Amatorska frezarka z płyty meblowej

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Michał4g
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 02 lut 2019, 20:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Amatorska frezarka z płyty meblowej

#1

Post napisał: Michał4g » 03 lut 2019, 17:23

Witam szanowne grono.
Jakis czas temu czytając trochę tematów i oglądając filmiki zapragnąłem zbudować własna frezarkę cnc. Jest to dla mnie zupełna nowość ponieważ nigdy nie miałem do czynienia z takimi sprzętami i jestem totalnym amatorem w tym temacie. Postanowiłem sobie trochę poukładać w głowie jak to ugryźć i nie wydać majątku. Zacząłem najpierw od zrobienia na szybko projektu w autocadzie(tez dopiero sie uczę) którego staram sie trzymać, chociaż nie jest do końca skończony. Powoli zacząłem coś w wolnych chwilach po pracy dziergać. Pozamawiałem na razie wałki i łożyska, po docinałem formatki i powoli zaczynam składać to do kupy. Na os Z dałem wałki 16mm, os X wałki 20mm a na os Y jeszcze nic nie zakupiłem ale planuje zamówić walki podparte 20mm. Do sterowania maszyna posiadam na obecna chwile arduino z nakładką cnc shield

Proszę o opinie, rady co można poprawić ulepszyć itd
Pozdro

Dodane 4 minuty :
Prosze moderatora o przeniesie tematu do konstrukcji z drewna, przepraszam z pomyłkę
Załączniki
1.jpg
Bez tytułu.jpg




adamo2309
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 58
Rejestracja: 28 sie 2016, 15:17
Lokalizacja: Łomża

Re: Amatorska frezarka z płyty meblowej

#2

Post napisał: adamo2309 » 03 lut 2019, 19:49

Ja na twoim miejscu po prostu bym ją teraz dokończył po swojemu. Oczywiście nie pchajac się w koszta. Czyli śruby gwintowane z metra, jakieś małe silniki krokowe. Następnie starał bym się to uruchomić. Jak już wszystko się uda wpraw maszynę w ruch i obserwuj co byś usztywnil gdzie byś dodał wzmocnienie.

Na pewno szału z tym nie będzie Ale zabawy i trochę doświadczenia zlapiesz.

Sam jestem po tworzeniu pierwszej frezarki która była bardzo budżetowa. Dzięki niej się dużo nauczyłem i zapragnalem teraz czegoś większego i mocniejszego.

Jednak jak by nie było to moja propozycja, a zrobisz jak uważasz :) pozdrawiam


Autor tematu
Michał4g
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 02 lut 2019, 20:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Amatorska frezarka z płyty meblowej

#3

Post napisał: Michał4g » 03 lut 2019, 20:05

Dziękuje za opinie, tak jak piszesz ta konstrukcja jest budżetowa właśnie w celu nauczenia się obsługi takiej maszyny i poznania całej mechaniki i elektroniki. Co prawda trochę wydatków jeszcze będzie przy tej maszynie ale powoli zamawiam wszystko co potrzebne i cały czas do przodu idzie. Pewnie mógłbym iść na jakiś kurs cnc ale większa satysfakcje sprawia dochodzenie do wszystkiego samemu i z pomocą roznych pomocy znalezionych tu na forum od doświadczonych kolegów. Myslalem na poczatek o tych pretach gwintowanych M10. Posiadam silniki krokowe OKI-ML17A3 12v/1,3A 1/8step , czy takie silniki wystarcza?


adamo2309
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 58
Rejestracja: 28 sie 2016, 15:17
Lokalizacja: Łomża

Re: Amatorska frezarka z płyty meblowej

#4

Post napisał: adamo2309 » 03 lut 2019, 20:19

silniki 12v? a czym zamierzasz je zasilać?


Autor tematu
Michał4g
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 02 lut 2019, 20:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Amatorska frezarka z płyty meblowej

#5

Post napisał: Michał4g » 03 lut 2019, 20:45

Mam dwa zasilacze 12v jeden 100w a drugi atx z komputera, akurat jestem w posiadaniu takich silniczków czy sie nie nadadzą?


adamo2309
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 58
Rejestracja: 28 sie 2016, 15:17
Lokalizacja: Łomża

Re: Amatorska frezarka z płyty meblowej

#6

Post napisał: adamo2309 » 03 lut 2019, 21:20

Odpowiedź brzmi nie. Do zasilania silników królowych potrzebujesz V co najmniej 10 razy większy. Czyli w twoim przypadku potrzeba by było 120v. Ja mam u siebie 1,75v A zasilam je prądem 24v. Poczytaj trochę o tym. Na forum jest takich i formacji sporo


Autor tematu
Michał4g
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 02 lut 2019, 20:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Amatorska frezarka z płyty meblowej

#7

Post napisał: Michał4g » 04 lut 2019, 19:44

To będę musiał poszukać jakieś inne silniczki. Dzisiaj przerobiłem troche os X i zwiększyłem rozstaw miedzy wałkami. Teraz czekam na zamówione części z Ali do skończenie Ztki i X


Slavco
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 131
Rejestracja: 28 lis 2012, 18:29
Lokalizacja: Bytom

Re: Amatorska frezarka z płyty meblowej

#8

Post napisał: Slavco » 04 lut 2019, 20:13

Szukaj silników o niskim napięciu znamionowym rzędu kilku V oraz prądzie który wytrzyma twój sterownik.
I zasilasz go napięciem takim, ponownie jaki jest w stanie wytrzymać twój sterownik.
Zasilacz ATX nie nadaję się za bardzo do zasilania, może na sam początek tylko dla testu.
Potem poszukaj jakiegoś transformatora, prostownik, kondensatory i masz zasilacz.


Autor tematu
Michał4g
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 02 lut 2019, 20:33
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Amatorska frezarka z płyty meblowej

#9

Post napisał: Michał4g » 04 lut 2019, 20:38

dzięki tak zrobię, o zasilacz akurat się nie martwię bo jeszcze mam do dyspozycji rożne zasilacze na 24v. Poszukam silniczków tak jak mówicie o niskim napięciu i oczywiście takie żeby sterownik wytrzymał :) A te silniki co mam może uda się opchnąć :)


mkaluza
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 08 sty 2019, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Amatorska frezarka z płyty meblowej

#10

Post napisał: mkaluza » 19 lut 2019, 08:28

Wszystkie łączenia płyt pod kątem prostym wzmocnij łącznikami ciesielskimi i dawaj podkładki pod wkręty - płyta meblowa to straszna paść - nawet niewielka siła poprzeczna przy takiej dźwigni wyłamie Ci wkręty.

Zasilanie - ja chwilowo jadę na zasilaczu od laptopa :D dodatkowo dałem za nim przetwornicę step up za 10 zł, żeby podnieść napięcie z 19V do 30V i śmiga :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”