Mach3 - błędy, mity i legendy.

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Mach3 - błędy, mity i legendy.

#21

Post napisał: lepi » 22 sty 2019, 09:48

k-m-r1 pisze:
21 sty 2019, 21:40

Dodane 8 minuty 48 sekundy:
W programie są dostępne banki enkoderów ale program z tego nie korzysta.
Sprzężenie zwrotne o kant D rozbić.
We współczesnych sterowaniach pozycyjnych nie stosuje się sprzężenia zwrotnego. Jest ono realizowane na niższym poziomie np w pętli prędkościowej.

Werdykt: oskarżenie oddalone.

Uzasadnienie werdyktu:

Obecnie sterowania cnc zajmują się jedynie generowaniem trajektorii obróbki i przekazują ją do realizacji poprzez komunikację cyfrową do elementów wykonawczych. Dla przykładu serwonapęd prądu stałego korzysta z kilku sprzężeń zwrotnych: wartość chwilowa prądu, napięcie, prędkość obrotowa, czasem wartość strumienia magnetycznego w dużych napędach, w silnikach synchronicznych dochodzą czujniki położenia wału. W pneumatycznych mierzone są ciśnienia i przepływy. I oczywiści zawsze aktualna pozycja z enkodera. Napęd na podstawie wszystkich informacji potrafi lepiej dostosować pracę niż potrafiłoby to zrobić sterownik cnc. Jeśli założony uchyb pozycji jest zbyt duży lub przekroczone zostaną krytyczne parametry pracy generowany jest sygnał alarmu jako jedyny sygnał zwrotny.
Dzięki zintegrowaniu wszystkich pętli prądowej, prędkościowej i pozycyjnej w jednym dedykowanym do silnika zasilaczu uzyskuje się świetną dynamikę i dokładność pracy napędu.



Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

Re: Mach3 - błędy, mity i legendy.

#22

Post napisał: k-m-r1 » 22 sty 2019, 15:39

Problem losowego błędu skryptu m3 - co skutkuje niewłączającym się wrzecionem na obróbkę.
Ja to rozgryzłem a producent nie.

Nie dział korekcja przy ruchu rewers.

Przy sterowaniu wrzecionem PWM i włączonym PID falują obroty wrzeciona.

Odwieczny problem z pauzą.

Problemy z czasami startowania stopu wrzeciona po określonym czasie. Raz jest innym razem totalnie brak.

Problem z THC UP DOWN potrafi nie przyjmować wartości.

Mapowanie śrub czy to działa czy tylko jest.

Co wersja to inne problemy jedne znikają pojawiają się nowe inne wracają nieoczekiwanie.

Proponuje zamknąć temat (to jak rozmowa co było pierwsze kura czy jajko...) lista zmian i poprawek wydana przez producenta:
https://www.machsupport.com/wp-content/ ... list90.txt
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


Autor tematu
lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Mach3 - błędy, mity i legendy.

#23

Post napisał: lepi » 22 sty 2019, 16:01

k-m-r1 pisze:
22 sty 2019, 15:39
Problem losowego błędu skryptu m3 - co skutkuje niewłączającym się wrzecionem na obróbkę.
Ja to rozgryzłem a producent nie.
"Rozgryzłem" to za grube określenie bo to banalnie proste. Właśnie to miałem zostawić sobie na koniec :) Moim zdaniem to największy błąd w Machu.

PS Nie, nie uważam, że to super program do profesjonalnego sprzętu. Byle jak skonfigurowany jest dziurawy jak sito. Jak się do tego człek przyłoży to dział sprawnie.


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Mach3 - błędy, mity i legendy.

#24

Post napisał: dudziak4 » 22 sty 2019, 16:17

Problem losowego błędu skryptu m3 - co skutkuje niewłączającym się wrzecionem na obróbkę.
Ja to rozgryzłem a producent nie.
Że tak zapytam to na czym problem polega? Chyba mi się nie zdarzyło ale jak się przytrafi chciałbym wiedzieć jak se z tym poradzić.

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Re: Mach3 - błędy, mity i legendy.

#25

Post napisał: Alvar4 » 22 sty 2019, 16:49

A ja ze swojej strony mam taki przypadek (akurat Mach 2) że od pewnego czasu nie mogę zwolnić resetu frezarki zaraz po uruchomieniu komputera. Musze zamknąć program na frezarkę i otworzyć mach2 turn czyli wersję na tokarkę i w niej przycisnąć migający reset w lewym dolnym rogu. Zamykam tokarkowy i znów uruchamiam frezarkowa nakładkę i teraz mogę migający reset już wyłączyć. Od taka ciekawostka. Wcześniej przez długi czas działało normalnie, nic nie grzebałem aż tak samo z siebie z dnia na dzień się zablokowało. A tak poza tym to program działa nawet w tej starszej wersji i nie narzekam na niego bo kupę zleceń i roboty na nim zrobiłem. Dzięki niemu nauczyłem się wiele.
Obrazek


Autor tematu
lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Mach3 - błędy, mity i legendy.

#26

Post napisał: lepi » 22 sty 2019, 19:49

Masz jakieś warunki do załączenia Resetu? Sprawdzasz jakieś sygnały wejściowe (alarm/gotowość napędu, grzyb na panelu itp)? Może coś się odpięło. W tokarkowym na pewno nic nie sprawdzasz bo nie jest skonfigurowany. Może to ścieżka do poszukiwań?

Dodane 2 godziny 49 minuty 59 sekundy:
k-m-r1 pisze:
22 sty 2019, 09:13
...
wyoblarka płyt granitowych
...
Co to jest?


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2122
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Mach3 - błędy, mity i legendy.

#27

Post napisał: qqaz » 22 sty 2019, 20:42

Alvar4 pisze:nie mogę zwolnić resetu
albo:
- wywołaj którąś wcześniejszą wersję która była dobra (nie wiem czy w Mach2 to jest a jeżeli to czy nie jest za późno - może się już nadpisała)
- spróbuj poprawić edytorem ekran - otwórz tokarkowy, skopiuj przycisk resetu i wklej go do ekranu frezarki.
A może zwyczajnie zobacz czy nie zgubiłeś zaptaszczenia właściwego działania - np została na przycisku tylko bitmapa a funkcją się przestawiła (choć częściej przycisk gubi bitmapę niż funkcję)
Jest to możliwe podczas zmiany ekranu gdy system nie zapisze nowego albo jest wyłączony z prądu bez zwijania.
k-m-r1 pisze:.... .....
oemled(10) działa w oparciu o sumę wartości korekt wszystkich osi
Σ x,y,z ≠ 0 to led świeci ( bo jest G92)
a powinna być suma wartości bezwzględnych. Wystarczy korekta dla jednej osi np -0,1 dla drugiej +o.1 i led gaśnie mimo że powinien palić.

a może zamiast zamykać to odwrotnie, kontynuować watek, wskazując wpadki w programie, nawet te łatwe do ominięcia.
O co chodzi z tym niewłączaniem się M3?


Autor tematu
lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Mach3 - błędy, mity i legendy.

#28

Post napisał: lepi » 22 sty 2019, 22:28

qqaz pisze:
22 sty 2019, 20:42
...
O co chodzi z tym niewłączaniem się M3?
Czasem, w momencie wywołanie makra M3 pojawia się komunikat błędu, makro się nie wykonuje a mimo to program leci dalej. Łatwo sobie wyobrazić gdy wykona się program mimo, że wrzeciono nie zostało uruchomione.

Jest to do ogarnięcia, skoro kolego się chwalił, że rozgryzł, to może się podzieli jak.


Mach ma taką wadę, że większość informacji zapisuje w momencie zamykania programu. Wiele osób po kliknięciu "X" od razu zamyka windowsa przerywając proces zapisu. W mojej opinii to główna przyczyna powstawiania błędów w pliku konfiguracyjnym.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”