Wiertarka ze stolem obrotowym na Linuxie

Wietarka cnc na linuxie

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
philips221
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 115
Rejestracja: 26 maja 2010, 21:25
Lokalizacja: świętokrzyskie

Wiertarka ze stolem obrotowym na Linuxie

#1

Post napisał: philips221 » 05 lip 2018, 22:50

Czesc, mam stary sterownik na silniki krokowe dosyć mocne 8,8 amper do sterowania tokarką i chciałbym go zastosować do wiertarki którą chciałbym przerobić na CNC. Na stole wiertarki miałby być zamontowany stół obrotowy i ten sterownik miałby służyć: os Z (tokarkowa ale moze buc na odwrot ) do napędu góra dół wiertła a os X do obrotu stołem obrotowym dodam że elementy jakie chcę wiercić na tej wiertarce to tylko i wyłącznie jeden rodzaj operacji - plastry które mają być nawiercane dookoła prakrycznie na samym brzegu plastra czyli powiedzmy 10 otworów na średnicy 200 mm a plaster ma 250mm .I teraz widze to tak os Z dojeżdża do czoła plastra wierci wycofuje się do góry z materiału następnie os X obraca stół obrotowy o 36 stopni zatrzymuje się wtedy os Z dojeżdża znowu do czoła materiału wierci wycofuje się następnie znowu os X wkracza do akcji i obraca stół o kolejne 36 stopni Wtedy znowu os Z dojeżdża wierci i wycofuje się i tak w kółko Tylko teraz problem jest taki - jak w Linuxie CNC zadać polecenie obrotu o wartość kątową w osi X .Czy zastosowac endoder ? Jesli tak to jak to wsystko zkonfigurowac? Prosze o pomoc



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wiertarka ze stolem obrotowym na Linuxie

#2

Post napisał: adam Fx » 06 lip 2018, 00:19

Jak dasz krokowy na stół to bez enkodera
W .ini zmienisz dla osi X z linear na angle i już zadajesz w stopniach

Dodane 3 minuty 21 sekundy:
Własciewie to po co kombinować możesz zwyczajnie w kreatorze stworzyć konfigurację frezarki czteroosiowej z osią A
Zwyczajnie w g kodze bedziesz operowac tylko Z oraz A
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
philips221
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 115
Rejestracja: 26 maja 2010, 21:25
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Wiertarka ze stolem obrotowym na Linuxie

#3

Post napisał: philips221 » 14 paź 2018, 22:43







Oto stol do osi A po przerobce, mam tylko problem z kalibracja w stepkonf,Wybralem wersje Frezarki X Y Z plus os A, przekladnia na pasku 1:1 , silnik 8,5Nm 8,8A stol 200mm , 30kg, 90 obrotow korbka=360 stopni czyli pelny obrot stolu.Czy ktos moze pomoc mi w kalibracji w stepkonf? Mam z tym problem , mecze sie juz godzine.Mam tez pytanie odnosnie maksymalnej szybkosci silnika w stepkonf jaka powienienem ustawic a takze w przyspieszeniu.Probowalem roznych wersji konfiguracji ale stopnie o ktore obracam os A na ekranie Linuxa nie zgadzaja sie z rzeczywistym katem obrotem stolu.Pozdrawiam

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wiertarka ze stolem obrotowym na Linuxie

#4

Post napisał: adam Fx » 16 paź 2018, 16:31

Ogolnie w scale podajesz ilośc kroków na jednostke czyli ile kroków ma zrobić silnik by oś obr. O 1stopiń
Wychodzi 360/90=4 obr/1 ° 4*200kroków=800
Jesli masz mikrokrok na ster. To wiadomo nie będzie to 200 krok/obr tylko więcej
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

Re: Wiertarka ze stolem obrotowym na Linuxie

#5

Post napisał: markcomp77 » 19 paź 2018, 17:09

...tam gdzie jest "skok śruby" w StepConf wpisujemy "ile ma się przemieścić po jednym obrocie silnika"
Tutak jednostką przemieszczenia, zamiast mm, będzie zapewne stopień...
a ponieważ stół obrotowy ma schowaną w sobie przekładnie-> "90 obrotow korbka=360 stopni"
Stąd => 1 obrót daje 4 stopnie
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”