Program 3D do CNC


Autor tematu
maro1978
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 26 mar 2019, 15:48

Program 3D do CNC

#1

Post napisał: maro1978 » 11 maja 2019, 17:16

Witam.
Szukam pomocy w wybraniu programu 3D do projektowania. Jestem nowicjuszem w temacie CNC ale planuję naukę i budowę swej pierwszej maszynki. Będzie to frezarka do obróbki drewna, balsy, Poliwęglanu, Plexi i żeby dało radę też pracować w aluminium.
Chciałbym od początku zacząć od wybrania programu 3D i nauki projektowania, programu który będzie odpowiedni do użycia na CNC.
Proszę o podpowiedzi.

Pozdrawiam




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4136
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Program 3D do CNC

#2

Post napisał: Steryd » 11 maja 2019, 17:43

Jak dla mnie jeden grzyb, a w ogóle to znowu szukajke zepsuli...
Można?
Morzna!!!


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Program 3D do CNC

#3

Post napisał: piromarek » 11 maja 2019, 18:01

O ile nic się nie zmieni z licencjami, na początek proponuję Fusion 360.
Posiada moduły do modelowania CAD i moduł CAM.
Naucz się Fusion, zobaczysz jak i co.
Dalej to na przykład Mach i sterowanie maszyny.


Autor tematu
maro1978
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 26 mar 2019, 15:48

Re: Program 3D do CNC

#4

Post napisał: maro1978 » 11 maja 2019, 19:13

Czy Fusion 360 jest po polsku? A coś z darmowych programów?

Dodane 51 minuty 7 sekundy:
Widzę, że jest do pobrania wersja do testów. A co z polskim interfejsem?
Proszę o podpowiedż nazw programów do 3d na cnc po polsku oczywiście z wersjami próbnymi. Łatwiej było by mi się zapoznać i wybrać odpowiedni dla siebie.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Program 3D do CNC

#5

Post napisał: WZÓR » 11 maja 2019, 19:40

maro1978 pisze:
11 maja 2019, 19:13
Czy Fusion 360 jest po polsku? A coś z darmowych programów?

Dodane 51 minuty 7 sekundy:
Widzę, że jest do pobrania wersja do testów. A co z polskim interfejsem?
Proszę o podpowiedż nazw programów do 3d na cnc po polsku oczywiście z wersjami próbnymi. Łatwiej było by mi się zapoznać i wybrać odpowiedni dla siebie.
Witam

Regulamin forum czytał ?
...... z naciskiem na pkt. 11
.....
11. zanim użytkownik stworzy kolejny temat, powinien przeszukać forum czy podobny lub tożsamy temat nie był już poruszany; w tym celu należy użyć funkcji Szukaj dostępnej w nagłówku forum,
....
Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Program 3D do CNC

#6

Post napisał: piromarek » 11 maja 2019, 23:25

Może człowiek kompletnie zielony i błądzi na razie.
Jak dla mnie to temat raczej do skasowania jak już mniej więcej pojmie czego szukać.

Fusion ma również darmową licencję hobbyst startup - poszukaj było na forum.

Co do interfejsu.
Nie ma wszystkiego, co się chce.
F360 ma na tyle nierozbudowany interfejs, że te kilkanaście słów po angielsku zapamiętasz.
A i tak trzeba się nauczyć co robią, bo jedna rzecz co znaczą po polsku, a inna jakie czynności wykonują i jakie mają ustawienia gałkologii

Kolego, potrzebujesz, oprócz frezarki:
- program do modelowania obiektów 3d typu CAD,
- program do obliczania ścieżek obróbki, drogi narzędzia i wypluwania wektorów ruchu G-Cod na twoją maszynę/sterownik - typ CAM,
- program/urządzenie/sterownik do wysterowania frezarki, taki który poruszy bezpośrednio narzędziem na podstawie opracowanych G-codów - tutaj może być na przykłąd : MACH, LinuxCNC, Piko i komputer/sterowanie wykonawcze lub dedykowane odrębne sterowniki potrzebujące wczytania samych GCodów wystawiajace na zewnątrz na przykład impulsy Krok/kierunek na kilku kanałach (np. XYZA)

Musisz szukać po forum bo to jest kilkanaście co najmniej zagadnień których nie sposób opisać w jednym poście.

pozdrawiam


Autor tematu
maro1978
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 26 mar 2019, 15:48

Re: Program 3D do CNC

#7

Post napisał: maro1978 » 12 maja 2019, 00:59

No dzięki za pomoc.
Próbuję na razie na fusion 360, czytam, oglądam. Zacznę od nauki modelowania. Ale program fusion 360 pracuje chyba w środowisku CAM?
Póżniej Mach 3? A i faktycznie błądzę na razie. Informacji pełno, nie znalazłem jak dotąd jak konkretnie i od czego zacząć i czym dalej się zagłębiam to tym większa pustka. Ale będzie lepiej. A z płatnych ale nie drogich programów z polskim interfejsem coś się znajdzie?
Chodzi mi o program 3D do precyzyjnego modelowania. Mam na myśli woblery wędkarskie z uwagi na moje zamiłowanie.


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Program 3D do CNC

#8

Post napisał: piromarek » 12 maja 2019, 10:15

Witam.

Fusion360 posiada w swoim pakiecie kilka modułów/środowisk ( nie wiem co masz na myśli pod określeniem środowisko):
1. Modelujące (3 rodzaje) - do tworzenia obiektów i ich złożeń - CAD - tutaj tworzymy swój obiekt , model lub złożenie.
2. Generujące automatycznie projekty modeli ( 1 rodzaj ) - tylko płatna wersja ( CAD ? ) - dużo by mówić
3. Renderujące - do scen z efektem oświetlenia i kinematyki złożeń
4. Animacyjne - proste filmiki - prezentacje modeli
5. Symulacyjne - liczenie obciążeń i prezentacja ich efektów
6. CAM - liczenie trajektorii/ścieżek narzędzi do obróbki
7. Rysunek techniczny - rzucanie na papier do PDF lub DVG CSV

Programów do modelowania 3D jest pierdylion.
Niektóre bardziej nadają się dla grafików/plastyków, gdzie precyzyjne wymiary nie są kluczowe, niektóre są lepsze dla projektowania powiedzmy inżynierskiego czyli CAD'y, gdzie kluczowe jest położenie elementów w przestrzeni.
Darmowym przykładem swobodnego modelowania może być kombajn z polskim interfejsem jakim jest BLENDER.

Napisz czego nie wiesz. Na pewno ktoś pomoże.

pozdrawiam

Dodane 41 minuty 33 sekundy:
Sam proces mniej więcej wygląda tak. Zaznaczam to jest duże uproszczenie zagadnienia. Tutaj mają znaczenie normy, wytrzymałości, pasowania, możliwości obrabiarki i wiele innych :

1. Określasz zakres projektu. Czyli precyzyjnie co chcesz wykonać. Kształt przedmiotu/powiedzmy i jego dokładne wymiary. Styczności, kąty, równoległości, promienie, osiowości, położenia krawędzi płaszczyzn, otworów itd...
Po prostu określasz swoje wymagania co do gotowego detalu.

Choć czasem jest tak, że modelujemy od razu na desce kreślarskiej. To jakby symulacja procesu takiego budowania z ręki. Jak wielokrotnie się robi w realu. Czyli docinasz i dopasowujesz, aż pospawasz to co wreszcie działa.
Wtedy zdejmujesz wymiary i położenia ze środowiska. Lokalizujesz miejsca połączeń i kolizji i wkreślasz swój detal jaki dasz radę wykonać.

2. Odpalasz CAD i modelujesz swój "przedmiot". W efekcie masz plik wymodelowanej bryły czy złożenia, w jakimś formacie graficznym np. STEP, F3D i inne. Ważne żeby był rozumiany przez twój CAM.
Oczywiście cały czas pamiętasz, żeby nie wykonać modelu nierealizowalnego przez twoją technologię. Np. żeby nie zrobić fazek na krawędziach, które nie będą dostępne dla żadnego narzędzia, albo gwintowania od strony niedostępnej dla wprowadzenia gwintownika i inne.

3. Plik pojedynczego detalu, bryły wczytujesz do modułu/programu/środowiska CAM.
Tutaj określasz położenie tej bryły/detalu względem maszyny.
Pokazujesz jak wyglądać ma materiał z jakiego będziesz obrabiał i jak jest ułożony względem gotowego detalu a co za tym idzie maszyny.
Wybierasz narzędzia/frezy i określasz rodzaj obróbki dla każdego z nich. Może być ich kilka rodzajów w jednym procesie.
To jest na prawdę duże uproszczenie.
Program CAM liczy dla ciebie ścieżki obróbki dla tych założeń. Czyli po jakich drogach mają się poruszać narzędzia, zdejmując kolejne warstwy materiału, aż do uzyskania twojego przedmiotu.
Tak policzone ścieżki, CAM musi wypluć do pliku wynikowego zrozumiałego przez twój sterownik. Tutaj ważny jest tak zwany postprocesor. Czyli plik wczytany do CAM , niejako translator wektorów w przestrzeni na polecenia G-code rozumiane przez twoją maszynę/sterownik.

4. Plik wynikowy zaczytujesz do maszyny. Są to polecenia G-code. W uproszczeniu wektory ruchów narzędzi, ich prędkości i rodzaje.

Maszyna ma sterownik, który rozumie te twoje g-cody i przekazuje na swój moduł wykonawczy czyli sterownie silnikami dla poszczególnych osi silników XYZA albo inaczej w zależności od budowy maszyny.

Odpalasz obróbkę. I... BUM !!! :-)

To jest na prawdę pobieżne potraktowanie zagadnienia.
Może Koledzy z większym doświadczeniem zaraz przejada po moim opisie.
Może ktoś coś więcej wyjaśni.

pozdrawiam

Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 530
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Program 3D do CNC

#9

Post napisał: JacekBelof » 12 maja 2019, 10:20

Hmm... zależy czy chcesz tylko hobbystycznie, czy może chcesz rozwijać się dalej zawodowo...
Jeśli tylko hobby, to może FreeCAD... jest otwartoźródłowy i posiada, w najnowszej wersji w miarę poprawnie działający moduł CAM (do woblerów się nada).
Ja osobiście robiłem na nim nawet kilka projektów.

A tak dla przykładu... Ręka - zrzut z FreeCAD:
Obrazek

Ta sama ręka w Blenderze, po dodaniu kinematyki, świateł i tekstur:
Obrazek

Oraz jeden z projektów (wizualizacja z Blendera) - rolki do walcarki dla metaloplastyki:
Obrazek

Tak, że wiem, że można z takim zestawem robić „cuda” i... szczerze mówiąc jest dla mnie bardziej intuicyjny niż używany w pracy Solid, czy EdgeCAM.
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Program 3D do CNC

#10

Post napisał: piromarek » 12 maja 2019, 12:29

Hej.

Intuicyjność, to niestety bardzo osobiste kryterium i dosyć zmienne.
Sam przyznam, że jak zaczynałem z ACad autodesku, to mną aż wstrząsało, tak mi nie pasowała ta koncepcja.
Teraz po kilku latach, tak się przyzwyczaiłem, że tym razem w samym szkicowaniu we Fusion, brakuje mi niektórych narzędzi albo samej idei szkicu płaskiego z ACad'a.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”