oświetlenie hali produkcyjnej

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#21

Post napisał: dasza77 » 09 lis 2018, 21:46

Jeszcze ze szkoły pamiętam, że aby zmniejszyć lub wyeliminować efekt stroboskopowy w oświetleniu żarowym lub świetlówkowym (tradycyjnym) trzeba stosować oprawy z trzema świetlówkami zasilanymi każda z innej fazy, a oprawy żarowe tak rozmieszczać, żeby wisiały naprzemiennie i również zasilane 3 fazowo. To było trochę historii :)



Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#22

Post napisał: Tomciowoj » 10 lis 2018, 12:36

chaos pisze:
09 lis 2018, 21:15
Myślisz że jak dasz je na 6 metrów to światła będzie dużo mniej?
Świetlówki w mlecznej oprawie lepiej by się sprawdziły do takiego oświetlenia?
Myślę, że powinno być lepiej. Jak wiszą na 4 metrach to mimowolne zerknięcie na coś na wysokości 2-2,5 metra powoduje nieprzyjemny efekt olśnienia, który utrzymuje się przez kilka sekund. Po tym nawet mrugając widać wszystkie diody w tle, ma to pewnie jakąś fachową nazwę.
Świetlówki ledowe mam i nie ma takiego problemu jeśli mają mleczny klosz. Kiedyś miałem z przeźroczystym i efekt był podobny.
High bay powoduje też, że przedmioty bardziej rzucają cień, podobnie jak oświetlone przez metalohalogen.
High bay to jednak spora ilość światła z dosyć małego punktu.
Mimo wszystko można zawsze zakupić jedną sztukę na próbę.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4654
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#23

Post napisał: pitsa » 10 lis 2018, 17:51

Olśnienie jest niedopuszczalne.
Maluję ściany na biało i świecę na te ściany tak aby źródło punktowe nie było było dostępne dla oczu.
Na stanowiskach roboczych podobnie - światła punktowe doświetlające przestrzeń roboczą jest poza linią wzroku.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


tomchlop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 184
Rejestracja: 22 wrz 2007, 00:58
Lokalizacja: Słupsk

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#24

Post napisał: tomchlop » 10 lis 2018, 23:55

Witam

Jeżeli chodzi o natężenie to 300 lux jest wartością standardową dla produkcji średnio dokładnej (montaż, spawanie, obróbka mechaniczna), 200 lux to standard dla pomieszczeń magazynowych. Musisz pamiętać, że takie oświetlenie jest wymagane przez PIP. Więc jak będziesz kogoś zatrudniał i nie chcesz potem płacić za gapowe to tyle musisz mieć. Inspekcja wpada z luksomierzem i w najlepszym wypadku każą Ci doświetlić, w najgorszym wlepią mandat i dadzą czas na poprawę warunków pracy. Pamiętaj, że pomiary są robione 1m od posadzki, a nie przy oprawie.

Jeżeli chodzi o barwę to są dwie opcje: 830 (3000K-ciepła) lub 840 (4000K -naturalna). Obie są dozwolone dla pracy produkcyjnej i magazynowej. Proponuję 840 bo ma lepszy współczynnik oddawania barw.

Nie kupuj rur ledowych z dolnej półki. Bo skończysz jak kolega powyżej. Zasilacze są tam tak kiepskie, że robią sprzężenia w sieci. Stąd buczące radia. Dobre i nie drogie robi np. Kanlux. Philips też ma w ofercie tylko cena wyższa. Dla rur ledowych zalecana wysokość montażu to 3-4m. Potem z każdym metrem drastycznie spada natężenie. Każdy przedstawiciel handlowy, czy to z Kanluxa, czy z hurtowni elektrycznej zrobi Ci projekt oświetlenia, tak żeby spełniał wymagania. Taka ich rola. Sam robię kilkanaście w miesiącu i może 1 uda się dopiąć. Proponuję udać się do jakiejś. Na pewno pomogą.
Zapraszam na mój kanał YouTube :D : Garaż Tomka
Ciekawe projekty, remonty i modyfikacje.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#25

Post napisał: strikexp » 11 lis 2018, 00:31

Im zimniejsza barwa tym lepsza widoczność, o tym kolega chyba zapomniał. Ale na ogół i tak dobiera się naturalna barwę żeby światło było przyjemne, a nie wyglądało upiornie(dosłownie).

No i firmowe oprawy Kanlux czy Phillips można wrzucić w dialux i obliczyć luxy na wysokości 1m. Mam chyba zainstalowany dialux na jednym z komputerów to mogę obliczyć jak dostanę numery opraw i wysokość montażu. Każdą przyzwoitą oprawą da się doświetlić na 300lux, ale trzeba obliczyć odległości.


tomchlop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 184
Rejestracja: 22 wrz 2007, 00:58
Lokalizacja: Słupsk

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#26

Post napisał: tomchlop » 13 lis 2018, 17:11

I tym bardziej męcząca dla oczu. Poza tym bardzo zimne 6400 i powyżej dają już poświatę niebieskawą. Więc robi się faktycznie upiornie. Oczywiste jest, że 300 lux mamy mieć na całej powierzchni a nie tylko pod oprawą, więc cały pikuś w tym, żeby je rozmieścić w odpowiednich odległościach.
Zapraszam na mój kanał YouTube :D : Garaż Tomka
Ciekawe projekty, remonty i modyfikacje.

Awatar użytkownika

GrafRamolo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 699
Rejestracja: 03 sty 2011, 23:18
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#27

Post napisał: GrafRamolo » 17 lis 2018, 15:06

Ja u siebie zastosowałem zwykłe oprawy do świetówek tylko wymieniłem sterowanie na elektroniczne porządne plus philips graphica jako świetlówki. Suuuuper przyjemnie się pracuje. polecam.

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 627
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#28

Post napisał: chaos » 18 lis 2018, 17:26

Przyszły te lampy. Faktycznie na niskiej wysokości dają mocno po oczach i nie da się normalnie pracować ze względu na olśnienie. Powieszenie ich na około 6 metrach załatwiło sprawę. Jest dobrze dopóki nie spojrzy się w górę :).
Międzyczasie zamówiłem oprawy LED https://www.luxmarket.pl/oprawa-hermety ... led56s/840 - muszę powiedzieć że jakość światła z tych opraw jest o wiele, wiele lepsza. Światło jest cieplejsze, nie oślepia. Tylko moc tych opraw jest 3 krotnie mniejsza niż tych lamp okrągłych, niżej trzeba je zawiesić ale zdecydowałem się na te Philipsy - 10 opraw już czeka na montaż.
Akcesoria CNC - EBMiA.pl
Elementy Budowy Maszyn i Automatyki
www.ebmia.pl
MECHANIKA * AUTOMATYKA * PNEUMATYKA * NARZĘDZIA * BHP, CHEMIA * TWORZYWA SZTUCZNE


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7517
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#29

Post napisał: IMPULS3 » 19 lis 2018, 17:48

chaos pisze:Faktycznie na niskiej wysokości dają mocno po oczach


Zastanawiam się czy zmatowienie powierzchni szklanej przez choćby wypiaskowanie nie zmieniło by tego efektu na mniej rażące? Ewentualnie dać jakiś filtr na szklo?
Mnie osobiście najbardziej pasuja długie świetlówki pod względem barwy jak i natężenia światła. Choć trzeba się liczyć ze coraz mniej tego typu oświetlenia...

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4654
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: oświetlenie hali produkcyjnej

#30

Post napisał: pitsa » 20 lis 2018, 21:03

Zamiast majstrować przy oprawach i je matowić lepiej oświetlić powierzchnie wokół i światło rozproszyć. Jak brak takich powierzchni to można zawiesić białe płyty, tkaniny itp..
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”