Precyzja pikocnc - certus

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

atlc
Posty w temacie: 3

Re: Precyzja pikocnc - certus

#11

Post napisał: atlc » 10 lut 2019, 23:36

Myślę że nie masz co wróżyć na tym etapie i wykluczać jakichkolwiek możliwości. Prawdę mówiąc szansa że to wina maszyny jest najmniejsza.
Wiercenie nie musi o niczym świadczyć, jak długie narzędzie, elastyczne, płytki otwór to wiertło może się ugiąć i dużo nie rozbije.
Sprawdź bicie wrzeciona i narzędzia we wrzecionie.
Jaka oprawka? Tulejka ER? Czy poprawnie używasz tulejek, tj. wciskasz tulejkę w nakrętkę aż kliknie, czy dociskasz nakrętką tulejkę włożoną wcześniej we wrzeciono/oprawkę?
Co z luzem nawrotnym? Sprawdź czujnikiem zegarowym czy maszyna wraca na pozycję.
Sprawdź czujnikiem czy maszyna jak ma zadany ruch np. 5mm to przejeżdża 5mm.
Jakie parametry obróbki, może za ostro jedziesz i uginają się narzędzia, szczególnie dotyczy to tych cienkich.
Itd. itd.
Generalnie mało informacji przekazałeś.
Blacha miała 6mm wg. huty czy zmierzyłeś? Grubość typu plus minus 0.2mm to nic nadzwyczajnego.
Ofrezuj jakaś kostkę w imadle po obwodzie, zmierz wymiar, zapisz na kartce, ofrezuj ją bez demontażu ponownie zmieniając jedynie wymiar zadany o np. 5mm w minus. Zmierz ponownie, jak wymiar kostki zmniejszy się o te 5mm to nie szukaj winy w maszynie(poza ewentualnym biciem wrzeciona). Możesz oczywiście wyfrezować kieszeń czy otwór, zasada ta sama.




lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1435
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Precyzja pikocnc - certus

#12

Post napisał: lepi » 11 lut 2019, 03:31

Jedynie zle wyskalowanie osi lub duzy luz nawrotny. Be sensu szukac przyczyny w srednicy narzedzia. A jeszcze bardziej w biciu wrzeciona skoro kieszenie sa za ciasne.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4439
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

Re: Precyzja pikocnc - certus

#13

Post napisał: 251mz » 06 kwie 2019, 09:08

Udało się coś podziałać w temacie i rozwiązać problem?
Nieśmiało przyznam ,że mam podobny problem w ploterze frezującym ...

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

Re: Precyzja pikocnc - certus

#14

Post napisał: cosimo » 06 kwie 2019, 11:04

Mam taki problem, np. kształt o wymiarze 4.9 x 4.9 mm wybieram frezem 3 mm i po pomiarze suwmiarką (dobrej firmy) mam 4.19 x 4.19 mm.
  • Jeśli zrobimy obiekt dwa razy większy to błąd też będzie również dwa razy większy ?
  • Jest 100% pewność, że g-kod z którego robimy detal nie zawiera właśnie takich wymiarów (bo np. jest to obróbka zgrubna i zostaje naddatek) ?
Pierwszy przypadek mówi, że być może maszyna jest źle wyskalowana w ustawieniach. Dane w okienkach "Liczba kroków na obrót" czy "Posuw na obrót" mogą nie do końca odpowiadać rzeczywistości.
O drugim przypadku możemy przekonać mierząc miarką na ekranie piko ścieżki g-kodu - to co ekranie będzie na detalu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”