Co sądzicie o tej tokarce?

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
mdario41
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 125
Rejestracja: 13 maja 2007, 22:29
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Co sądzicie o tej tokarce?

#1

Post napisał: mdario41 » 17 mar 2008, 08:22

Jak w temacie
Tokarka .
Czy jest warta tych pieniędzy ? Może ktoś taką posiada ?
Prosze o porade .
Pozdrawiam



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 17 mar 2008, 09:53

Bardzo daleki wschód :grin:

Do celów "dorabiania drobnych detali" nadaje się dość dobrze. Do produkcji nie nadaje się zupełnie. Jeśli jest prawdą, to co piszą: MOC SILNIKA 50 HZ-750W - to wystarczy za wszystkie komentarze. Do toczenia stali, to taka moc na pewno nie wystarczy

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#3

Post napisał: ALZ » 17 mar 2008, 10:02

To chyba zwykłu Nu-Toll na szafce, ale cena zabija :twisted:


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#4

Post napisał: ARGUS » 17 mar 2008, 10:27

jasiu... pisze:MOC SILNIKA 50 HZ-750W - to wystarczy za wszystkie komentarze. Do toczenia stali, to taka moc na pewno nie wystarczy
No to kurczę dobrze że mi ktoś powiedział :grin:
Nutol ma 550 W i do tej pory toczę głównie stal (nawet wałek i 90 )
Pewnie dlatego że nie wiedziałem że się nie da

Kolega ma rację że do produkcji sie nie nadaje
Natomiast całkowita nie prawda z "drobnymi detalami " i stalą
Nadaje się do wszystkich prac w każdym materiale do średnic i długości które da się zamocować tylko "grzecznie i delikatnie" po prostu z czuciem

Cena maszyny straszna
według mnie za droga do możliwości obróbki i wykonania ( z tego co widać ze zdjęcia )


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#5

Post napisał: jasiu... » 17 mar 2008, 12:39

W kwestii wyjaśnienia.

Myślałem o toczeniu stali z parametrami, na jakie pozwala producent płytki. Wyobraź sobie najprostszy nóż, zdzierak i do niego płytki, którymi chcesz skrawać z parametrami dobranymi , ot chociażby na podstawie http://www2.coromant.sandvik.com/coroma ... 66_A69.pdf

Dla stali (takiej popularnej) o zawartości węgla 0,25-0,55% masz od razu na samej górze (dla CT 5015) Vc=425 dla posuwu 0,1 mm/obrót. Sam sobie oblicz, jaką warstwę bierzesz na płytkę i w jakim procencie wykorzystujesz możliwości obróbki.

A prędkość skrawania, to nie tylko wydajność, ale i np. powierzchnia. Przecież żeby przy pewnych materiałach nie tworzył się narost musisz pewne wartości Vc przekroczyć. Na tym sprzęcie po prostu da się toczyć, ale jest to raczej zabawa, niż toczenie. Dlatego waśnie określiłem, że do "dorabiana drobnych detali" się nadaje. Wałek fi90 jest bardzo drobnym detalem, choć ta tokarka ma przelot wrzeciona tylko 26 mm.

Z dokumentacji wynika, że MAX.ŚREDNICA TOCZENIA 250 mm Spróbuj mi określić, z jakimi parametrami toczyłbyś tą średnicę 250 mm. Niech to będzie materia stal 45 ulepszona do 32 HRC. :lol:

T4eraz rozumiesz. A co do ceny za amatorską maszynkę zgadzam się w 100%


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#6

Post napisał: ARGUS » 17 mar 2008, 14:20

jasiu... pisze:Na tym sprzęcie po prostu da się toczyć, ale jest to raczej zabawa, niż toczenie
jasiu... pisze:do "dorabiana drobnych detali" się nadaje. Wałek fi90 jest bardzo drobnym detalem,
Przecież nikt nie pisał że to tokarka produkcyjna
A wałek fi 90 to nie jest "drobny detal" no przynajmniej dla mnie i dla możliwości tego typu maszyny - chyba że mówi to ktoś kto pracuje na karuzelówce :smile:
jasiu... pisze:Spróbuj mi określić, z jakimi parametrami toczyłbyś tą średnicę 250 mm. Niech to będzie materia stal 45 ulepszona do 32 HRC.
Nie określę Ci żadnych parametrów bo nie mam o tym pojęcia
Ja na swojej tokarce sie bawie więc szybkościowe toczenie i maksymalne wykorzystanie parametrów skrawania nie jest mi potrzebne.
Uczę sie metodą prób i błedów, czytam w książce albo pytam.
Tak to wygląda.
jasiu... pisze:w jakim procencie wykorzystujesz możliwości obróbki.
Podejżewam że żaden majsterkowicz czy "tokarz amator" nie bierze tego pod uwagę jako główne kryterium kupna maszyny.
Podejrzewam że jakby się ktoś uparł to obrobi na niej stalowy wał o długości 500
i średnicy 250 a że zajmie to trochę czasu to akurat mniej ważne
jasiu... pisze:Myślałem o toczeniu stali z parametrami, na jakie pozwala producent płytki.
Pod tym katem to pewnie masz racje
ale wydaje mi się że płytki i noże dobiera się do wielkości i mocy maszyny
więc to kwestia zakupu odpowiednich do tej maszyny noży.

A wracając do tematu to może lepiej dołożyc 4 000 i kupić taka maszynka
(zdjęcie w mojej galerii)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 17 mar 2008, 16:50

"osłona przed rozbryzgami chłodziwa" jest tylko ze chłodzenia nie zauwazyłem hehe
jakas lajkonicka ta firma co sprzedaje ten "sprzęcior"
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
mdario41
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 125
Rejestracja: 13 maja 2007, 22:29
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#8

Post napisał: mdario41 » 17 mar 2008, 18:19

Główne parametry które mają dla mnie znaczenie to dokładność , przelot wrzeciona min.25mm . długość toczenia może być nawet 300mm , ale to jest minimum . Uchwyt też min. 125mm . nie musi być nawet pod toczenie gwintów bo i tak mam już zestaw do przystosowania do CNC . Bardzo zalezy mi na dokładności - współosiowość , jak i dokładność konika , to jest powtarzalość ustawiania itp.
Bardzo mi zalezy na poradzie który sprzęt wybrać , tylko obiektywne opinie . Proszę o pomoc w doborze.
Mam tsa 16 , ale mam ubity stożek z uchwytu zabieraka i stożek wrzeciona , co podbiorę toszkę więcej zaraz zmienia ustawienia . Widac że poprzedni właściciel coś próbował robić.
Niestety nie mam dostępu do człowieka który by mi to przetoczył . Po przetoczeniu stożka wrzeciona i uchwytu napewno byłoby ok . Dlatego zdecydowałem się kupić drugą , i tsa zrobić jak należy i sprzedać .
Proszę o poradę.
pozdrawiam

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#9

Post napisał: clipper7 » 17 mar 2008, 18:53

No to chińszczyzna odpada. Dokładność uzyskałem b. dobrą, ale luzy trzeba dość często regulować, tak że o powtarzalności można raczej zapomnieć. Jak się przyłożę, to mogę zrobić dokładnie parę detali, ale potem trzeba ustawiać maszynę od nowa i znowu można pracować. A co do wielkości obrabianych detali, to mówimy o kategorii tokarek stołowych, więc i detale są odpowiedniej wielkości. I nikt chyba nie rozkręca prawdziwej produkcji na takim sprzęcie. Dawniej istniało pojęcie tokarki produkcyjnej, a stołowe przeznaczone były do pracy dorywczej w warsztatach, narzędziowniach itp. Może lepiej jest kupić w Niemczech lekko używaną, niemiecką, maszynkę ? Zwykle są świetnie utrzymane i zadbane.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
mdario41
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 125
Rejestracja: 13 maja 2007, 22:29
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#10

Post napisał: mdario41 » 19 mar 2008, 11:58

Może taką tokareczke warto kupić ?
tokareczka

Stożek wrzeciona MK4 prześwit 26mm .
Automatyczny posuw , konik blokowany mimośrodowo .
Uchwyt 125mm .
Silnik 500w 3fazy .
Może ktoś miał okazję ją sprawdzić , jak z dokładnością ?
Nadmieniam iż nie chodzi mi o tokarke podukcyjną .
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”