Toczenie poligonowe

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
BrokeR
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 12 mar 2019, 20:49

Toczenie poligonowe

#1

Post napisał: BrokeR » 09 cze 2019, 11:52

Witam. Ostatnio zafascynowało mnie toczenie poligonalnie. Wiec zabrałem się do zabawy. Wiem że do tego są specjalne głowice poligonalnie ale ja wykorzystałem freza. Jednak nie wiem czemu gdy toczę w osi Z wychodzą romby, natomiast gdy jadę po stożku wychodzi prosta ścianka taka o jaką mi chldzi. Domyślam się chodzi o budowę freza. I tu mam pytanie. Są takie frezy które się do tego nadawaja? Robił coś kiedyś takie coś? Załączam filmik. Pozdrawiam.

https://youtu.be/6LLuchiN7Co




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4154
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Toczenie poligonowe

#2

Post napisał: Steryd » 09 cze 2019, 21:35

Napisz o co się Tobie rozchodzi, ale tak po polsku...
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
BrokeR
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 12 mar 2019, 20:49

Re: Toczenie poligonowe

#3

Post napisał: BrokeR » 09 cze 2019, 23:30

Ciężko jest to wytłumaczyć ale na zdjęciu będzie widać o co mi chodzi
IMG_20190609_232823.jpg
W osi z jest takie rombowate to przefrezowanie, natomiast jadąc po stożku wyszło okej. Było robione frezem palcowym napędzanym w osi Z z równoczesnym załączeniem obrotów wrzeciona (toczenie poligonowe). Pytanie jest czy ktoś się tym bawił i doszedł do tego czy da się zrobić to poprawnie frezem jeśli tak to jakim.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4154
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Toczenie poligonowe

#4

Post napisał: Steryd » 09 cze 2019, 23:45

toczyć frezem raczej ciężko.Rozumiem, żę chodzi Ci o te pochylone krawędzie...
One dalej są pochylone na stożku, tylko trudniej to zobaczyć (dwie krawędzie mają różny kąt w stosunku do osi.

Przyczyn może być kilka...Frez może się uginać, (nie napisałeś jaki jest duży ani z jakimi parametrami obrabiasz) a'propos parametrów - może też być kwestia nie nadążania napędu osi X za obrotami wrzeciona (wierz mi to duuuży problem).
Nie napisałeś co to za tokarka i co za sterowanie (chociaż z nazwy poligonowe coś tam przypuszczam) więc mogę tylko bazować na swoich doświadczeniach.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
BrokeR
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 12 mar 2019, 20:49

Re: Toczenie poligonowe

#5

Post napisał: BrokeR » 10 cze 2019, 15:28

Nic konkretnego nie chciałem frezować po prostu testowałem nowe opcje. Freza używałem vhm fi12. Raczej nie jest to kwestia uginania freza bo gdyby się uginał to powierzchnia była by pofalowana a nie jest. Widocznie nie da się tego zrobić frezem, nie bez powodu nikt tego nie robi. Ale zawsze to jakieś fajne nowe doświadczenie. Tokarka to dosan 220lm. A obroty też raczej nadążają bo kazda krawędź jest równa więc ta cała synchronizacja działa dobrze. Próbowałem 6katy, 12 katy i za każdym razem tak samo wychodzi. Z parametrami też się bawiłem raz na mniejszych obrotach na większych nic to nie zmienia. Zostaje frezowanie za pomocą XC.


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 757
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Toczenie poligonowe

#6

Post napisał: pavyan » 10 cze 2019, 16:23

Ja nie w temacie (a może właśnie bardzo w TEMACIE :D ) - bo on powinien brzmieć "toczenie poligonalne" a nie poligonowe. To drugie jest... mylące, bo brzmi bardzo wojskowo :mrgreen:
Również - "głowice poligonalne", a nie "głowice poligonalnie" no, chyba, że: "głowice toczące poligonalnie".
Nie traktuj, proszę, tego posta jako czepiania się - to wyłącznie życzliwy żart :wink:
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
BrokeR
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 12 mar 2019, 20:49

Re: Toczenie poligonowe

#7

Post napisał: BrokeR » 10 cze 2019, 17:48

Nie ma sprawy😅. Grunt że wiadomo o co chodzi 😆

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”