenia a nie chciałbym nieświadomie zrobić gniota albo nie wycisnąć maksymalnie możliwości komponentów.

Założenia:
-pole robocze ~300x300
-obróbka aluminium, frezowanie PCB
-silniki nema 23 1,68Nm
-sterowanie na początek GRBL

Komponenty które przy okazji posiadam i chce wykorzystać (wymieniam je w celu odpowiedzenia na ewentualne pytania stylu a po co on użył szyn 300mm jak mógł dołożyć 60 zł i mieć 0,5m):

-4 wózki hiwin HGH15CA
-4 prowadnice HGR15 300mm
-3x silniki nema 23
-2x driver silników na scalaku tb6600
-profile konstrukcyjne aluminiowe 20x20
-blacha alu pa11 8mm

W planach elementy które kupię kiedy skończę projekt i zacznie powstawać konstrukcja:
-wrzeciono GDZ 2,2kw mokre + falownik od żółtych znajomych zza oceanu (dość duże wrzeciono jak na tak małe pole robocze ale to zakup z myślą o przyszłości)
-reszta wózków hiwin
-śruby kulowe SFU1204 + bloki BF10 BK10 też od żółtków

Mała frezarka na początek, cel to zaznajomienie się z obróbką cnc hobbystyczne frezowanie i grawerowanie. Głównie używam drukarki 3D własnej konstrukcji ale krew człowieka zalewa czasami jeżeli chodzi o czas oczekiwania :P

A więc konstrukcja bramowa, oś X,Y prowadnice 300mm, wszystkie blachy 8mm. Ramiona bramy mogę zrobić z czegoś grubszego w razie potrzeby.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie robiłem otworów na śruby, mocowań silników, mocowań krańcówek ze względu na to że jest to początkowy szkic.
Dziękuję za jakiekolwiek zainteresowanie tematem!

Pozdrawiam




ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

Re: Projekt CNC - ocena, porady przed wykonaniem

#2

Post napisał: ajt » 01 mar 2019, 23:27

comasz pisze:
01 mar 2019, 21:58
Założenia:
-pole robocze ~300x300
...
Komponenty które przy okazji posiadam i chce wykorzystać

-4 prowadnice HGR15 300mm
Coś mi tu nie pasuje, chyba że pod znaczkiem ~ kryje się wyjątkowo duże przybliżenie :)

Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 530
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Projekt CNC - ocena, porady przed wykonaniem

#3

Post napisał: JacekBelof » 01 mar 2019, 23:43

Przejazd w osi poprzecznej (Y) raczej około 200mm (trzeba odjąć szerokość wrzeciona)... oś Z spore momenty gnące na wózkach.... oś wzdłużna (X) - ta skośna konstrukcja będzie generować spore momenty skręcające i gnące.
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:


Autor tematu
comasz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 01 mar 2019, 20:45

Re: Projekt CNC - ocena, porady przed wykonaniem

#4

Post napisał: comasz » 02 mar 2019, 01:42

Rzeczywiście, z zaokrągleniem poleciałem :) fizycznie frez może przebyć 235mm
Panie Jacku dziękuję za zwrócenie uwagi. Kolega również wspominał, że skośna brama może generować spore momenty gnące. Zmienię to.
Jeżeli chodzi o oś Z w celu zmniejszenia momentów gnących dobrym pomysłem byłoby przesunięcie wózków względem siebie (jeden wyżej, drugi niżej)? Niezbyt widzę dołożenie kolejnych dwóch wózków. Druga opcja to robienie osi Z na wałkach podpartych i 4 łożyskach liniowych.
Może jeszcze jakaś sugestia?


JanuszT
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 50
Rejestracja: 26 lut 2017, 13:56
Lokalizacja: Sopot

Re: Projekt CNC - ocena, porady przed wykonaniem

#5

Post napisał: JanuszT » 02 mar 2019, 17:49

Witam
Ze zmienianiem skośne bramy, to się może tak nie spiesz ☺. Nie ma rzutu z boku i środków ciężkości elementów. Jeżeli możesz to je wyznacz. Odpowiednio skośne brama może zerować moment statyczny.
Pozdrawiam
Janusz


msawiko
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 02 gru 2012, 01:24
Lokalizacja: Łomianki

Re: Projekt CNC - ocena, porady przed wykonaniem

#6

Post napisał: msawiko » 17 cze 2019, 18:37

Temat trafiłem wyszukująć frazę BK10. Jak wiadomo są to bloki np. pod śruby 1204. Sam mam takie śruby we frezarce ale śruby łożyskowane były w ramie i z bloków nie korzystałem. Teraz przyszedł czas na wzmocnienie konstrukcji i poprawki. Nie wiem czy autor tematu zauważył (bo nie narysował sobie wszystkiego) ale bloki BK/BF10 są wg mnie źle zaprojektowane. Zamodelowałem sobie komplet BK10 + 1204 + handlowa obudowa nakrętki i blok wystaje ponad powierzchnię mocowania obudowy nakrętki o 2 mm. Dla porównania zestawienie z kompletem dla 1605
BK10_1204.png
Dla 1605 różnica też jest 2 mm ale w dobrą stronę :)

Dziś przyszedł komplet śruba, naketka, obudowa nakrętki i bloki i faktycznie tak jest. Można byłoby zrobić wyższą obudowe nakretki 1204 ale porównująć rozwiązania to tu chyba wypadałoby obniżyć oś śruby i zmniejszyć wysokość bloku BK10. Pod nakrętką 1204 jest więcej luzu niż pod 1605.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”