Szlifowanie głębokich otworów

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
hellfire
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 09 sty 2014, 00:48
Lokalizacja: Gdynia

Szlifowanie głębokich otworów

#1

Post napisał: hellfire » 27 lis 2018, 13:46

W jaki sposób szlifuje się głębokie otwory?

Przykładowy detal który chciałbym wykonać to wyszlifować i wyhonować wnętrze rury 50x2 o długości 500mm z 30HGSA pod cylinder hydrauliczny.
Rura jest w tolerancji średnicy wewnętrznej <0;-0.5mm> czyli do 0,5mm do zebrania z całego obwodu.
Średnica w materiale może się nieco zmieniać wraz z głębokością, czyli nie na całej długości rury jest tyle samo do zebrania, chciałbym też w tym procesie pozbyć się ewentualnej owalizacji.
Tak żeby uzyskać okrągły otwór z dokładnością średnicy do 0.01mm na całej długości rury.
Bez wymagań co do jakości samego początku/końca rury - czyli może być rozpęd/wybieg wykonany gorzej.

Czy taką pracę wykonuje się jeszcze honownicą (jakieś specjalne osełki, głowice?), czy to już zbyt dużo materiału do zdjęcia?
Okoliczne szlifiernie szlifują otwory ale zazwyczaj do 200-250mm głebokości, więc za mało.
Oni dysponują szlifierkami wpuszczającymi w detal głowicę z wirującym kamieniem szlifierskim i domyślam się że próba wpuszczenia takiego czegoś na pół metra w otwór 46mm spowoduje problemy z dociskiem i wibracjami.

Może zna ktoś miejsce gdzie można wysyłkowo zamówić wykonanie takiej usługi?
A może są jakieś narzędzia do wykonania takiego detalu do użycia na tokarce lub honownicy?



Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Szlifowanie głębokich otworów

#2

Post napisał: WZÓR » 27 lis 2018, 16:44

hellfire pisze:
27 lis 2018, 13:46
... Przykładowy detal który chciałbym wykonać to wyszlifować i wyhonować wnętrze rury 50x2 o długości 500mm z 30HGSA pod cylinder hydrauliczny.
Rura jest w tolerancji średnicy wewnętrznej <0;-0.5mm> czyli do 0,5mm do zebrania z całego obwodu.
(....)
Tak żeby uzyskać okrągły otwór z dokładnością średnicy do 0.01mm na całej długości rury.
......
Cylinder z taką dokładnością pod siłownik hydrauliczny ?
..... , pierwsze słyszę.

p.s.
Popytaj jak @Wektorynka temat ogarnął

dlugie-dokladne-otwory-t96228.html

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
hellfire
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 09 sty 2014, 00:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Szlifowanie głębokich otworów

#3

Post napisał: hellfire » 27 lis 2018, 17:32

Trudno mi powiedzieć, czy taki jest faktycznie wymóg dokładności, jednak elementy oryginalne mają takie odchylenia, stąd pomysł żeby element dorabiany też trzymał takie parametry.
Jeśli to precyzja jest tu kluczowym problemem, mogę poeksperymentować z mniejszą.

Samo urządzenie to hydrauliczny amortyzator.

Wektorynka to chyba chciał dopiero wykonać otwór 20mm. U mnie to jest rura, trzeba ją jednak obrobić.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Szlifowanie głębokich otworów

#4

Post napisał: WZÓR » 27 lis 2018, 18:50

hellfire pisze:
27 lis 2018, 17:32
.... Jeśli to precyzja jest tu kluczowym problemem, mogę poeksperymentować z mniejszą. ....
Problemem jest brak wiedzy z budowy i działania siłownika hydraulicznego.
Poczytaj co to jest tłok i dławik siłownika i do jakiego celu montuje się na tych elementach zestaw uszczelnień.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Szlifowanie głębokich otworów

#5

Post napisał: orion32 » 27 lis 2018, 21:46

Takie rzeczy się honuje na honownicach poziomych.Szukaj firmy ,która zajmuje się regeneracją siłowników.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


Autor tematu
hellfire
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 09 sty 2014, 00:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Szlifowanie głębokich otworów

#6

Post napisał: hellfire » 27 lis 2018, 22:10

WZÓR pisze:Problemem jest brak wiedzy z budowy i działania siłownika hydraulicznego.


Owszem, tylko to jest dość specyficzna konstrukcja (chociaż w motoryzacji popularna - kolumna MacPhersona), gdzie pełni nie tylko rolę siłownika, a jednocześnie jest elementem ustalającym, przenoszącym duże siły poprzeczne (o wiele większe niż wzdłużne).
I zgaduję że tu może być przyczyna bardzo dokładnego pasowania i precyzyjnego wykonania tych elementów.
No albo mi się taki trafił że jakbym nie ustawił średnicówki to wychodzi 46,00mm ;)

Natomiast moje pytanie było bardziej ogólne niż ten może specyficzny przykład - chodzi mi o to jak się obrabia takie rury od środka.
orion32 pisze:Takie rzeczy się honuje na honownicach poziomych.Szukaj firmy ,która zajmuje się regeneracją siłowników.


A tyle się zdejmuje honowaniem?
Bo zadzwoniłem do jednej firmy, powiedzieli mi że to za dużo materiału do zdjęcia honowaniem.
Że honowanie to tylko wykończenie powierzchni, a jak potrzebuję kalibrować wymiar, to że trzeba szlifować.
Ale tam gdzie szlifują mówią że dla takich średnic głebokość max to 250mm.


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 754
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Szlifowanie głębokich otworów

#7

Post napisał: pavyan » 27 lis 2018, 22:13

Czy to na pewno trzeba wewnątrz obrabiać/szlifować, w dodatku zdejmować aż 0,5mm?
Jakiś czas temu zamawiałem niewielkie ilości grubościennych rur precyzyjnych honowanych (kilka metrów, produkowanych specjalnie do produkcji cylindrów siłowników), bardzo ładnie trzymały średnicę, nie miały istotnej owalizacji i były bardzo gładkie wewnątrz. Stal oczywiście spawalna.
Pływała trochę grubość ścianki, chyba w granicach 0,1mm, ale to nie było dla mnie istotne.
Zamawiałem np. 40x7,5mm i 45x7,5mm. Oznaczenie było chyba 25H8/40 i 30H8/45
Tani towar to nie był... miał jednak zaletę - był dostępny, a musiałem go mieć.

Jeżeli wewnętrzna gładkość nie byłaby dla ciebie wystarczająca - zawsze można by dodatkowo honować.
Ale naprawdę nie sądzę, żeby to było konieczne.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Szlifowanie głębokich otworów

#8

Post napisał: Duszczyk_K » 27 lis 2018, 22:19

Może lepiej* zamiast zlecać specjalną obróbkę to kupić rurę do siłownika hydraulicznego? Wpisałem w wyszukiwarkę "rury do siłowników hydraulicznych" i pierwsza z brzegu firma ma w ofercie rury honowane (np o średnicy 50H8 co prawda H8 dla tego wymiaru to będzie od 0 do 0.039mm ale skoro takie sprzedają, to chyba się nadają do tego celu)

* - uwaga, wcale nie znam się na siłownikach, po prostu wpisałem dobre hasło u wujka G.


Autor tematu
hellfire
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 09 sty 2014, 00:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: Szlifowanie głębokich otworów

#9

Post napisał: hellfire » 27 lis 2018, 22:30

Przeglądałem oferty gotowych rur, ale wewnętrzne średnice były tylko typowe (40/45/50mm itd).
A u mnie niestety 46mm jest nienegocjowalne ;)

To mnie skłoniło do szukania jak/gdzie taką rurę zrobić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”