Ustawienia globalne maszyny....?

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina
Awatar użytkownika

Autor tematu
V-tek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 192
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:59
Lokalizacja: Świdnica

Ustawienia globalne maszyny....?

#1

Post napisał: V-tek » 20 lut 2008, 15:58

Witam,

Mam mały problem a w sumie to może nie taki mały, już pisze o co chodzi.

Czy któryś z szanownych forumowiczów mógłby mi powiedzieć czy istnieje taka możliwość w Heidenhainie oczywiście żeby zmienić ustawienia globalne maszyny w taki sposób żeby podczas wykonywania programu automatycznie mimo wy bazowania sondą odsuwał w jednej z osi o zadaną wartość.

Przykład:

Ustawiłem się w środku na kostce 50/50, mam zamiar zrobić wybranie kołowe centralnie w środku kostki więc najazd po cyklu będzie X+0 Y+0 RO FMAX M99.

Po wykonaniu wybrania okazuje sie że otwór jest przesunięty w osi Y o 0.5mm.

I teraz nie wiem czy coś niepokojącego dzieje się z maszyną czy ktoś po prostu w wspomnianych wcześniej ustawieniach globalnych dokonał zmiany i zrobił mi głupiego psikusa. :cry:

Proszę o pomoc w tej sprawie.

Mam jeszcze inny problem, podczas bazowania ręcznego ustawiłem rotację na płycie, pokazało że istnieje odchylenie od osi X o 0.065 stopnia i niby wszystko jest ok ale podczas wykonywania programy juz nie uwzględnia tej rotacji i wykonuje program na wprost osi X i co za tym idzie nie w osi detalu.

w tym przypadku to już całkowicie nie wiem dlaczego tak sie dzieje, wiec jak koledzy macie jakieś sugestie to czekam na podpowiedzi. :grin:



Tagi:


rollaz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 442
Rejestracja: 26 lis 2006, 09:47
Lokalizacja: Kuznia Raciborska

#2

Post napisał: rollaz » 22 lut 2008, 18:47

sprawdź w opcjach z sondy czy nie masz tam wpisanego przesunięcia w danej osi w manualnym trybie można to sprawdzić tam , można takie coś wpisać i wtedy będzie ci przyjmować bazę przesunięta o dana wartość jaka tam jest wpisana
Fachman


jasiu80
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 24 lut 2008, 20:44
Lokalizacja: Świdnica

#3

Post napisał: jasiu80 » 24 lut 2008, 21:06

jest strona heidenhaid ia tam sa ksiazki w pdf za darmo z przykladami chyba ja tez ja mam w pdf jak chcesz pocwiczyc proste rzeeczy tam jeste wszystko moge ja ci jakos wyslas czy jak tam :wink:

[ Dodano: 2008-02-24, 21:08 ]
pytankomacie ksazke w pdf do tokarka okuma lu z 2 glowicami jeste to maszyna nowa jeszcze zapakowana potrzebuje
jasiu80


wladca-swiata
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 349
Rejestracja: 08 lut 2007, 15:07
Lokalizacja: Łódź

#4

Post napisał: wladca-swiata » 25 lut 2008, 02:45

a dawno kalibrowales sonde? Moze zacznij od tego? Co do drugiego pytania to sprwadz, czy w kodzie nie masz polecenia odwolujacego obrot ukladu wspolrzednych.


Sebastian Rodak
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 25
Rejestracja: 05 kwie 2007, 13:42
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#5

Post napisał: Sebastian Rodak » 29 lut 2008, 19:20

Nie wiem czy dokładnie o to Ci chodzi, ale zawsze możesz przesunąć bazę po zabazowaniu narzędzi przy użyciu:

3 CYCL DEF 7.0 PUNKT BAZOWY
4 CYCL DEF 7.1 X+0
5 CYCL DEF 7.2 Y+0
6 CYCL DEF 7.3 Z+0

W Twoim przypadku:
3 CYCL DEF 7.0 PUNKT BAZOWY
4 CYCL DEF 7.1 X+0
5 CYCL DEF 7.2 Y-0.5
6 CYCL DEF 7.3 Z+0

Co do funkcji obrotu.. wstaw ją po wywołaniu jakiegoś narzędzia.
Powinno zadziałać.

Awatar użytkownika

Autor tematu
V-tek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 192
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:59
Lokalizacja: Świdnica

#6

Post napisał: V-tek » 29 lut 2008, 19:33

Dzieki za odpowiedzi, i odpowiadam teraz ja,

Sonde kalibrowałem całkiem nie dawno, nie bardzo wiem w jakim kodzie mam sprawdzic czy nie mam polecenia czy to chpdzi o kody MP ?

Co do tego przesunięcia pkt bazowego to w ten sposób mozna go przesunąć w programie, a ja tego nie robiłem a jednak był przesuniety dlatego to jest problem :sad: .

Jeśli chodzi o rotację to ja ustawiałem ja ręcznie i pokazało że jest za pomoca sondy a nie z programu więc to nie to ale dzieki za podpowiedzi.

Czy kolega wladca-swiata mógłby mi napisac, jeśli to chodzi o kody MP w którym to kodzie jest

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”