Plane Spatial -oś A+C

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
Sqnek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 18
Rejestracja: 04 lis 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Plane Spatial -oś A+C

#11

Post napisał: Sqnek » 24 paź 2018, 16:48

Steryd pisze:
24 paź 2018, 16:08
Przyrostowo obracasz licząc od pozycji, którą masz aktualnie, absolutnie liczysz zawsze od zerowej. Przy czym to absolutne się mota przy ponownym obracaniu, dlatego jest osobna opcja na obracanie przyrostowe, a przed standardowym plane spatial lepiej wyzerowac.



Jeśli chodzi o pierwsze zdanie to jest to całkowicie jasne.

Ale co do reszty-
Obrazek
Obrazek

dlaczego przy "pierwszym" obrocie jest taka różnica między C a IC ?

Robiąc z blk formu wałek to obie opcje wychodzą dobrze:

Obrazek

Często spotykam się z sytuacją gdzie poprostu grafika pokazuje głupoty (spotykane?) więc w wolnej chwili przetestuję jak to będzie się w rzeczywistości zachowywać.




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Plane Spatial -oś A+C

#12

Post napisał: Steryd » 24 paź 2018, 18:59

Sterowanie sie mota jak obracasz obrócony układ. Na szkoleniu to jakoś tlumaczyli, ale nie pamiętam o co chodziło, dlatego jest tam funkcja plane incremental dodana.
Można?
Morzna!!!


capt.d.
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 387
Rejestracja: 25 lut 2016, 19:23
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Plane Spatial -oś A+C

#13

Post napisał: capt.d. » 24 paź 2018, 19:09

Aloha

Zalecam dalece posuniętą ostrożność na maszynie. Widzę, że Kolega nie odrobił zadania domowego i miesza ruch osiami obrotowymi z obrotami układu.

Zdarza się, że grafika głupieje ale nie przy prostych operacjach. Miks 3+2 i 5 osi powinno pokazać bez większych błędów.

Pozdrawiam.
Live long and prosper.


Autor tematu
Sqnek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 18
Rejestracja: 04 lis 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Plane Spatial -oś A+C

#14

Post napisał: Sqnek » 25 paź 2018, 16:24

Witam panów ponownie,

Jeśli chodzi o zadanie domowe to faktycznie mam spore zaległości. Wszystko co wiem, nauczyłem się sam bądź od kolegi pracującego w trzech osiach. Próbuję wyciągać jakieś wnioski z intrukcji, logicznego myślenia i własnych doświadczeń ale jednak nie bez powodu organizowane są szkolenia kosztujące krocie, na które mnie nie stać a kierownictwu się nie opłaca wysyłać. Jak mówiłem, od zadań specjalnych mamy programistów cam..

Wracając do wątku,
Dzisiaj okazało się że symulacja mojego programu na maszynie nie pokazała nic poza pierwszym otworem, zdecydowałem więc nie próbować tego nawet odpracowywać.
Jeśli można to prosiłbym Kolegę capt.d. o wyjaśnienie 5-ego punktu "5. Obrót inkrementalny w B."
Przeczytałem dzisiaj na nowo cały dział "Spatial" w instrukcji, i jedyna funkcja umożliwiająca ruch przyrostowy to Plane Relative, czy mówimy o tym czy może całkowicie pobłądziłem ?

Zdaję sobie sprawę że może się panom już nie chcieć odpowiadać na moje pytania. Chętnie zapoznam się z jakimś materiałem instruktażowym w języku polskim najlepiej(ostatecznie w angielskim), jeśli ktoś taki posiada. Intrukcja to za mało.


Pozdrawiam


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Plane Spatial -oś A+C

#15

Post napisał: Steryd » 25 paź 2018, 18:15

Zgadza sie, chodzi o relative, natomiast musisz pamiętać o wyzerowaniu przesunięcia punktu zerOwego, bo obracasz płaszczyznę względem punktu 0,0,0. Dlatego w tym wypadku odpuściłbym przesuwanie, tylko w cyklu start wiercenia dałbym o promień walca nad zerem
Można?
Morzna!!!


capt.d.
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 387
Rejestracja: 25 lut 2016, 19:23
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Plane Spatial -oś A+C

#16

Post napisał: capt.d. » 25 paź 2018, 19:13

Aloha
Sqnek pisze:jedyna funkcja umożliwiająca ruch przyrostowy to Plane Relative, czy mówimy o tym
Tak, o tą funkcję mi chodziło, z jednym zastrzeżeniem: nie ruch przyrostowy a obrót przyrostowy - płaszczyzny roboczej (bazy detalu).
Sqnek pisze:Dzisiaj okazało się że symulacja mojego programu na maszynie nie pokazała nic poza pierwszym otworem, zdecydowałem więc nie próbować tego nawet odpracowywać.
Hint: położenie detalu w przestrzeni roboczej maszyny - istotne przy ruchach osiami rzeczywistymi maszyny.
Steryd pisze:natomiast musisz pamiętać o wyzerowaniu przesunięcia punktu zerOwego,
Nie tak do końca. Wszystko zależy od tego jak zwymiarowany jest rysunek. Czasami łatwiej jest najpierw przesunąć a później obrócić.
Steryd pisze:wiercenia dałbym o promień walca nad zerem
Osobiście unikam tego jak ognia. Zawsze stosuję zasadę, że Z=0 to najwyższy punkt detalu.

Pozdrawiam.
Live long and prosper.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Plane Spatial -oś A+C

#17

Post napisał: Steryd » 25 paź 2018, 19:43

capt.d. pisze:Czasami łatwiej jest najpierw przesunąć a później obrócić.

rzekłbym nawet, że najczęściej jest to wygodniejsze ;)
capt.d. pisze:Osobiście unikam tego jak ognia. Zawsze stosuję zasadę, że Z=0 to najwyższy punkt detalu.

na pewno dobry zwyczaj, zwłaszcza przy ustawianiu bazy, ale jak ze wszystkim znajdują się wyjątki i przedstawiony przedmiot jest jednym z takich wyjątków.Oczywiście moim zdaniem ;)
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”