Imadło maszynowe do małej frezarki

100 - 125mm

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Imadło maszynowe do małej frezarki

#1

Post napisał: Bearing » 13 mar 2019, 22:07

Witam.
Rozglądam się za dobrym imadłem do mojej Optimum MB4, nie znalazłem podobnego tematu z konkretnym modelem imadła, więc piszę :)
Raczej skłaniam się ku rozmiarowi 125mm, cenowo najlepiej około 500zł (głównie poniżej 1000zł). Zależy mi na mocnym pewnym chwycie, braku efektu "podnoszenia" detalu jedną szczęką, no i na możliwie najlepszej geometrii (równoległości, prostopadłości szczęk do podstawy i i równoległości prowadnic do podstawy. Obecnie używam starego imadła 160 i wiem, że nie potrzebuję aż takiego gabarytu, ale ma 5 setek różnicy w wysokości na długości prowadnicy szczęki ruchomej. Mile widziana byłaby podstawa obrotowa, ale nie jest to konieczne. W czym szukać? Podobnie jak w uchwytach tokarskich - raczej tylko i wyłącznie szukać używanego/nowego bisona czy są jakieś konkurencje? Widziałem różne, na allegro są jakieś CNC PROFI (wyglądają jak od cnc, mocowane na płytki dociskowe, z przekładanymi szczękami) Inne widziałem tanie Darmet i miały charakterystykę geometrii do 0.025mm równoległości co by myślę wystarczyło. Jakieś propozycje doświadczonych użytkowników? :) Wiadomo mógłbym dać ten tysiąc za bisona 125 i pewnie nie żałowałbym, ale może coś tańszego też da radę?

Pozdrawiam :)




FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 710
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Imadło maszynowe do małej frezarki

#2

Post napisał: FTW » 14 mar 2019, 09:40

Imadła szlifierskie Darmet, ale koniecznie Darmet, bo są też inne wyglądające podobnie i nie są już takie dobre. Mam 3 takie, mogę polecić. Za taką cenę są naprawdę bardzo dobre. Podnosić, to chyba każde podnosi, dobijam gumowym młotkiem i jest ok. Do tego komplet podkładek i lekko z tysiąca wyskoczysz.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11567
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Imadło maszynowe do małej frezarki

#3

Post napisał: RomanJ4 » 14 mar 2019, 09:44

Niestety w imadłach maszynowych 125 do 500PLN efekt podnoszenia mniejszy lub większy będziesz miał zawsze, pozbawione tego będą imadła precyzyjne z klinowymi dociskami szczęk gdzie klin docisku dociska skośną szczękę(i materiał) do podstawy, ale cena zaczyna się od ponad 2kPLN,
https://www.e-darmet.pl/imadlo-precyzyj ... id-81.html
Obrazek

Zarówno ja (kilka lat), jak i wielu kolegów do większości prac używamy takie
https://www.e-darmet.pl/imadlo-maszynow ... -id-6.html
Obrazek
Oczywiście to chińczyk, ale w miarę porządny a przy tym dość tani, obrotową podstawę można w razie czego odłączyć i używać jako stałego(ma przekładane kostki), unoszenie nie jest wielkie(kilka/naście setek), ale jednak występuje. Powierzchnie ślizgowe i szczęki (wymienne) ma szlifowane, ewentualnie można się pokusić o podszlifowanie dolnych docisków by zmniejszyć unoszenie.

Dokładniejsze choć też nie pozbawione podnoszenia są imadła bisonowskie, ale cena za stałe (obrotnica osobno)- już ponad 1kPLN,
https://www.e-darmet.pl/imadlo-maszynow ... d-313.html,
Obrazek

albo imadło obrotowe innej konstrukcji, choć na temat dokładności i podnoszenia nie mam danych, a nie miałem w reku,
https://www.cormak.pl/pl/imadla-maszyno ... 25-mm.html
Obrazek

Chyba najdokładniejsze w tym mniej więcej przedziale będą tu imadła szlifierskie(całoszlifowane), chociaż ze względu na zastosowanie do szlifowania są delikatniejsze(dolna listwa dociskowa) bo siła docisku szczęk do szlifowania nie musi być tak duża jak przy frezowaniu, ale ceny powyżej 80mm zaczynają szybko szybować ponad 500PLN wraz z szerokością szczęk.
https://www.e-darmet.pl/imadlo-precyzyj ... id-32.html
Obrazek

http://mastertools.pl/index.php?p1990,i ... mm-x-285mm
Obrazek

Oczywiście są to przykłady ofert, możesz poszukać tańszych...

Tak więc jeśli nie potrzebujesz ekstra dokładności, i zadowoli Cię stosowane powszechnie dobicie materiału do podstawy np mosiężnym młotkiem przy zaciskaniu, to pierwsze imadło będzie dość rozsądnym wyborem

dyskusje o imadłach
search.php?keywords=imad%C5%82o+maszynowe
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Re: Imadło maszynowe do małej frezarki

#4

Post napisał: Bearing » 14 mar 2019, 12:38

Ale konkretnie rozpisane :)
Tak, oczywiście też zawsze dobijam młotkiem i nawet w imadle które by nie podnosiło dobijał bym z nawyku :)
Może w takim razie spróbuję darmetowskiego którego sami używacie :)
Jak ono wypada jeśli zmierzyć by zegarem o ile różni się wysokość "podstawy" (na której kładę podkładki równolegle) na całej długości szczęki przesuwając stołem frezarki ?


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 710
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Imadło maszynowe do małej frezarki

#5

Post napisał: FTW » 14 mar 2019, 12:44

Prawdopodobnie masz bardziej krzywy stół we frezarce/nierównoległe prowadnice niż to imadło. Nie szukałbym dziury w całym na siłę.


Autor tematu
Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Re: Imadło maszynowe do małej frezarki

#6

Post napisał: Bearing » 14 mar 2019, 15:39

Maszyna nowa, zegar się nie rusza nawet przy przesuwie w X, to raczej nie jego wina :)

Dodane 23 minuty 29 sekundy:
A takie imadło Darmet też by było dobre ?

https://www.e-darmet.pl/imadlo-maszynow ... id-13.html

Z tym ze 160, ale nie ma 125 a 100 chyba może okazać się za małe choć przemyśle

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Imadło maszynowe do małej frezarki

#7

Post napisał: Petroholic » 14 mar 2019, 18:55

Mam to imadło z CNC Profi i szczerze nie narzekam :) Owszem podnosi przy dociskaniu ale dobicie daje radę... Ponad rok czasu już używam i dalej działa :)


Autor tematu
Bearing
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 135
Rejestracja: 19 sie 2018, 11:03

Re: Imadło maszynowe do małej frezarki

#8

Post napisał: Bearing » 18 mar 2019, 22:34

A mam pytanie, jak mocuje się takie imadło jak są maszynowe CNC PROFI lub DARMET tego typu?
Obrazek
Czy tak jak zaznaczyłem strzałką? Tam mocuję dociski i tyle? Bo nie miałem okazji pracować z takimi bez wycięć pod śruby :)

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Imadło maszynowe do małej frezarki

#9

Post napisał: Petroholic » 18 mar 2019, 22:43

Dokładnie tak. Dodatkowo masz jeszcze od spodu kamienie ustalające w rowki teowe. Dwa kamienie plus cztery "łapki" i jest wystarczająco sztywno :) Pamietaj tylko żeby dbać o czystość przy ustawianiu. Znajomemu wpadła podkładka pod spód i nie zauważył i przy dociąganiu pękł korpus w takim małym 100mm Lunowym...
Ostatnio zmieniony 18 mar 2019, 22:45 przez Petroholic, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Imadło maszynowe do małej frezarki

#10

Post napisał: WZÓR » 18 mar 2019, 22:44

Bearing pisze:
18 mar 2019, 22:34
A mam pytanie, jak mocuje się takie imadło jak są maszynowe CNC PROFI lub DARMET tego typu?
......
Tym się mocuje

Obrazek

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”