Pomoc potrzebna od zaraz...

Plotery tnące

vitro
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 56
Rejestracja: 11 sty 2006, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#11

Post napisał: vitro » 30 lip 2006, 00:34

Praca na ploterze tnącym polega na wycinaniu znaków graficznych oraz tekstu z folii tzw. ploterowej. Najpopularniejszą, choć nienajlepszą jest folia firmy Oracal, najwyższa półka to 3M. W Corelu ustawiamy stronę o wymiarach odpowiadających powierzchni cięcia plotera np. Roland PNC1000 powierzchnia cięcia to 470x1600 mm. Rysunek wektorowy rysujemy z konturem o grubości włosowej w kolorze takim jaki jest ustawiony w ploterze, z reguły jest to czarny. Jeżeli mamy rysunek w formie bitmapy, musimy go najpierw zwektoryzować w CorelTrace, po wektoryzacji linie wymagają z reguły pewnej korekty, wykonujemy to w CorelDraw wykorzystując narzędzie "kształt" (korekta węzłów). Aby przesłać rysunek z komputera do plotera, musimy zainstalować odpowiedni driver w którym ustawiamy parametry wycinania (szybkość, nacisk noża, offset, grubość lini itp.). W sumie obsługa plotera jest bardzo prosta.
Po wycięciu usuwamy niepotrzebną folie. Rysunki lub tekst zbieramy tzw. folią transportową i przenosimy na odpowiednie medium (szyba, płyta PVC, blacha, karoseria). Druga metoda przenoszenia to naklejenie papieru transferowego jednorazowego użytku i naklejanie na mokro. W drugiej metodzie można rysunek przesuwać na płaszczyźnie dopasowując do projektu. Po ustawieniu rysunku, specjalną raklą wyciskamy wodę (z małym dodatkiem detergentu) z pod folii, pozostawiamy do wyschnięcia poczym przecieramy miękką lekko wilgotną szmatką aby usunąć plamy po wodzie.



Tagi:


Autor tematu
WojtekSz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 23 lip 2006, 21:05
Lokalizacja: lubuskie

#12

Post napisał: WojtekSz » 30 lip 2006, 14:38

Witam!
Mam kolejne pytanie i od razu przepraszam za moją niewiedzę będącą wręcz laicyzmem.
Powiedzmy chcem wykonać nadruk wielokolorowy na koszulce. Mam oczywiście możliwość skorzystać z maszyny drukującej na materiale np. do termodruku, ale...
Czy da się to zrobić na przykład przy uzyciu dwóch ploterów (i oczywiście czy ma to sens) tzn. kupuję folię - robię na niej nadruk na ploterze drukującym solwentowym, a następnie wycinam na ploterze tnącym (oczywiście nie chodzi mi tu tylko o nadruki na koszulkach).
Czy jest jakieś urządzenie generujące jedno i drugie.
Pozdrawiam:
WojtekSz


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#13

Post napisał: olo_3 » 30 lip 2006, 15:04

WojtekSz pisze:Witam!
Mam oczywiście możliwość skorzystać z maszyny drukującej na materiale np. do termodruku, ale...
Nie bardzo rozumiem jak termo drukujesz ?


W mojej ocenie masz kilka możliwości:
1) sitodruk – w tym konkretnym wypadku karuzela skoro ma być pełny kolor (rozumem ze wiesz co to cmyk)
2) istnieje specjalna folia (zapomniałem jak się nazywa) która wycinasz ploterem i termo prasujesz przy użyciu termoprasy (jeden kolor, materia z meszkiem w dotyku, bardzo estetyczny, podatny na zginanie).
3) Drukujesz atramentem na specjalnej transparentnej folii która następnie termo prasujesz.
4) Tamponiarka (jeden kolor – najłatwiej, wprawdzie istniej możliwość tamponodruku w kilku kolorach ale spory wydatek w przypadku koszulek, mały format)
5) Wyhaftować
Z pewnością istnieją inne bardziej wyrafinowane sposoby, ale te są standardowe.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


Autor tematu
WojtekSz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 23 lip 2006, 21:05
Lokalizacja: lubuskie

#14

Post napisał: WojtekSz » 05 sie 2006, 09:29

Wracając do wstępu Ola_3 możliwości takie daje np. DRUKARKA TERMICZNA PAXAR 7500 do, której mam dostęp, o czym wspominałem. Wracając do tamponiarki, to koszt zakupu ręcznej do dwóch kolorów, nie jest dużo większy.
Jeżeli chodzi o podwowiedź Ola_3 to interesuje mnie specjalnie 3 - to właśnie o to mi mniej więcej chodzi. Tzn. czy ploter tnący jest tak samo skalibrowany jak drukujący? Czyli najpierw nadruk na folii, później docięcie plotere tnącym, następnie termoprasowanie - czy jest taka możliwość.


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#15

Post napisał: pltmaxnc » 05 sie 2006, 15:19

Jest taka mozliwość jeżeli nie jest wymagana zbyt duża dokladność.
Najlepiej zrobić to na ploterze który drukuje na następnie wycina.
Niestety różnice w kalibracji są czasami spore i nie zawsze można dobrze trafić.
Robilem naklejki na Oracalu o skomplikowanym ksztalcie , które byly drukowane sitem i wycinane na ploterze. Najdokladniejsze pasowanie mialem przy wycinaniu na starym pisakowym ploterze tablicowym Rolanda format A0. Ploter byl bardzo szybki i mial elektrostatyczne trzymanie papieru.
Metoda jest oplacalna przy niedużych nakladach i większych formatach , jezeli jest maly format i duży naklad to lepiej zrobić wykrojnik i sztancować.


Autor tematu
WojtekSz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 23 lip 2006, 21:05
Lokalizacja: lubuskie

#16

Post napisał: WojtekSz » 05 sie 2006, 20:49

Chodzi mi głównie o większe formaty. Czy w wypadku grubszego obrysu, powiedzmy narzut 2-3 mm, wyjdzie mi kalibrowanie?


gosia75
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 25 lut 2008, 21:47
Lokalizacja: bytom

POCZĄTKUJĄCA

#17

Post napisał: gosia75 » 25 lut 2008, 21:58

WITAM.
Raczej to nie ta branża maszyn no i jestem początkująca, ale zauważyłam że zachaczacie o tą tematykę - a mianowicie maszyny w reklamie - więc chciałam zapytać - może ktoś coś poradzi. Muszę kupić drukarkę którą chcę wykorzystywać m.in. w celu drukowania wizytówek. Na różnej powierzchni. Błysk, mat, ozdobne itd. Chciałabym A1, ale za 3tys. chyba będę ograniczona do A3, przy dobrych wiatrach. Co byście mogli mi zaproponować? Gdzie szukać papieru? Tonery czy są drogie - bo tutaj raczej trzeba myśleć o oryginalnych, zamienniki nie wchodzą w grę. Jaka gilotyna?
Pozdrawiam. Gosia

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Plotery tnące”