Pomoc potrzebna od zaraz...

Plotery tnące

Autor tematu
WojtekSz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 23 lip 2006, 21:05
Lokalizacja: lubuskie

Pomoc potrzebna od zaraz...

#1

Post napisał: WojtekSz » 23 lip 2006, 21:12

Początkująca firma reklamowa
Otwieram właśnie firmę na rozpoczęcie nie mam zbyt wiele. Moim zdaniem powinienem kupić ploter drukujący i ploter tnący. Proszę o radę!
Oczywiście mam zamiar zakupić drukarkę laserową, ale tylko do formatu A4.
Problem jest inny prosze o doradzenie : ploter tnący - praktycznie do folii na materiał (np. koszulki) oraz loga na samochody. Ploter drukujący zasada podobna przy czym chcem mieć możliwość druków dużo formatowych.
Przeprowadziłem badania rynku - druk głównie niskonakładowy.
Proszę o podpowiedzi, sugestie.



Tagi:


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#2

Post napisał: olo_3 » 23 lip 2006, 22:12

Witam
Moim zdaniem na początek potrzebujesz:
Ploter tnacy (od folii, tylko aby miał obrotowy noz) rolkowy oczywiście kupisz od 1000pln (chyba, ze potrzebujesz nowy i z najwyższej polki)
Drukarkę A3 atramentowa (nie kupuj a 4 bo są za małe i pamiętaj o polach nie drukowanych)
Drukarkę A3 laserowa
Naświetlarkę do polimerów (pieczątki, nalepki 3d)
Ręczna tamponiarke (nadruki na zapalniczkach, długopisach itp.)
Kilka sit (jak masz warunki)
Coreldraw min v9
Wzornik pantona
Szybki komputer z min 1GB ramu
Trochę polimerów, folii podstawowych, kilka ręcznych narzędzi.

Pracowałem kiedyś w reklamie, niestety niezbyt długo, rynek jest wysoce przepełniony domowymi firmami robiącymi byle co i za poldarmo ciężko złapać dobrego klienta na obsługę kompleksowa, najczęściej robi się pierdoły typu wizytówki, papiery firmowe, pieczątki i cala masę folii samoprzylepnej. Ale kto wiem może się uda

Druk wielko-formatowy odradzam ci ponieważ taniej wychodzi zlecić niż kupić maszyny, druk offsetowy zlecisz w drukarni tam tez ci zrobią matryce, a klisze w naswietlarni, plik do przygotujesz do .prm i po sprawie.


Powodzenia
Olo
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


camel131
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 84
Rejestracja: 27 gru 2004, 21:27
Lokalizacja: gdansk
Kontakt:

#3

Post napisał: camel131 » 23 lip 2006, 23:21

Ploter tnący wystarczająca szerokość 60cm np. summa d60 (do 3000pln używany).W przypadku potrzeby szerszego cięcia można zlecić komuś kto posiada taki. 99% wystarczy 60cm.


vitro
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 56
Rejestracja: 11 sty 2006, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#4

Post napisał: vitro » 23 lip 2006, 23:35

Witam.
Proponuję poznać potrzeby rynku i pod nie zakupić odpowiednie narzędzia.
Olo_3 ma rację, domokrążcy psują interes robiąc na czarno za pół ceny i to nie tylko w reklamie. Ja prowadzę firmę szklarską (lustra, witraże) oraz reklamową (szyldy, tablice,kasetony) i krew mnie zalewa jak widzą facetów kupujących w hurtowni szkła tafle docięte na wymiar którymi szklą klientom z ogłoszenia za pół darmo.
W 1989 roku kupiłem pierwszy ploter tnący - Roland PNC1000 na którym pracuję do dzisiaj, w międzyczasie kupiłem drugi większy.
Plotery służyły do wycinania szblonów do matowania szkła ( miałem duże zamówienie dla Emiratów). Dzisiaj nasycenie rynku w firmy reklamowe jest bardzo duże, do mnie zgłaszają się klienci z pierdołami ( parę liter z folii, tabliczka policyjna na dom, jakiś mały napis na samochodzie), aby wejść w ten rynek trzeba robić wszystko, ale żeby robić wszystko, trzeba mieć z czego i na czym, a to są już duże pieniądze.
Do wycinania nalepek-naprasowanek na koszulki radzę kupić dobry ploter z nożem obrotowym, nóża wleczonego raczej nie polecam, szczególnie do folii flokowanej.
Program graficzny to też są koszty. Ja kupiłem swego czasu drukarkę laserową Brothera z załączonym Corelem v.7, a Corela 9 odkupiłem za grosze od firmy którą było stać na 12.
Ostatnio zrobiłem sobie frezarkę na której wycinam między innymi litery przestrzenne z PVC i styroduru.
Chętnie odpowiem na szczegółowe pytania z tej branży.

Pozdrawiam.


WojtekSz
Posty w temacie: 1

nadal ten problem z parkiem maszynowym...

#5

Post napisał: WojtekSz » 28 lip 2006, 09:36

Dziękuję za rady.
Dziękuję szczególnie dla Ola_3 za tak szcegółową specyfikację.
Co sądzicie o ploterze RCS800 (70 cm)?
Jeżeli chodzi o ploter drukujący to raczej wolę go niż drukarkę atramentową formatu A3, a to z kilku powodów:
1. Moim zdaniem wystarczy mi drukarka atramentowa A4.
2. Potrzebny mi jest druk wielkoformatowy, przy bardzo niskim nakładzie i w tym wypadku moim zdaniem wykorzystanie plotera jest tańsze od zamawiania wydruków w drukarni.
Proszę o Wasze sugestie. Mam racje, czy też nie?
Z sita niestety zrezygnuje.
A jeszcze jedno małe pytanie do Ola_3. Dlaczego właśnie Coreldraw v9 (muszę przyznać, że pracowałem jeszcze na 7 i wydawało mi się, że powinna wystarczyć)?
Jeżeli chodzi o badania rynku to takowe przeprowadziłem: miejscowość ok. 30 tys. (15 km dalej następna tej wielkości). Brak firmy proponującej kompleksowe usługi reklamowe. A co jest już mówię:
1. firma poligraficzna (+ wydruki na balonach)
2. ktoś od reklamy internetowej
3. dostałem wyłączność na reklamę w największym dzienniku regionalnym, ale za to na mniejszym regionie (powiat) istnieje gazeta mająca większą poczytność,
4. istnieje firma tworząca szyldu z liter wycinanych ze styrodyru
5. najbliższe firmy mające pełną ofertę 60 km.
A tak a pro po zakupu maszyn zastanawiałem się również nad zakupem maszyny grawerującej (mam trochę zamówień na materiały POS w drewnie - skrzynki z wypalaniem, oraz w pleksi, ale koniecznie z grawerką).
Jeszcze raz dziękuję za rady.
Pozdrawiam.


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#6

Post napisał: olo_3 » 28 lip 2006, 10:53

Cdr 9 ma bardziej rozbudowane menu i więcej możliwości (cały pakiet- mocno rozbudowany, narzędzia do fontów, capture, itd. (w całym pakiecie jest chyba ze 10 programów). Jest przyjemniejszy w obsłudze, stabilny, większość agencji go używa (tani w maire), mały problem przy otwieraniu plików nowszych wersji. (tj. cdr9 otwiera wszystkie wersje do 9 włącznie cdr12 wszystkie do12 włącznie – oczywiście przy zapisywaniu idzie określić zgodność wersji itd.) sporo mod. importu/eksportu, jedyne z czego nie jestem zadowolony: w 9 nie można tworzyć animacji wideo z taka łatwością jak w 12 :), ponadto photo-paint minimalnie pozostaje w tyle za konkrecja z adobe.

Co do wydruków wieko-formatowych to maiłem na myśli wielki format, a nie ploter atramentowy – w takiej sytuacji faktycznie może się opłacić kupić używana ploter. Nie wiem do czego potrzebne Ci te plakaty, ale pamiętaj ze atrament pod wada (deszcz, spocone ręce) zmywa się – może się okazać ze będziesz musiał laminować. No i rozdzielczość kipska.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#7

Post napisał: rchobby » 28 lip 2006, 11:43

Może ktoś miał podobny problem z corel 9 (w98) - coreldraw nie chce zapisywać do pliku, klikniecie 'zapisz' czy 'zapisz jako' program nie reaguje. Inne programy pakietu działają bez problemu. Pakiet był odinstalowany i instalowany powtórnie z czyszczeniem rejestru i folderów, nic nie pomogło.


małysz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 122
Rejestracja: 02 mar 2006, 21:00
Lokalizacja: Maków podhalański

#8

Post napisał: małysz » 28 lip 2006, 13:05

Ja też mam pytanko do olo . Mam firme która też chciała zrobić sobie reklame na kawałku sliskiego papieru formatu A4 Z OBYDWU STRON. Jest tylko jeden problem a mianowicie ze niepotrzebuje dużej ilości tych reklam około 200 szt, W firmie która się tym zajmuje powiedzieli ze wykonanie matrycki na jedną strone to koszt powyżej 500 zł a sa 2 strony . Czy nielepiej mi kupić drukarke laserową kolorową za 1500 zł i drukować sobie dowoli różne ulotki. Czy ona niejest w stanie wydrukować zdjęć w jakośći zbliżonej do gazet typu Claudia.(LUBIE KOBIETY KTÓRE CZYTAJĄ CLAUDIE:) Nie wiem co mam zrobić z tym problemem bo nie opłaca mi się wydawać za wydruk 500 ,nie wiem nawet na co patrzeć przy zakupie takiego urządzenia. Co radzisz zrobić?


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#9

Post napisał: olo_3 » 29 lip 2006, 00:26

Witam
Na początek kilka słów jak to się robi:
1) projekt w dowolnym programie (np. CorelDraw)
2) przepisanie projektu do pliku .prm (plik drukarki zgodny z naświetlarką jaka akurat maja w naswietlarni (PS))
3) jeśli plik mieści się na nośniku (np. cdrom, dvd) to na płytę do kieszeni i do naswietlarmi wykonać klisze (na pełny kolor wchodzą 4 klisze (na każda stronne, cza określić raster i rozdzielczość (tez zależna od możliwości offsetu i naświetlarki )))
4) wykonanie klisz. 1szt. około 20pln (oczywiście zależy jaki format, klisze sa wielorazowego użytku – czyli jeden wydatek, matryce tez)
5) do drukarni offsetowej zlecić druk i wykonanie matryc (matryca A3, tez około 20)
6) pociąć bindowac, laminować, lakierować jak kto woli wszystko zrobią w drukarni – osobiście polecam lakier wybiórczy (dodatkowa klisza)



Za moich czasów radziliśmy sobie w taki sposób:
Jeśli projekt był 2-stronny A4 to druk na „przekładkę” w ten sposób, ze na A3 u dołu był awers A4 a u góry rewers A4, poczym zadrukowane kartki obracał drukarz do góry nogami i po następnym przelocie powstał pełny projekt. Czyli 2 gotowe ulotki na jednym formacie A3 – na offsecie zrobią Ci od 100 kartek (np. wizytówki robi się w małych nakładach. Sam druk jest tani jeden przelot to dosłownie kilka groszy)

Druk offsetowy, w pełnym kolorze na formacie A3 (dokładnie B3 bo zostaje miejsce na pasery) zabiera wtedy 4klisze i 4matryce. W innym wypadku 2x więcej.

Druk laserowy kolorowy, wygląda jak tanie, tandetne amatorskie ksero kolorowe. Jest to gruba warstwa tonera nalepiona na kartkę o bardzo miernej jakości.
Mieliśmy drukarkę kolorowa laserowa xeroxa - takie wielkie pudło do którego tonery (4kolory- CMYK) kosztowały 2000 pln, jakość skandaliczna. Osobiście odradzam Ci te metodę druku jeśli chcesz zrobić profesjonalny produkt.

Dobierając kolory dla projektu, pamiętaj ze na papierze powlekanym wyglądają nieco inaczej, to samo dotyczy monitora.


Istnieje jeszcze metoda druku cyfrowego, wtedy drukują bezpośrednio z „dyskietki” 6 lat temu jeszcze nie była tak dobra jak offset (przynajmniej w Gliwicach).
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


Autor tematu
WojtekSz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 23 lip 2006, 21:05
Lokalizacja: lubuskie

#10

Post napisał: WojtekSz » 29 lip 2006, 21:06

Dobrze, być może wiem już co nieco. Teraz tylko potrzebuje niestety dalszych porad. Do tej pory pracowałem w programach graficznych, ale głównie dla potrzeb samych komputerów bądź przygotowania np. reklam do gazet (coreldraw, jak wspominałem 7) oraz na potrzeby internetu (adobe). Proszę mi wytłumaczyć na czym polega praca na ploterze tnącym? Co prawda mam mieć od tego pracownika, ale jak sam nie wiesz czego masz przypilnować, to wiadomo...
Dzięki za wszelkie sugestie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Plotery tnące”