Frezarka DM2800 - pierwsze przemyślenia

Przymiarki do retrofitu

Dyskusje o obrabiarkach cnc Dyna Mechtronics

Autor tematu
zbigsm
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 106
Rejestracja: 09 sie 2005, 23:44
Lokalizacja: BB

Frezarka DM2800 - pierwsze przemyślenia

#1

Post napisał: zbigsm » 04 maja 2019, 21:33

Trafiła mi się taka frezarka CNC - Dyna Myte 2800. Biorąc ją, miałem informację że sterowanie całkowicie nie działa.
Przywiozłem do garażu, podłączyłem, pomierzyłem elektrycznie i po niewielkich czynnościach wszystko ruszyło.
Poprzedni właściciel chyba się zdziwił, że nie uruchomił jej przez dłuższy czas, a tu maszyna działa.

Teraz pozostaje podjąć decyzję, w którą stronę iść z retrofitem. Dlaczego retrofit? Spróbuję opisać frezarkę.
Tak wygląda oryginalna ulotka z USA:

Obrazek

Obrazek

Na rewersie są wszystkie dane techniczne. DM2800 jest bardzo sztywną, klasycznej budowy frezarką, mimo niewielkich rozmiarów waży ponad 300 kg. Wrzeciono z stożkami ISO30, trzy przełożenia na kołach pasowych, napędzane silnikiem DC 160V. W każdej osi pracuje silnik krokowy, nie wiem o jakich parametrach, ale nie wyglądają na duże. Sterowniki też z epoki, praca silników dosyć hałaśliwa.
Najbardziej skomplikowana elektronika steruje silnikiem, aż cztery moduły: zasilacz DC, sterownik, moduł zadawania prędkości i pomiar obrotów. Do tego dochodzi pętla sprzężenia zwrotnego z enkoderem na osi silnika.
Kwestia sterowania - DM2800 ma swoje firmowe rozwiązanie, interpreter kodu G, który trzeba wpisać "z palca". Jest to niewygodne, wyświetlacz ma jedną linijkę, jest też ograniczenie w długości G kodu.

Podsumowując, frezarka ma duży potencjał, pod warunkiem wymiany sterowania.
To będzie pierwszy krok, planuję zamontować sterownik CSMIO/IP-M, sterowanie z Mach3 i simCNC. Potestuję co frezarka może w takiej konfiguracji.
Drugi etap - wymiana silników krokowych na serwa, na pewno poprawi dokładność i szybkość ruchów osi.
Trzeci etap - wielu użytkowników skarży się na uszkodzenia w sterowaniu silnika wrzeciona, albo i w samym motorze. Wtedy można zrobić konwersję na odpowiedni silnik trójfazowy i falownik. Mam już nawet dane i producenta zastępczego silnika.

Tak wyglądała maszyna przy odbiorze:

Obrazek

A tak na krótkich filmach widać jej pierwsze u mnie działanie:







Czekam na opinie i pomysły.

P.S. W frezarce nie było pompy centralnego smarowania, ktoś zdemontował. Jako że to ważny element, znalazłem fabrycznie nowy zespół pompa/zbiornik/czujniki firmy Kaiser.

Obrazek


Pozdrawiam - Zbyszek z BB


atlc
Posty w temacie: 1

Re: Frezarka DM2800 - pierwsze przemyślenia

#2

Post napisał: atlc » 04 maja 2019, 23:24

Osobiście gdybym miał wydać te 3 czy ile tam tysięcy na ten kontroler i licencję macha, to wolałbym odpalić to na linuxie, z mesami czy bez, a za zaoszczędzoną kasę kupić narzędzia:)

Z ciekawości ile Cię kosztowała ta maszynka?


Autor tematu
zbigsm
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 106
Rejestracja: 09 sie 2005, 23:44
Lokalizacja: BB

Re: Frezarka DM2800 - pierwsze przemyślenia

#3

Post napisał: zbigsm » 06 maja 2019, 22:25

Racja, trzy tysiące to sporo narzędzi. Teraz mam sterownik za tysiąc, ten 4-osiowy.
Mam też na półce komplet kart Mesa - 6i25 i 7i76. One czekają na instalację w małej frezarce Emco 150.
Ale na początek może je podłącze pod DM2800 bo i tak muszę się wgłębić w LinuxaCNC.
Za jakiś tydzień będę po zmianie sterowania, to napiszę co dalej.
Pozdrawiam - Zbyszek z BB


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

Re: Frezarka DM2800 - pierwsze przemyślenia

#4

Post napisał: 251mz » 06 maja 2019, 22:55

Zbyszek , a dlaczego nie Piko?


Autor tematu
zbigsm
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 106
Rejestracja: 09 sie 2005, 23:44
Lokalizacja: BB

Re: Frezarka DM2800 - pierwsze przemyślenia

#5

Post napisał: zbigsm » 07 maja 2019, 19:01

Nie mam doświadczeń z Piko. Za to na półce leżą karty Mesa albo kontroler CSMIO/IP-M.
Kibicuję też programowi simCNC, dopiero się rozwija, ale już widać w nim potencjał.
Pozdrawiam - Zbyszek z BB

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Frezarka DM2800 - pierwsze przemyślenia

#6

Post napisał: adam Fx » 07 maja 2019, 20:41

Ale Skarbek :) wygląda naprawdę nieźle szkoda że kurier nie pomylił adresu dostawy :P
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


grzes_rupinski1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 566
Rejestracja: 23 gru 2009, 17:11
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Frezarka DM2800 - pierwsze przemyślenia

#7

Post napisał: grzes_rupinski1 » 05 maja 2020, 17:40

Przerabialem cos podobnego. W miejsce oryginalnego silnika silnik ac plus falownik. Jezeli na półce leży sterowanie to juz połowa sukcesu
„Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.”
- Ernest Hemingway

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Dyna Mechtronics”