nakrętka zleciała ze śruby, kulki się posypały

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

nakrętka zleciała ze śruby, kulki się posypały

#1

Post napisał: Dolce » 07 lut 2019, 13:07

Witam.
Prośba o pomoc w sprawie śruby kulowek.
Przekręciłem o 1cm śrubą za dużo i wysunęła się nakrętka. Posypały się kuleczki i mam problem.
Sprawa dotyczy śruby kulowej THK, która ma "podwójną bieżnię", poniżej załączam zdjęcia.
W nakrętce są 4 bieżnie/4 kanały. Odkręciłem górny dekielek, założyłem nakrętkę na śrubę i włożyłem równą ilość kulek do każdego otworu kanałów. Dwa "przeciwległe" kanały oznaczone nr 1 i 3 natrafiły zapewne na bieżnię śruby kulowej bo kulki przesuwają się - są wypychane na górze. Natomiast w kanałach 2 i 4 kulki stoją (i nie udało się wsadzić tam wszystkich kulek) bo nie mają jak natrafić na bieżnię (tyle wykapowałem). Przez chwilę naszła mnie myśl, że może tylko należy dać kulki w 2 kanały (np 2 i 4) ale oczywiście nie sądzę, żeby tak to było wymyślone :)
No i teraz pytanie, jak to złożyć. Czy trzeba to wykonać z jakimś przesunięciem - czyli najpierw zapakować kulki w kanały 2 i 4, przesunąć o 1/2 obrotu śrubę i dać w kanały 1 i 3 czy jeszcze jakoś inaczej sobie z tym problemem poradzić?
Cholera jasna, już miałem złożyć swoją maszynę a tu taki problem.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc.





Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

Re: nakrętka zleciała ze śruby, kulki się posypały

#2

Post napisał: Malaxis » 07 lut 2019, 13:21

4 kanały powrotne sugerowałby, że śruba jest 4-wchodowa a zapewne tak nie jest patrząc po długości nakrętki i gęstości nitek gwintu na śrubie. Całkiem możliwe więc, że w nakrętce wykorzystywane są tylko dwa kanały, raz się spotkałem z taką nakrętką która właśnie miała więcej otworów i kanałów pod kulki niż wykorzystywała.
Kulek powinno być niewiele mniej niż miejsca pod nie, więc może na tej podstawie jesteś w stanie określić ile kanałów jest wykorzystywane?
Jakie oznaczenie ma nakrętka?


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

Re: nakrętka zleciała ze śruby, kulki się posypały

#3

Post napisał: Dolce » 07 lut 2019, 14:00

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Sprawdzę symbol nakrętki za ok. 3 godz.
Początek śruby jest taki, że ma 2 wgłębienia czyli swój bieg rozpoczynają 2 bieżnie.
Wszystkich kulek jest 44szt. Po włożeniu połowy kulek do 2 bieżni jest jeszcze sporo miejsca. Nie jestem pewny czy była by możliwość ulokowania wszystkich kulek w 2 bieżniach ale to bardzo prawdopodobne.
Sprawdzę jeszcze symbol nakrętki i go podam.
Czy w takim przypadku jak mój najsensowniej jest wykonać montaż nakrętki w taki sposób, by odkręcić górną zatyczkę (tak jak na zdjęciu) a następnie wkładać kulki do dwóch przeciwlwgłych kanałów lub nawet tylko jednego (zakładając, że w przypadku tej nakrętki są wykorzystywane 2 a nie 4 kanały)?
Na co zwrócić ewentualnie uwagę?


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

Re: nakrętka zleciała ze śruby, kulki się posypały

#4

Post napisał: Dolce » 07 lut 2019, 17:34

Nakrętka ma oznaczenie THK KX 41450.


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

Re: nakrętka zleciała ze śruby, kulki się posypały

#5

Post napisał: Malaxis » 07 lut 2019, 17:46

Dolce pisze:Czy w takim przypadku jak mój najsensowniej jest wykonać montaż nakrętki w taki sposób, by odkręcić górną zatyczkę (tak jak na zdjęciu) a następnie wkładać kulki do dwóch przeciwlwgłych kanałów lub nawet tylko jednego (zakładając, że w przypadku tej nakrętki są wykorzystywane 2 a nie 4 kanały)?

Tak, sądzę że to najlepsza metoda dla tej nakrętki.
Musisz tylko sprawdzić które kanały są wykorzystane i podczas wpychania pierwszych kulek upewnić się, że nakrętka jest odpowiednio ustawiona i kulki siadają na gwincie.

Jeśli to nie poskutkuje to możesz złożyć nakrętkę osobno i dopiero nakręcić na śrubę. Do tego będzie potrzebny smar, najpierw należy poprzylepiać kulki na bieżniach wewnątrz nakrętki a później powkładać je w kanaliki nawracające. Na koniec trzeba bardzo ostrożnie nakręcać nakrętkę na śrubę i patrzyć czy czasem jakaś kulka nie wyskoczyła, nie jest to najłatwiejsze ale jak najbardziej się tak da.

Dodane 9 minuty 24 sekundy:
Oznaczenie niestety niewiele mi mówi.
Poniższy rysunek pokazuje jak ta nakrętka działa, przy czym trzeba sobie dodać drugi obieg, bo przedstawiony jest tylko jeden.

Obrazek


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

Re: nakrętka zleciała ze śruby, kulki się posypały

#6

Post napisał: Dolce » 07 lut 2019, 20:34

Bardzo dziękuję za pomoc. Zestaw już złożyłem. Okazało się, że w nakrętce są faktycznie wykorzystywane tylko 2 bieżnie. Włożyłem kulki w bieżnie, które nie były dotychczas używane. Nakrętka płynnie pracuje, wygląda na to, że wszystko jest ok.
Pozdrawiam serdecznie.


lukasz.radomski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 440
Rejestracja: 06 maja 2010, 15:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: nakrętka zleciała ze śruby, kulki się posypały

#7

Post napisał: lukasz.radomski » 22 sty 2021, 17:56

Nie będę zakładał takiego samego tematu więc zapytam tutaj,
rozleciała się nakrętka w pewnej chińskiej maszynie, czy dobrze rozumuję że ktoś tu przede mną już coś grzebał i przerabiał bo nie ogarniam jak te obiegu kulek miałyby działać?
wkładki wyglądają na profesjonalnie zrobione :shock:
https://photos.app.goo.gl/CwVHGa4DfgjH3gYr8
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”