wiertarka stołowa do 1400zł

porównanie 2 modeli - czy warto?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
geralt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 08 lut 2016, 13:27
Lokalizacja: Łódź

wiertarka stołowa do 1400zł

#1

Post napisał: geralt » 31 maja 2019, 11:33

Witam,
Na wstępie: odrobiłem pracę domową, czytałem wpisy na kilku forach łącznie z forum cnc i wiem że ogólnie za chwilę usłyszę: kup WS13/WS15 lub - jeśli koniecznie chcesz nową wiertarko-frezarkę ZX7016 - i tak - Ci co tak radzą pewnie mają rację z tym że:

założenia:
0. Napięcie 230V
1 Sprzęt chcę nowy na pełną FV (zakup na firmę) i nie chcę wydać więcej jak 1500
2 Nigdy w życiu nie musiałem nic frezować więc ta funkcjonalność jest mi zbędna.
3 Sprzęt będzie stał w garażu i rocznie średnio będzie wiercił 50~80 otworów głównie w profilach zamkniętych 2~3mm grubości ścianki, czasem coś w blasze ryflowanej ale to ~1x w roku - w przyszłości pomoc przy budowie/wykończeniu domu - wiertła przeważnie 8~13mm, czasem coś w drewnie. (prace przy domu, ogrodzie, aucie, łodzi, motocyklach)
4 mam dobrej jakości wiertarki ręczne ale w uchwycie stołowym średnio mi pasują - chcę kupić stołową
5 Puki co żadna z moich prac nie wymaga super precyzji - +/- 0,5mm mieści się w granicach błędu

Zdaję sobie sprawę że zakup chinola za 300~600zł przeważnie mija się z celem, w skrócie: na alledrogo znalazłem 2 wiertarki łudząco podobne do ZX7016 o oznaczeniu Z7016 / WMT16B-VS™ - dla mnie wyglądają jako swoje klony z tą różnicą że nico się różnią wyposażeniem (w 1 imadło i laser w drugim brak imadła i oświetlenie LED, inne główki/uchwyty wiertarskie), obie mają stożek MK2...

cormak:
allegro / oferta/wiertarka-stolowa-slupowa-laser-16mm-mk2-imadlo-7955361572
https://www.cormak.pl/pl/wiertarki-stol ... 16-mm.html

4technologies:
allegro /oferta/wiertarka-do-stolarni-16mm-mk2-led-pozycjoner-7942731904
https://technologies4all.pl/pl/home/817 ... -230v.html

W necie nie znalazłem o nich opinii...
to czego się boję:
system płynnej regulacji obrotów marketingowo wygląda super ale jak to się sprawdza w praktyce (przeważnie we wszystkich jest napęd na koła pasowe o różnej średnicy tu nieco inaczej) - zetknęliście się z takim sposobem przekazania napędu? jak z dozowaniem mocy i trwałością?
jak bicie i czy moc będzie wystarczająca?
i najważniejsze: czy warto w nie zainwestować i którą z tych 2 warto wybrać? - jeśli jakościowo nie ma różnicy to z imadłem jest o 100zł tańsza a choć imadło amatorskie lepszy rydz niż nic?
(a może coś innego w cenie nie przekraczającej budżetu)



Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: wiertarka stołowa do 1400zł

#2

Post napisał: ASOR » 31 maja 2019, 12:24

Daruj sobie płynną regulację obrotów - na niskich obrotach moment obrotowy spada, czyli zupełnie odwrotnie niż potrzeba. Przekładnia pasowa doje wysoki moment przy niskich obrotach. A poza tym to generalnie loteria. Wiadomo, że sztywność będzie marna, ale luzy wrzeciona i pinoli to kwestia szczęścia a nie wyboru importera.


Autor tematu
geralt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 08 lut 2016, 13:27
Lokalizacja: Łódź

Re: wiertarka stołowa do 1400zł

#3

Post napisał: geralt » 31 maja 2019, 13:25

ASOR
tego spadku momentu się bałem/boję i w zasadzie potwierdziłeś obawy - czy jest coś w miarę rozsądnego w tych pieniądzach?


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: wiertarka stołowa do 1400zł

#4

Post napisał: Duszczyk_K » 31 maja 2019, 13:50

Asor zdaje się, że ta wiertarka ma płynną regulacje obrotów ale realizowaną przez przekładnie bezstopniową a nie falownikiem więc nie jestem pewien czy ta utrata momentu by nastąpiła.
Geralt - mam wrażenie że Twoje parametry spełni każda wiertarka z casto czy innego marketu... oczywiście im droższa i sztywniejsza tym lepsza ale dla takiego "przemiału" nie jestem pewien czy warto inwestować.

Awatar użytkownika

maszynista1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 386
Rejestracja: 20 sie 2018, 20:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: wiertarka stołowa do 1400zł

#5

Post napisał: maszynista1 » 31 maja 2019, 14:01

Najlepiej iść do jakiegoś marketu budowlanego i wybrać egzemplarz z najmniejszym luzem na pinoli, dobrze by było żeby koła pasowe nie były z tworzywa sztucznego. Ja na twoim miejscu celował bym w takie coś 8106996451

Obrazek


Autor tematu
geralt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 08 lut 2016, 13:27
Lokalizacja: Łódź

Re: wiertarka stołowa do 1400zł

#6

Post napisał: geralt » 31 maja 2019, 14:27

dzięki Panowie - dziś i tak będę w Castoramie więc być może zrobię jak mówicie a na pewno obejrzę co mają


Autor tematu
geralt
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 08 lut 2016, 13:27
Lokalizacja: Łódź

Re: wiertarka stołowa do 1400zł

#7

Post napisał: geralt » 31 maja 2019, 21:56

tja... pojechałem obejrzeć wiertarki stołowe a wyszedłem z uniwersalną pilarka przesuwną:


https://www.castorama.pl/ukosnica-z-pos ... 95296.html

tak na serio to był główny powód odwiedzenia sklepu (wcześniej czytałem recenzje i oglądałem filmy a Castorama w tej chwili ma lepszą cenę niż allegro) i przy okazji oglądałem wiertarki stołowe w tym:
https://www.castorama.pl/erbauer-wierta ... 93465.html
ale niestety egzemplarz pokazowy w Łodzi przy al.Włókniarzy miał spore luzy... więc jak coś szukam dalej

Awatar użytkownika

maszynista1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 386
Rejestracja: 20 sie 2018, 20:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: wiertarka stołowa do 1400zł

#8

Post napisał: maszynista1 » 31 maja 2019, 22:16

Ta wiertarka z Castoramy była by w sam raz, trzeba było posprawdzać inne egzemplarze znajdujące się w kartonach, nieraz dopiero trzecia, czwarta sztuka jest bez luzów. Niestety tak to jest z tym chińskim syfem...

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: wiertarka stołowa do 1400zł

#9

Post napisał: Petroholic » 01 cze 2019, 12:17

geralt pisze:wiem że ogólnie za chwilę usłyszę: kup WS13/WS15
Jak wyżej ale:

- jeśli potrzebujesz faktury to nie ma problemu, żeby to przepuścić przez kogoś
- jeśli masz miejsce i nie boisz się wagi to WSD16 (135kg)
- zasilanie 1~ to nie problem bo falownik pod 0.75kW to groszowe sprawy

Używana WSD16 plus remoncik i przeróbki pod twoje wymagania bardziej stawiałbym okolice 2k ale jakość nieporównywalna z tym co wklejasz :) Mam u siebie kilka wiertarek stołowych (w tym Proma, Maktek, coś marketowego) oraz WS15 i WSD16... Żadna z tych chińskich nie jest godna nawet stać przy WSach :D Te chinole owszem dziurę wywiercą (dziurę nie otwór), ale jeśli kiedykolwiek będziesz potrzebował użyć precyzyjnego rozwiertaka to docenisz WSy :)


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: wiertarka stołowa do 1400zł

#10

Post napisał: pukury » 01 cze 2019, 12:25

Hej.
Pewnie że lepsza WS.xxx niż te z marketu.
Ale - chińskiego syfu proszę nie obrażać ! - mam i dziurawię to i owo :evil:
Nawet wiertłem fi 1mm da radę .
Kumpel kupił o narzekał okropnie - aż się dowiedział ( ode mnie ) że warto punktować przed wierceniem.
pzd.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”