Ploter frezujący CNC

budżetowy gotowiec czy budowa samemu

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
wookie85
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 11
Rejestracja: 29 mar 2019, 13:54

Ploter frezujący CNC

#1

Post napisał: wookie85 » 29 mar 2019, 14:00

Cześć,

powoli zapoznaję się z tematem ploterów CNC. Potrzebuję sprzętu do pracy z płytą wiórową 18mm, płytą CDF 12,4mm ewentualnie sklejką. Pole robocze w okolicy 230cm/120cm. Obróbka w postaci wycinania formatek, obrabiania krawędzi, wycinania otworów i grawerowania (CDF). Ilość nieduża, 15-20 elementów na miesiąc, może z czasem więcej.

Rozważam zakup gotowego, budżetowego rozwiązania. Przykładowo https://www.olx.pl/oferta/ploter-frezuj ... uj1f3.html. Ewentualnie inne w przedziale 10k-13k.

Mówiąc krótko czy to ma sens? :) Czy w tym budżecie, lub nawet mniejszym, lepiej będzie na spokojnie samemu zgłębiać temat i krok po kroku budować maszynę?. Nie mam pośpiechu za zakładam, że w ten sposób więcej się nauczę. Ewentualnie poszukam kogoś na miejscu (Łódź), kto będzie w stanie pomóc za odpowiednie wynagrodzenie :).




Autor tematu
wookie85
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 11
Rejestracja: 29 mar 2019, 13:54

Re: Ploter frezujący CNC

#2

Post napisał: wookie85 » 31 mar 2019, 08:36

Nikt nic nie podpowie? ;)


pitsky
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 470
Rejestracja: 06 maja 2005, 09:58
Lokalizacja: lublin

Re: Ploter frezujący CNC

#3

Post napisał: pitsky » 31 mar 2019, 09:02

Nie patrz nawet na takie ulepy.
W takich pieniądzach kupisz fabryczne centrum cnc do drewna z lat 90.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Ploter frezujący CNC

#4

Post napisał: Zienek » 31 mar 2019, 12:24

... którego nie będzie w stanie sam naprawić.

Jak chcesz sobie pomóc np robiąc "szafy na zamówienie" to to jest rozwiązanie, które pomoże Ci oszczędzić parę godzin dziennie trasowania. Bo o taki profil działalności Cię podejrzewam.

Jeśli w domyśle zarabiasz 50 zł/h to 10 dni * 2 godz * 50 zł = miesięcznie oszczędzasz 2000 zł.
Potencjalnie, bo też musisz poświęcić czas na napisanie programu.

Wrzeciono przydałoby się z wymiennymi tulejkami ER 16 (różne średnice wierteł).


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Ploter frezujący CNC

#5

Post napisał: kubus838 » 31 mar 2019, 16:38

pitsky pisze:
31 mar 2019, 09:02
Nie patrz nawet na takie ulepy.
W takich pieniądzach kupisz fabryczne centrum cnc do drewna z lat 90.

Witam
Za 12 tysięcy centrum cnc do drewna? Nie wiem czy to możliwe nawet na takie z lat 90 - chyba takie zajeżdżone. Raczej powinieneś sam zagłębić się w temat i zacząć budowę. Wiele podzespołów z tej maszyny można kupić nawet tu na forum. Ale nie myśl, że jak sam zaczniesz budować to zrobisz to za 12 tysięcy. Czy to frezarka z lat 90 czy z 2019 roku to obie muszą mieć kilka wspólnych rzeczy: sztywność i brak luzów. Jeżeli żadna z nich tego nie posiada to jest zwykły złom. A trzecim punktem jest serwis takiego urządzenia. Chodzi o to abyś w przypadku awarii nie stał z "robotą" przez dwa miesiące.

Ta maszyna z linku może być przydatna dla Twoich potrzeb jeżeli jest w pełni sprawna. Ale to trzeba sprawdzić ponieważ brama jest zbudowana z profili aluminiowych. A nawet jeżeli brama jest zbudowana z profili aluminiowych te też można ją używać do frezowania drewna czy płyty jedynym warunkiem jest to, że nie można jej zbyt ostro "katować", np. trzeba zmniejszyć odległość miedzy rampami.

A tak jak kol. Zienek wspomniał o "budowie" szaf na zamówienie to i tak trzeba przygotować pliki obróbkowe, chyba, że masz zamówienie na 20 sztuk takich samych szaf. Ja jeszcze nigdy nie spotkałem się tym abym wycinał elementy dla trzech takich samych szaf w ciągu miesiąca. Dlatego moim zdaniem bez sensu jest kupowanie takiej maszyny - lepiej jest kupić piłę. Do szaf o prostych kształtach piła jest bardziej ekonomiczna. A kolejną rozwiązaniem jest to, że do takich szaf w hurtowni zamawiasz już wszystkie elementy pocięte i oklejone - wystarczy tylko złożyć.

Ale kolejna sprawą jest to, że teraz w "modzie" są produkty z zaokrąglonymi kształtami np. fronty, szafy, czy szafki wiszące o frontach do szuflad nawet nie wspominam bo to rzecz oczywista. I tu niestety lub stety bez takiej frezarki raczej się nie obędziesz. Na tej z linku też można wycinać jeżeli spełnia warunki o których wcześniej pisałem.

Ale tu nie zgodzę się z kol. Zienek, że pisanie programu dla takiej maszyn to zajmuje dużo czasu. Pisanie programu na wycinkę elementów do szafy to zajmuje około 10 minut. I teraz proponuje rozważyć i policzyć co Ci tak naprawdę będzie potrzebne. Jeżeli jednak zdecydujesz się na posiadanie frezarki i nie ważne czy z linku czy innej to możesz już produkować własne autorskie fronty, drzwi do szaf czy całych instalacji kuchennych i pokojowych.

I na koniec aby nabyć taką obrabiarkę to niestety trzeba pojechać w kilka osób i ją dokładnie obejrzeć oraz sprawdzić. Gadanie i opisy sprzedawców możesz między bajki włożyć.

robert


Autor tematu
wookie85
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 11
Rejestracja: 29 mar 2019, 13:54

Re: Ploter frezujący CNC

#6

Post napisał: wookie85 » 31 mar 2019, 17:03

Nie mam zamiaru robić szaf, ale podziwiam Waszą mała fantazję i dopowiadanie ;). Jeśli już ma znaczenie co chcę robić to mowa o blatach. Jest więc powtarzalność a to co się zmienia to ewentualny wymiar podstawowy do czasu do czasu.

Jedyne doświadczenie jakie mam to z drukiem 3D na tanich drukarkach. Mniejsza skala, inna praca, ale tam dostrzegam właśnie problemy o których mowa czyli ewentualny luz, poziomowanie i serwisowanie co wpływa rzecz jasna na efekt pracy. Zakładam, że tak jak piszecie, tu będzie podobna tylko trudność rośnie bo jednak pole robocze większe a materiał trudniejszy w obróbce.

Czyli odpuścić sobie wszelkie "gotowce" do kilkunastu tysięcy?
Czy możecie mnie naprowadzić od czego zacząć przygodę z budową CNC? Czy są "gotowe" projekty, na których można się wzorować czy trzeba kroku po kroku rozpracować każdy elementy praktycznie samemu?

Dzięki za odpowiedzi ;]

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Ploter frezujący CNC

#7

Post napisał: bartuss1 » 31 mar 2019, 17:37

na mój gust ta maszynka z linka to grawerka z dokładnościa 0,3 mm/300, z daleka widać listwy zebate chyba m3 i przeniesienie napedu i krokowce, dość wiotka.
Dobra maszynka tego formatu w niewygórowanej cenie licz od 50 kzł brutto wzwyż. Poniżej tej ceny bedą "oszczędności" ponieważ wykonawca musi zarobić, a po odjęciu zusu, podatków itd, to koszt czesci w tej zabawce wyszedłby około 5 tys max, a to troche mało dla porządnej maszyny, która będzie na raz cięła płytę wiórową 18 mm frezem tam fi 10 dajmy na to z prędkoscia te 2 m/min. Wykonawca pewnie doskonale wie co sprzedaje i zna możliwości tegoż, także może albo wcisnąć kit albo powiedzieć prawdę, ale najlepiej zrobic test przy kliencie, o ile maszynka nie jest na zamówienie.
sam robie na zamówienie, tylko ze po zbudowaniu stu kilkudziesięciu maszyn mam w nosie głupie pytania, wiem ile co kosztuje i czym mozna co obrabiac z jakimi predkosciami i dokładnosciami. Wiec zwyczajnie jeden rzut oka wystarczy zeby stwierdzić co do czego sie nadaje.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Ploter frezujący CNC

#8

Post napisał: kubus838 » 31 mar 2019, 17:45

wookie85 pisze:
31 mar 2019, 17:03
Nie mam zamiaru robić szaf, ale podziwiam Waszą mała fantazję i dopowiadanie ;). Jeśli już ma znaczenie co chcę robić to mowa o blatach. Jest więc powtarzalność a to co się zmienia to ewentualny wymiar podstawowy do czasu do czasu.
Budowa szaf to tylko był przykład. Jeżeli chcesz robić blaty to frezarka może Ci się przydać. Jeżeli piszesz o powtarzalności to zmiana wymiarów podstawowych nie jest powtarzalnością bo musisz przygotować nowy plik obróbkowy. Jeżeli robisz blaty do stołów to jak najbardziej powtarzalność jest zachowana, np: robisz blaty o takich samych wymiarach i wyglądzie do 100 stołów. W przypadku blatów kuchennych to raczej powtarzalność jest nie możliwa. Nie spotkałem się z tym że blat przygotowany dla jednej kuchni pasował do innej - po prostu meblami nie da się prostować ścian.
wookie85 pisze:
31 mar 2019, 17:03
Jedyne doświadczenie jakie mam to z drukiem 3D na tanich drukarkach. Mniejsza skala, inna praca, ale tam dostrzegam właśnie problemy o których mowa czyli ewentualny luz, poziomowanie i serwisowanie co wpływa rzecz jasna na efekt pracy. Zakładam, że tak jak piszecie, tu będzie podobna tylko trudność rośnie bo jednak pole robocze większe a materiał trudniejszy w obróbce.
Różnica miedzy drukiem 3d a frezowaniem 3d to jest zmiana początku obróbki. Drukarka 3d zaczyna układać filament od podstawy a frezarka 3d zaczyna obróbkę od góry. Obie te maszyny są nękane przez te same problemy i tu nie ważne są wymiary gotowego elementu. Obie maszyny muszą dysponować odpowiednią sztywnością dostosowaną do twardości materiału oraz brakiem luzów które maja wspływ na gotowy element.
wookie85 pisze:
31 mar 2019, 17:03
Czyli odpuścić sobie wszelkie "gotowce" do kilkunastu tysięcy?
Czy możecie mnie naprowadzić od czego zacząć przygodę z budową CNC? Czy są "gotowe" projekty, na których można się wzorować czy trzeba kroku po kroku rozpracować każdy elementy praktycznie samemu?

Dzięki za odpowiedzi ;]
Gotowce które można kupić za 5 tysięcy na alegro możesz sobie odpuścić bo to strata pieniędzy.
Budowę frezarki lub jak to teraz modna nazwa plotera frezującego musisz zacząć od przejrzenia projektów tu na forum oraz gotowych maszyn. Potem poszukaj już gotowych mechanizmów oraz materiałów. Policz ile to będzie kosztowało. Oczywiście dodaj cenę samej elektroniki oraz oprogramowanie jeżeli jeszcze go nie posiadasz. Na koniec zakup mechanizmów, materiałów i bierz się do roboty.
O i cała filozofia.

robert


Autor tematu
wookie85
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 11
Rejestracja: 29 mar 2019, 13:54

Re: Ploter frezujący CNC

#9

Post napisał: wookie85 » 31 mar 2019, 22:00

@bartuss1 czy podana kwota 50k to mowa o robieniu maszyny samemu?

bo rozważam jeszcze jedną opcję, czyli faktycznie zwiększenie budżetu do powiedzmy 30-40k i wzięciu sprzętu w leasing. Tyko na to będę mógł sobie pozwolić jak ustabilizuję sprzedaż. Generalnie potrzebuję nieco biznesowej porady ;). Wiem ile wydają obecnie na jeden blat, ile ich schodzi. Jeśli w kwocie kilkunastu tysięcy niczego sensownego nawet sam, czy czyimś doradztwem, nie zbuduję to wolę odpuścić.

Głównie blaty robię z CDF. Obecnie dostaję bazę przygotowaną a ręczną frezarką wycinam np. otwory. CNC daje mi większa swobodę i możliwość m.in. zmiany formatu czy też grawerowania.


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: Ploter frezujący CNC

#10

Post napisał: dasza77 » 31 mar 2019, 23:44

Kolego, płyta CDF , to cholernie twarda płyta, to "zabójca frezów", laminowana wiórowa - też potrafi mieć miny w postaci zanieczyszczeń. Musisz szukać baaaardzo sztywnej maszyny, moim zdaniem używanej do remontu , jeżeli nie masz za dużo kasy. 50 tys to minimum z założeniem, że jesteś kumaty i sam postawisz trupa na nogi. Życzę szczęścia w poszukiwaniach albo więcej kasy. Będziesz miał porządną maszynę to i zleceń przybędzie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”