Proces technologiczny piasty - odlewanie

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie

Autor tematu
zzzz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwie 2019, 22:05

Proces technologiczny piasty - odlewanie

#1

Post napisał: zzzz » 11 kwie 2019, 22:11

Witam, poszukuję informacji na temat procesu technologicznego takiej piasty
Na lekcji ustaliliśmy z nauczycielem, że najrozsądniejszą opcją będzie odlanie tego detalu. W internecie nie mogę znaleźć treściwej dokumentacji, która prezentowałaby taki oto proces. Chodzi o wypisanie w punktach poszczególnych procesów, nie musi być to bardzo dokładne.
Proszę o pomoc, z góry dziękuję.



Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Proces technologiczny piasty - odlewanie

#2

Post napisał: oskaeg » 11 kwie 2019, 22:44

Co za bzdury... "Nie musi to być bardzo dokładne". To dlaczego oryginalnie jest to dokładne? Takich rzeczy jednostkowych się nie odlewa, poza tym to jest człowieku stal... Ludzie to w ogóle mają jakąś korbę na punkcie odlewania... Z wosku mógłbyś sobie to odlać, ale nie ze stali...

No i za co Ci nauczyciele chcą podwyżki, jak takie bzdury te dzieci uczą? Z plastikami jest to samo, weź mi Pan odlej, jakie odlej Tam się nic nie wlewa... Tylko wtryskuje :)


mheli
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 211
Rejestracja: 09 gru 2006, 01:12
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Proces technologiczny piasty - odlewanie

#3

Post napisał: mheli » 11 kwie 2019, 22:49

ZZZZ przewróć to do góry nogami i wstaw zdjęcie to rozwiejemy wątpliwości przynajmniej co do oryginału.
Oskaeg a gdzie jest napisane że to jednostkowo ma być zrobione?
Chłopakowi chodzi zapewne o jakiś projekt do szkoły więc nie ma o co bić piany tylko pomóc.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Proces technologiczny piasty - odlewanie

#4

Post napisał: rdarek » 11 kwie 2019, 23:31

oskaeg pisze:
11 kwie 2019, 22:44
Co za bzdury... "Nie musi to być bardzo dokładne".
Kolega pyta o opis (wypunktowanie procesu) a to jak najbardziej nie musi być dokładny. Pytający sobie najwyżej odszuka i rozwinie poszczególne punkty.
oskaeg pisze:
11 kwie 2019, 22:44
Takich rzeczy jednostkowych się nie odlewa, poza tym to jest człowieku stal...
Po czym to poznałeś?

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Proces technologiczny piasty - odlewanie

#5

Post napisał: oskaeg » 12 kwie 2019, 01:32

Przyznaje się do błędu, spojrzałem na napis serwisu sprzedajemy.pl i myślałem ze facet chce dorobić taką część jednostkową. Trochę mnie w błąd wprowadził opis, bo skoro piasta jest wykonana z żeliwa, to oczywistym jest to, ze należy ją w takiej technologi wykonać... Poza tym powinieneś napisać ze chodzi o piastę samochodową, bo na zdjęciu widać tylko kawałek żelastwa.

To piasta samochodowa łożyska tylnego do Fiata 126p. Teraz to znalazłem. Tu macie link https://sprzedajemy.pl/piasta-lozyska-t ... nr46495842

Co do procesu...

Odlewnia dostarcza odlewy, a zakład ślusarski doprowadza to do wymiaru i tyle z procesu technologicznego... Możesz opisać każdy z procesów osobno, co do żeliwa, to w dalszym ciągu w większości odlewni wlewa się roztopione żeliwo do form piaskowych. Surowy odlew doprowadza się po kolei do określonych wymiarów. Można to robić jednostkowo, albo seryjnie...

Pracowałem w Brembo przy układach hamulcowych, wygląda to w następujący sposób. Przyjeżdża transport z odlewami do fabryki brembo, a tam odlewy trafiają na linie produkcyjną w której jedna maszyna tworzy np prowadnice zacisku poprzez przeciąganie, następnie tak obrobione detale (posiadające bazy) Trafiają na centra obróbcze, gdzie tworzy się kolejne punkty bazowe, otwory i gwinty, gotowe odlewy, muszą być niekiedy jeszcze szlifowane ręcznie, gdyż nie ma po prostu innej możliwości, co jakiś czas robi się wyrywkową kontrole jakości...


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Proces technologiczny piasty - odlewanie

#6

Post napisał: rdarek » 12 kwie 2019, 08:20

oskaeg pisze:
12 kwie 2019, 01:32
Przyznaje się do błędu, spojrzałem na napis serwisu sprzedajemy.pl i myślałem ze facet chce dorobić taką część jednostkową.
Oj tam każdemu zdarza się mylić :)
oskaeg pisze:
12 kwie 2019, 01:32
Trochę mnie w błąd wprowadził opis, bo skoro piasta jest wykonana z żeliwa, to oczywistym jest to, ze należy ją w takiej technologi wykonać... Poza tym powinieneś napisać ze chodzi o piastę samochodową, bo na zdjęciu widać tylko kawałek żelastwa.
Hmm bębny czy tarcze to żeliwo a ta piasta to nie jest przypadkiem ze staliwa?
oskaeg pisze:
12 kwie 2019, 01:32
Co do procesu...
Odlewnia dostarcza odlewy, a zakład ślusarski doprowadza to do wymiaru i tyle z procesu technologicznego...
To tak w dwóch punktach

Rozwijając pierwszy etap dojdzie jeszcze:
Przygotowanie modelu ........
Na bazie modelu wykonanie formy odlewniczej .......
Wlew......
Studzenie......
Oczyszczenie odlewu z masy formierskiej......

i dalej jak kolega napisał no chyba, że się mylę :wink:
oskaeg pisze:
12 kwie 2019, 01:32
Możesz opisać każdy z procesów osobno, co do żeliwa, to w dalszym ciągu w większości odlewni wlewa się roztopione żeliwo do form piaskowych. Surowy odlew doprowadza się po kolei do określonych wymiarów. Można to robić jednostkowo, albo seryjnie...

Pracowałem w Brembo przy układach hamulcowych, wygląda to w następujący sposób. Przyjeżdża transport z odlewami do fabryki brembo, a tam odlewy trafiają na linie produkcyjną w której jedna maszyna tworzy np prowadnice zacisku poprzez przeciąganie, następnie tak obrobione detale (posiadające bazy) Trafiają na centra obróbcze, gdzie tworzy się kolejne punkty bazowe, otwory i gwinty, gotowe odlewy, muszą być niekiedy jeszcze szlifowane ręcznie, gdyż nie ma po prostu innej możliwości, co jakiś czas robi się wyrywkową kontrole jakości...
I mały drobiazg bo na koniec są wciskane widoczne na fotce bieżnie łożyska.
to tak z grubsza :mrgreen: i mało dokładnie :mrgreen:

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Proces technologiczny piasty - odlewanie

#7

Post napisał: oskaeg » 12 kwie 2019, 11:30

Ale wiesz co Ci powiem Radek? Ze w tej chwili jest tyle serwisów dla uczniów, tyle informacji, tylko im się nie chce szukać, jest taka strona bryk.pl tam są np. takie artykuły o metalografii, że można to wykorzystać nawet na studiach... , jakby poszukał na pewno by znalazł opis technologi, tylko się nie chce. Nawet się nie chce napisać od czego ta piasta jest... Dla niektórych już książki nie istnieją, we wszystkich książkach o frezerstwie, np. frezerstwo Górskiego, są również opisy technologi obróbki cieplnej czy odlewnictwa...


Autor tematu
zzzz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwie 2019, 22:05

Re: Proces technologiczny piasty - odlewanie

#8

Post napisał: zzzz » 12 kwie 2019, 11:59

Dziękuję wszystkim, którzy POMOGLI.
Co do narzekań jaka ta młodzież teraz leniwa, w książce owszem jest opis tej technologii, jednak wolę spytać osób, które się na tym znają i pomogą przy procesie tego danego detalu. Zła i niedobra ta młodzież w tych czasach :P
Pozdrawiam.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Proces technologiczny piasty - odlewanie

#9

Post napisał: rdarek » 12 kwie 2019, 13:06

oskaeg pisze:
12 kwie 2019, 11:30
Ale wiesz co Ci powiem Radek?
Hmmm to do mnie?
oskaeg pisze:
12 kwie 2019, 11:30
Ze w tej chwili jest tyle serwisów dla uczniów, tyle informacji, tylko im się nie chce szukać, jest taka strona bryk.pl tam są np. takie artykuły o metalografii, że można to wykorzystać nawet na studiach... , jakby poszukał na pewno by znalazł opis technologi, tylko się nie chce. Nawet się nie chce napisać od czego ta piasta jest... Dla niektórych już książki nie istnieją, we wszystkich książkach o frezerstwie, np. frezerstwo Górskiego, są również opisy technologi obróbki cieplnej czy odlewnictwa...
Tak zgadzam się z tobą. Dlatego co innego naprowadzić takiego adepta w punktach i na ich podstawie niech szuka informacji i rozwinie myśl a co innego napisać kolaborat za takiego ucznia - czego również nie pochwalam :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”