EDM DIY drążenie elektrodrążarką domowej roboty-moje testy

Dyskusje na temat maszyn do obróbki erozyjnej

ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 936
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: EDM DIY drążenie elektrodrążarką domowej roboty-moje testy

#11

Post napisał: ak47 » 04 lut 2019, 21:24

Jeśli nie ma dymu to znaczy się, że dość mała moc generatorów :) nawet drążarki z lat 80-tych mają takie generatory, że przy nawet nie dużej elektrodzie dym będzie odczuwalny i zauważalny. Na roboformie 55 z generatorem 64A (są też 128A) raz założyłem elektrodę i puściłem dla sprawdzenia maxymalne ustawienia jakie tylko dało radę. Nafta się praktycznie gotowała. Elektroda miedziana, jakieś fi100 x160 z lekkim stożkiem.

Przy takich małych zabawkach faktycznie może i by dało radę w blokach z uchylonym oknem się bawić, pytanie co to na to sprzęty wkoło bo chyba na każdej drążarce jest nalepka o tym żby pracować z zamkniętymi drzwiami bo promieniowanie elektromagnetyczne może nam kuku zrobić



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: EDM DIY drążenie elektrodrążarką domowej roboty-moje testy

#12

Post napisał: pukury » 04 lut 2019, 22:40

Hej.
Podczas eksperymentów - w kuchni - miałem mały pożarek :mrgreen:
Na skutek smrodu z nafty szukam innych " fluidów " .
Z wodą jest kiepsko - błyskawicznie następuje " ujonowienie " i kicha.
A jak zastosowałem pre-impuls na 250V - 300V to elektroliza następowała wzorowo :mrgreen:
Ale się nie poddaję .
Jak mi się uda załatwić drutu 0.14 mm to podziałam coś na ten temat.
pzd.l
Mane Tekel Fares


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: EDM DIY drążenie elektrodrążarką domowej roboty-moje testy

#13

Post napisał: strikexp » 05 lut 2019, 02:02

ak47 pisze:
04 lut 2019, 21:24
chyba na każdej drążarce jest nalepka o tym żby pracować z zamkniętymi drzwiami bo promieniowanie elektromagnetyczne może nam kuku zrobić
Można ekranować, w mikrofalówce masz kilkaset watów w formie promieniowania i nic Ci się nie dzieje ponieważ jest stalowa siatka (coś tam z długością fali) i nie przenika. Do EDM potrzebna byłaby stalowa obudowa podpięta pod uziemienie. Oczywiście spawana i zamykana na docisk bo niektóre promieniowanie przechodzi przez szpary 0,01mm :mrgreen:

Dodane 5 minuty 32 sekundy:
pukury pisze:
04 lut 2019, 22:40
Jak mi się uda załatwić drutu 0.14 mm to podziałam coś na ten temat.
Taki 0,2 jest dostępny jako drut jubilerski, ale trzeba brać kilogram za ponad 200zł. Dlatego dokładne wycinanie EDM jest mało popularne hehe
Mniejszy produkuje się na potęgę do cewek ale jest izolowany.

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: EDM DIY drążenie elektrodrążarką domowej roboty-moje testy

#14

Post napisał: adam Fx » 05 lut 2019, 02:14

pukury pisze: Z wodą jest kiepsko - błyskawicznie następuje " ujonowienie

Hmm na polibudzie mielismy takie tuby z granulatem ale co to było i za ile to nie wiem ale dejonizowało wodę
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 936
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: EDM DIY drążenie elektrodrążarką domowej roboty-moje testy

#15

Post napisał: ak47 » 05 lut 2019, 08:37

strikexp, wiem, że można ekranować, a nawet trzeba. Po prostu zwracam uwagę, że takie coś występuje.

adam Fx, te tuby to pojemniki z żywicą dejonizacyjną.

po wpisaniu w google żywica dejonizacyjna EDM znajdziesz sklepy które oferują ten produkt.
Woda ze zbiornika roboczego musi po prostu przepływać przez filtry oraz tubę z żywicą. Żywica pozbiera ładunki samoczynnie. Nie wiem jakie są ceny tylko więc kto przez wypłatą to może niech nie szuka :)

Dejonizacja nie może przekroczyć dolnej granicy tak samo jak nie może przekroczyć górnej, na ogół przedział wynosi 10 - 15 mikro siemensów.


kamil.kraszewski
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 25 paź 2018, 18:40
Lokalizacja: Częstochowa

Re: EDM DIY drążenie elektrodrążarką domowej roboty-moje testy

#16

Post napisał: kamil.kraszewski » 05 lut 2019, 10:17

Nie wiem czy spawarka się nada jako generator, na biegu jałowym masz około 60v, podczas spawania spada do 20-30v.
Na moim generatorze(3A) napięcie podczas drążenia oscyluje między 65-75V, podczas spoczynku 80V.


ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

Re: EDM DIY drążenie elektrodrążarką domowej roboty-moje testy

#17

Post napisał: ajt » 05 lut 2019, 11:02

Napięcie spawarki wyraźnie spada, ale pod dużym obciążeniem, a w takim zastosowaniu będzie niewielkie. 60V na kondensatorach da prawie 90V, które, z powodu większej wydajności prądowej spawarki, będzie podczas drążenia prądem kilka A tylko nieznacznie spadać, raczej będzie sporo powyżej 80V. Spawarka powinna się nadać :)


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: EDM DIY drążenie elektrodrążarką domowej roboty-moje testy

#18

Post napisał: strikexp » 05 lut 2019, 11:48

Jakie 90V? Mówisz o spawaniu AC? I nie wiadomo jak spawarka przyjmie fakt że będzie się nią szarpało, nie jest do tego przystosowana (elektroniczna nie transformatorowa ale takich prawie nie ma).

Generalnie można zastosować zasilacze impulsowe. Albo nawet beztransformatorowe PWM. Problemem będą w drugim przypadku straty w półprzewodniku.
Dużo gadania o napięciu ale ono służy jedynie do przebicia według zasady bliżej-łatwiej. Ale najważniejsza jest energia impulsu która decyduje o zadawanych szkodach w materiale, oraz ich częstotliwość. Jak będzie za szybko to śmiecie w cieczy (na argon powinno też działać :D) pogarszają sprawność. A jak będzie za wolno to obróbka będzie trwała wieki.
Natomiast za słaby impuls ogólnie będzie za słabo drążył i różne cuda mogą wyjść.

Ja u siebie zamierzałem użyć baterii kondensatorów na około 60V odpalanych tyrystorem. Kondensatory tanie nie są, ale triak za kilakdziesiąt złotych łyknie takie impulsy że w stole wyrwie dziurę hehe.
Można też odpalać przez jakąś cewkę/żarówkę tyrystorem bezpośrednio z fazy ale wtedy mamy ograniczenie częstotliwości do 100Hz(2x50Hz) lub 300Hz(3fazy) przy niskim napięciu. No ale cały generator kosztuje 50-100zł.
Głównie rozchodzi się o bezpieczeństwo, chociaż przy takich mocach i napieciach to trudno mówić o bezpieczeństwie. Te 60V już potrafi zabić lub okaleczyć.

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

Re: EDM DIY drążenie elektrodrążarką domowej roboty-moje testy

#19

Post napisał: blue_17 » 17 lut 2019, 22:52

Witam

Problem jest złożony
Generator do wycinarki elektroerozyjne i elektrodrążarki to dwa zupełnie inne urządzenia
Do drutówki dużo trudniej wykonać układ sterowania i podobieństwo jedynie jest takie między dwoma generatorami, że generują iskry

W przypadku generatorów RC wydajność jest bardzo mała, a zużycie elektrody może przekazać 100% w zamian za to otrzymuje się dużą gładkość powierzchni.

W procesach elektroiskrowych wszystkie iskry są efekowne ale nie wszystkie efektywne ;)

@pukury odgrzeb stare wiadomości w skrzynce na PW ;)

Pozdrawiam
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: EDM DIY drążenie elektrodrążarką domowej roboty-moje testy

#20

Post napisał: kamar » 17 lut 2019, 23:33

blue_17 pisze:
17 lut 2019, 22:52
Do drutówki dużo trudniej wykonać układ sterowania i podobieństwo jedynie jest takie między dwoma generatorami, że generują iskry
To może wytłumaczysz czemu czwarty rok biega mi drutówka na generatorze od wgłębnej ? I na pewno nie gorzej czy mniej wydajnie.
A na aluminium nawet dużo szybciej i gładziej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarki drutowe / Elektrodrążarki / EDM”