CNC ze sklejki do nauki

Tworzenie prostego CNC ze sklejki do nauki

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Leonardo63
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:37

CNC ze sklejki do nauki

#1

Post napisał: Leonardo63 » 01 lis 2018, 16:42

Witam,
Jako, że jestem nowy na forum chciałbym wszystkich przywitać.

Planuje zrobić mały ploter CNC, typowo do nauki. Jako, że jestem z zawodu programistą, buduje tą maszynę głównie po to, by samemu stworzyć do niej oprogramowanie, tzn. będę pisał takiego małego GRBL'a. Na programowaniu i w pewnym stopniu elektronice moja wiedza jednak się kończy. Z częścią mechaniczną jest dużo gorzej. Właśnie z tego powodu oraz z racji małego budżetu (ok. 400 zł na mechanikę, elektronikę mam) zamiast małej frezareczki do drewna postanowiłem zbudować maszynę (jeśli się da to jeszcze taniej, jestem biednym studentem) która będzie rysowała za pomocą długopisu. Daje mi to podwójną korzyść, ponieważ maszyna powstanie bardzo tanio, a swój cel, czyli stworzenie oprogramowania osiągnę. Pole robocze ma wynosić ok. 250 x 150 mm.

Plan jest taki:
-Arduino Nano + CNC shield v4 + 3x A4988
-silniki nie wiem jeszcze jakie, pytanie dalej
-wałki i łożyska liniowe fi12
-pręt gwintowany M8
-jakieś krańcówki
-długopis ;)

Taki zestaw jest dobry?

I właśnie teraz pojawia się problem. Pewny projekt już mam, lecz pomimo braku umiejętności obsługi programu typu CAD i braku zdolności rysunkowych tylko na kartce. Podlinkuję go pod spodem. Sklejkę 10 mm, z której ją zrobię, w pewnych ilościach posiadam, na maszynę wystarczy. A teraz moje wątpliwości i pytania:
1. Nie wiem jednak jak sztywna musi być ta maszyna. Czy konstrukcja taka jak na tym zdjęciu wystarczy?
2. Jakie silniki kupić? Na allegro są ich setki. Myślałem coś o mocy ok. 0,3 Nm. Wystarczy?
3. Po obejrzeniu tych wszystkich wałków, łożysk itd. na stronach nie chińskich sklepów stwierdzam, że kupując je tam zwyczajnie zbankrutuje. Kupić prosto z chin nie mam możliwości, a na allegro połowę pieniędzy wydam na przesyłki od 50 różnych sprzedawców. Zan ktoś jakiś sklep, sprowadzający chiński towar na którym tanio bym się zaopatrzył, a połowa rzeczy nie byłaby do wyrzucenia?
4. Czy wałki niepodparte fi 12 wystarczą? I czy mogę po prostu wyciąć w sklejce otwory, włożyć w nie wałki i zabezpieczyć klejem, zamiast kupować podpórki? Czy nie obniży to dokładności nawet przy pisaniu długopisem?

A oto mój projekt

Jestem otwarty na wszystkie sugestie i krytykę :)



Tagi:


fourfeeter
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 29 gru 2014, 11:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: CNC ze sklejki do nauki

#2

Post napisał: fourfeeter » 10 lis 2018, 19:58

Myślę, że najlepiej będzie Ci wzorować się na reprapowych drukarkach 3D. Możesz bazować na sprzęcie od drukarek. Taniej to zrobić będzie raczej trudno.
Co do sztywności ramy to jeżeli już masz sklejkę, to rób, buduj, ucz się podczas budowy ,usztywniaj, dodawaj żebra. I na pewno wypracujesz ramę która będzie spełniać twoje oczekiwania. Ja bym może się zastanowił czy nie lepiej zrobić w wersji z ruchomym stołem i sztywną bramą. Wersja z ruchomą ramą jest mniej sztywna. Ma sens wtedy gdy masz duże pole robocze i chcesz, żeby gabaryty maszyny były jak najmniejsze.
Jeżeli chodzi o silniki to masz sterowniki A4988, które chyba mają maksymalny prąd na cewkę 1A, więc silniki ograniczają się do rozmiaru nema 17 .
Śruba M8 ma skok gwintu 1,25 mm. Czy na jeden obrót pokonujesz 1,25 mm. Silniki krokowe maja w miarę stałą charakterystykę momentu do około 300 obr./min. czyli 5 obr./s Czyli 5 obr. * 1,25 = 6,25 mm/s. Czyli twoja maksymalna prędkość to około 6,25mm/s. Przy większych następuje złamanie momentu i możesz gubić kroki. Więc może warto zastanowić się czy nie zastosować pasków do napędów. Zobacz jak to jest rozwiązane w drukarkach reprapowych.
Krańcówki- najtańsze będą od drukarek reprap.
Wałki niepoparte- mam w drukarce wałki fi 12 długość około 300 mm i wszystko śmiga dobrze. Przy pisaniu długopisem raczej nie będziesz miał zbyt dużych obciążeń, wiec powinno być OK.

Jak widzisz krytyki nie było.

A co do szukania, gdzie kupić te wszystkie elementy, to poszukaj sklepu z częściami do drukarek 3d, i myślę, że zdobędziesz wszytko w jednym miejscu.


Autor tematu
Leonardo63
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 01 lis 2018, 15:37

Re: CNC ze sklejki do nauki

#3

Post napisał: Leonardo63 » 11 lis 2018, 17:53

Co do konstrukcji z ruchomą bramą chodziło mi właśnie o gabaryty, maszyna ma stać na biurku :)
Znalazłem także resztki sklejki 15mm, usztywnienie będzie.
Problem mam tylko z tym sklepem, próbowałem skompletować zamówienie na różnych, ale tylko w tych naprawdę drogich znalazłem wszystko. Nie wiem czy mogę podawać linki do sklepów, czy to nie reklama, więc dlatego piszę tak ogólnikowo.
Znasz więc jakiś sklep w którym zakupię i wałki, łożyska i elektronikę oraz ceny będą zbliżone do chin?


fourfeeter
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 29 gru 2014, 11:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: CNC ze sklejki do nauki

#4

Post napisał: fourfeeter » 12 lis 2018, 19:55

Chyba na aledrogo trzeba szukać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”